Ab: alkotmányellenes, ha első- és másodfokon ugyanaz a kormányhivatal jár el


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A jogalkotó nem kötelezheti az elsőfokú határozatot hozó közigazgatási szervet a másodfokú eljárás lefolytatására, kivéve, ha az adott szerven belül működik erre hatáskörrel rendelkező külön fórum – mondta ki az Alkotmánybíróság (Ab) kedden közzétett döntésében.

A konkrét ügyben a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság bírája fordult az Ab-hoz, mert álláspontja szerint sérti a jogorvoslathoz való jogot, hogy az előtte folyó ügyben első fokon a Pest Megyei Kormányhivatal döntött, majd (a jogszabály előírásainak megfelelően) a másodfokú eljárásban – azaz a saját döntése elleni fellebbezés elbírálásakor – szintén.

Az Ab az esettel kapcsolatban kiemelte: a jogorvoslathoz való jog olyan alkotmányos alapjog, amely azt kívánja meg, hogy az érintett a jogát vagy jogos érdekét befolyásoló érdemi határozat felülvizsgálatáért más szervhez, vagy azonos szerv magasabb fórumához fordulhasson. Az alaptörvény minden esetben megköveteli, hogy a jogorvoslati jog által nyújtott jogvédelem hatékony legyen, ténylegesen érvényesüljön és képes legyen a döntés által okozott sérelem orvoslására.

Az Ab szerint a közigazgatási hatáskörök ésszerűsítése, a költséghatékonyan működő szolgáltató állam megteremtése szükségessé teheti a közigazgatási intézményrendszer átalakítását. Az Országgyűlésnek és a kormánynak széles körű szervezetátalakítási jogosítványai vannak, ezek azonban nem korlátlanok, csak az alaptörvény keretei között érvényesíthetők. A közigazgatási szervezetrendszeren belüli fellebbezésre is vonatkoznak a jogorvoslatot érintő alaptörvényi követelmények. Ha egy jogszabály úgy rendelkezik, hogy mind első, mind másodfokon ugyanaz a kormányhivatal jár el, akkor ez a szabályozás sem a más szervhez, sem pedig az azonos szerv magasabb fórumához fordulás alaptörvényi követelményét nem teljesíti.

Az Ab kimondta: a konkrét ügyben támadott szabályozás ellentétes a jogorvoslathoz való joggal, mivel egyes környezetvédelmi tárgyú ügyekben folytatott fellebbezési eljárások esetében nem teljesíti a más szervhez, vagy az azonos szerv magasabb fórumához fordulás követelményét. Ezért az Ab megsemmisítette az alapügyben alkalmazott kormányrendelet támadott rendelkezését, amely egyes ügyekben az első fokon eljáró Pest Megyei Kormányhivatalt jelölte ki a fellebbezés elbírálására jogosult szervként is, továbbá megtiltotta alkalmazását.

A határozat teljes szövege elérhető az Ab honlapján .

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.