A kínai elnök élete végéig hatalmon maradhat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A parlament majd 3000 képviselőjének döntésével eltörölték Kínában az elnök hivatali idejére vonatkozó szabályozást, ezért mostantól megválasztását követően korlátlan ideig maradhat hatalomban. A nyugati világ értékelése szerint Kína folyamatosan tolódik az autoriter berendezkedés irányába, a mostani döntés egy újabb lépés efelé.


A döntés visszafordítja Kínát az 42 évvel ezelőtti államberendezkedéshez, amikor Mao Ce Tung egy emberként gyakorolta a hatalmat. Halálát követően folyamatosan alakult ki a kollektív vezetés, amely most megszűnni látszik.

Az elnök hivatali idejének eltörlését 2.958-an támogatták és mindössze ketten szavaztak ellene, hárman tartózkodtak és egy érvénytelen szavazat is volt. Ezzel jelentősen meghaladták az alkotmányos előírás megváltoztatásához szükséges 2/3-os szavazati arányt.

A szakértők szerint ezzel az elnök bebiztosította hatalmát, mostantól egy kézben egyesíti a három hatalmi ág vezetését. Kína jövője egyelőre megjósolhatatlan.

„Xi Jinpingnek politikájának természetesen ellenzői is vannak, de őket elszigetelte, vagy elhallgatatta a hatalom. Kína jövője egyelőre megjósolhatatlan.” – jelentette ki Andrew Nathan Kína szakértő.

A Kínai Kommunista Párt azzal indokolta a döntést, hogy azt a hivatalnokok a képviselők és az emberek nagy többsége is támogatta. A kínai állami média pedig csak rutin dologként hivatkozott rá.

A közösségi média oldalakon ennek ellenére tömegesen jelentek meg a döntést ellenző vélemények is, ezt a kínai kormány az internet cenzúrázásáért felelős szervezet segítségével hatékonyan kezelte.

Roderick MacFarquhar, harvardi Kína szakértő így nyilatkozott: „Xi Jinping hosszú távú hatalma a hadsereg támogatásán alapszik. Egyetlen rossz döntéssel is elveszítheti azt.” Az egyetlen erő, amelynek meg kell felelnie az a hadsereg. „

A Kínai Népi Hadsereget a Kommunista Párt irányítja és a hadseregnek számottevő beleszólása van az elnök kiválasztásába és leváltásába.

Xi Jinping fokozatosan építette ki hatalmát a parlamentre támaszkodva. 2016-ban megkapta a „fővezető” címet, amellyel megszilárdította pozícióját. Jelentős személyi kultusza is kialakult, számos ranggal és címmel tüntették ki, az egyik helyi vezető pedig egyenesen buddhista istenségnek titulálta.

A politikai elemzők szerint a világ egyre jobban visszatér az egyszemélyi vezetésű, illiberális demokráciához, ahogy azt Oroszország, Kína, Törökország és a Fülöp- Szigetek politikai átalakulása is mutatja.

(telegraph.co.uk)

[htmlbox Jogászvilág_hírlevél]

Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A magyar kartelljog fejlődéséről szervezett szakmai konferenciát a GVH

A kartelljog hazai fejlődését járta körül a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által életre hívott Magyar Compliance Akadémia (MCA) második rendezvénye. A szakmai esemény keretében a GVH szakértői és hazai jogi szakértők vitatták meg a kartelljog témakörét, kiemelten fókuszálva a jogterület fejlődésére – tájékoztott csütörtökön a versenyhatóság.