Az ET új stratégiája


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európa Tanács ma, egy kétnapos konferencia keretében, Nicosiában mutatta be az új 2017-2023 évekre, a fogyatékos emberekre vonatkozó stratégiáját. Az Európa Tanács célja, hogy támogassa tagállamait abban, hogy az emberi jogokat mindenki számára elérhetővé tegyék.


A stratégia arra az öt kiemelt jogi kategóriára összpontosít, amelyet az Emberi Jogok Európai Egyezménye, az Európa Tanács és az ENSZ határozott meg, úgymint egyenlőség és antidiszkrimináció, a tudatosság növelése, hozzáférés, törvény előtti egyenlőség és a kizsákmányolással, az erőszakkal, valamint kihasználással szembeni védelem.

Az Európa Tanács igazgatója Marja Ruotanen szerint „a céljuk nemcsak az, hogy standarokat állítsanak fel, hanem az is, hogy képessé tegyék a fogyatékos embereket arra, hogy leküzdjék az akadályokat és például jobb hozzáférést biztosítsanak számukra a tanuláshoz, a munkához, a képességeik és tehetségük használatához, a sportban való versenyzéshez és ahhoz, hogy változást hozzanak mindenki életében.

Az Európa Tanács emberi jogokért felelős biztosa beszédében emlékeztetett, hogy az egyenlőséget elő kell mozdítani, főleg az oktatáson keresztül, amelynek keretében a sérült gyermekeket bevonják az oktatási rendszerbe. A fogyatékos személyek jogképességére utalva Nils Muižnieks úgy foglalt állást, hogy a fogyatékos emberek helyetti döntést fel kell váltania a fogyatékos emberek döntéseihez nyújtott támogatásnak. A biztos kiemelte azt is, hogy az erőforrásokat az intézményektől az egyéni támogató szolgáltatásokhoz kell átcsoportosítani és a fogyatékos emberek kívánságait és választásait kell a szolgáltatók által nyújtott ellátás középpontjába helyezni.

“A célunk, hogy megerősítsük és támogassuk a fogyatékkal élőket, amely által egyéni autonómiájuk megmaradhat és a társadalom egyenjogú tagjaivá válhatnak.  Ezzel egyidejűleg fejlesztenünk kell a hozzáállást és azokat az értékeket, amelyek biztosítják, hogy a fogyatékosságot, mint az emberi különbözőség részét elfogadják, tiszteletben tartják és elismerik – mondta Zeta Emilianidou ciprusi munkaügyi, jóléti és szociális ellátásügyi miniszter.

80 millió fogyatékkal élő ember van Európában, és sokan közülük a diszkrimináció és a kihasználás áldozataivá válnak. Erre válaszul indította el az Európa Tanács az új stratégiáját, amelynek keretében mindenkit ösztönöz arra, hogy együtt tegyen annak érdekében, hogy a következő években a sérült emberek életminőségét javítsák.

A konferencián megjelentek az Európa Tanács 47 tagállamának képviselői, nemzetközi szervezetek képviselői, helyi és regionális hatóságok képviselői, szakmai és civil szervezetek, a média valamint akadémikusok, parlamenti képviselők, fogyatékkal élő személyek, szakmai szervek és szolgáltatást nyújtó szervezetek.

A konferenciára az Európa Tanács Miniszteri Bizottságának elnöki tisztségét betöltő Cipruson, a ciprusi Munkaügyi, Jóléti és Szociális Ellátásügyi Minisztérium szervezésében került sor.

(coe.int)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Csökkenő kkv terhek, szigorítások a közreműködők tevékenységében – Módosult az ESG törvény

Négy hónappal az új ESG törvény elfogadását követően jelent meg a törvény első módosítása, amely számos ponton átalakítja, illetve kiegészíti az ESG adatszolgáltatásra, a nyilvántartásokra és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságát (SZTFH) megillető hatósági jogkörökre vonatkozó rendelkezéseket. A módosításról Györfi-Tóth Péter, partner, a DLA Piper Hungary ESG szakterületének vezetője és Dránovits Dóra, a DLA Piper Hungary szenior ügyvédje készítettek összefoglalót.