29 milliárdos költségvetési csalás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Csongrád Megyei Főügyészség vádat emelt azzal a 29 vádlottal szemben, akik egy bűnszervezet keretében országos áruházláncot is működtettek, és több mint két milliárd forintos vagyoni hátrányt okoztak az állami költségvetésnek.


A vádlottak egy része bűnszervezetben, másik része pedig ahhoz kapcsolódóan fejtette ki a tevékenységét, működtettek egy országos áruházlánccal is rendelkező magyarországi, illetőleg szlovákiai gazdasági társaságokból álló céghálózatot. Tevékenységük célja az volt, hogy Magyarországról Szlovákiába történő értékesítés látszatát keltik, azonban a termékeket Magyarországon adják el és így mentesülnek az általános forgalmi adó megfizetése alól. Ennek érdekében a hódmezővásárhelyi és a debreceni székhelyű gazdasági társaságok a hamis okiratok szerint Szlovákiába értékesítettek műszaki cikkeket 2011 és 2014 között. A műszaki cikkeket azonban visszaszállították Magyarországra és a bűnszervezet által létrehozott, Budapestről irányított céghálózaton keresztül ezeket belföldön adták el. A bűnszervezet tagjai informatikusokkal egy olyan szoftvert is létrehoztak, amelyik az egyébként legális tevékenységet is végző gazdasági társaságok jogszabályoknak megfelelő, illetőleg fekete értékesítését külön választotta és számlázta. Ennek segítségével a bűnszervezet tagjai nyomon tudták követni azt, hogy mely értékesítéseket kell az adóhatóság felé bevallaniuk, és melyek azok, amelyek után a kiállított bizonylatokat megsemmisítették, és az azok után járó közterheket nem fizették meg.

A bűnszervezet az azt irányítókon túlmenően informatikusokból, fiktív cégek vezetésére felkért személyekből, fiktív cégek vezetőit beszervezőkből, a valótlan tartalmú bizonylatokat kezelő és kiállító személyekből, részben valós, részben pedig illegális kereskedelmet folytató gazdasági társaságok alkalmazottjaiból, illetve a fiktív cégek létrehozásában közreműködő ügyvédből állt. A bűnszervezet tevékenysége folytán az állami költségvetést az általános forgalmi adó adónemben több mint két milliárd forint vagyoni hátrány érte.

A Csongrád Megyei Főügyészség 29 vádlottal szemben emelt vádat a bűnszervezetben betöltött szerepe, illetőleg az állami költségvetésnek okozott vagyoni hátrányban való közreműködése szerint minősülő költségvetési csalás bűntette miatt. Tekintettel arra, hogy a bűnszervezet több éven keresztül, országos üzletláncokat is működtetve fejtette ki a tevékenységét, az eljárás tárgyát képező cselekmények vádiratba történő szerkesztése több mint 1700 oldalt tett ki.

A vádlottak bűnösségének kérdésében a Szegedi Törvényszék fog dönteni, akik akár 20 évig terjedő szabadságvesztésre is számíthatnak a törvény szerint.

(ugyeszseg.hu)

[htmlbox BDT]

Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

NMHH: reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.