Az emberi jogok online védelme


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága a tagállamokra vonatkozó irányelvében meghatározta az internetes felületeket üzemeltető cégek, többek között a keresőszolgáltatók és közösségi média oldalak szerepére és felelősségére vonatkozó elveket. 


Az ET szerint ezeknek a szolgáltatóknak van a legnagyobb szerepük és egyben legnagyobb hatásuk az emberi jogok online érvényesülésére, ezért indokolt a felelősségük szabályozása.

Az irányelv arra szólítja fel a tagállamokat, hogy alakítsanak ki olyan keretszabályozást, amely az emberi jogok védelmén és a jog uralmán alapulva, kötelezettséget ír elő az emberi jogok online térben való védelmére és meghatározza az online felületek üzemeltetőinek felelősségét. 

Az ET javaslata szerint a tagállamoknak olyan biztonságok és elérhető online környezetet kell kialakítaniuk, amely a szolgáltatók, a felhasználók és a többi érintett számára lehetővé teszi a jogaik és kötelezettségeik megismerését, amely elősegíti a megfelelő önszabályozást és együttműködésen alapuló szabályrendszer kialakítását, illetve amely lehetővé teszi az online rendszerben elszenvedett emberi jogi sérelmekből eredő igények orvoslását.

Az irányelv nagyobb átláthatóságot várt a tagállamoktól a tartalom moderálásra vonatkozó szabályozásban is. A médián keresztül lehetővé kell tenni az emberek számára, hogy a lehetős legkisebb kockázat mellett élvezhessék az online felületek által biztosított előnyöket.

(coe.int)

[htmlbox jogtar_kepzes]

Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Csökkenő kkv terhek, szigorítások a közreműködők tevékenységében – Módosult az ESG törvény

Négy hónappal az új ESG törvény elfogadását követően jelent meg a törvény első módosítása, amely számos ponton átalakítja, illetve kiegészíti az ESG adatszolgáltatásra, a nyilvántartásokra és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságát (SZTFH) megillető hatósági jogkörökre vonatkozó rendelkezéseket. A módosításról Györfi-Tóth Péter, partner, a DLA Piper Hungary ESG szakterületének vezetője és Dránovits Dóra, a DLA Piper Hungary szenior ügyvédje készítettek összefoglalót.