EUB: nincs áfalevonás ellenérték nélkül


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az MVM vállalatcsoport az anyavállalata által ingyen végzett menedzsment-tevékenység után nem vonhat le áfát – állapította meg az Európai Unió Bírósága szerdán közzétett ítéletében.


A luxembourgi székhelyű bíróság kimondta, egy tevékenység akkor minősül előzetesen felszámított áfa-levonására jogosító gazdasági tevékenységnek, ha a tevékenység tartós jellegű és azt ellenérték fejében végzik.

Az ügy részleteit ismertetve az uniós bíróság közölte, az MVM vállalatcsoport anyavállalata az ügyben aktív holdingtársaságként működött, tevékenysége nem korlátozódott a leányvállalatok által termelt osztalék begyűjtésére, hanem az általa ellenőrzött társaságok ügyvitelének bizonyos területén szerepet vállalt, cserébe jogi, üzleti és reklámszolgáltatásokat vett igénybe. Az anyavállalat az aktív holdingtársaságként végzett menedzsment-tevékenysége alapján nem állított ki számlát, tevékenységét gyakorlatilag ingyenesen végezte.
 

 

Az MVM anyavállalata ugyanakkor az említett szolgáltatások igénybevétele után megfizetett áfát levonta az egyéb tevékenységeiből származó bevételeit terhelő adóból, ami miatt jogvitába került a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal. Az adóhivatal szerint ugyanis az adólevonásra csak akkor kerülhetett volna sor, ha a szolgáltatások ellenértékét továbbszámlázta volna a leányvállalatoknak.

Mivel az ügyben tevékenységeinek központi menedzseléséért az MVM a leányvállalatai részéről semmilyen díjazásban nem részesült, ezért az említett tevékenységet – ellenérték hiányában – nem lehet az áfa hatálya alá tartozó gazdasági tevékenységnek tekinteni – mondta ki ítéletében az uniós bíróság.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A törvényességi felügyeleti eljárás és a kényszertörlés viszonya

A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) szabályozza a törvényességi eljárást, illetve az ahhoz bizonyos értelemben szorosan kapcsolódó kényszertörlési eljárást. A törvényességi felügyeleti eljárás célja, hogy a cégnyilvántartás közhitelességének biztosítása érdekében a cégbíróság intézkedéseivel a cég törvényes működését kikényszerítse.

2024. március 25.

Az EU vizsgálatot indított az Apple, a Google és a Meta ellen

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított az Apple, a Google és a Meta ellen, hogy megfeleltek-e a digitális piacokról szóló szabályozásnak (DMA) – jelentette be Margrethe Vestager digitális korra felkészült Európáért felelős uniós biztos hétfőn.

2024. március 25.

Duna House: a tavalyinál 7 százalékkal költöttek többet ingatlanvásárlásra az év elején

Országos átlagban a tavalyinál 7 százalékkal többet, csaknem 43 millió forintot fordítottak otthonteremtésre a vásárlók 2024 elején. Az átlagos négyzetméterárak alapján azonban 30 millió forint is elegendő lehet a vizsgált vármegyeszékhelyeken, akár ház, akár lakás legyen is az ingatlancél – közölte a Duna House ingatlanforgalmazó értékesítési adatai alapján hétfőn.