Elkészült a Brexit tervezete


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Szerdán egy sajtóközlemény kíséretében hozták nyilvánosságra az EU tervezetét, amely a kilépés lényeges feltételeit tartalmazza.


Az Európai Bizottság szerdán hozta nyilvánosságra az Egyesült Királyság eu-s tagságának megszüntetésével kapcsolatos megállapodás tervezetét. 

Egy kapcsolódó sajtóközleményben pedig nyilvánosságra hozták a főbb javaslatokat is. A tervezet pontosan meghatározza az átmeneti időszak hosszát, vagyis, hogy meddig lesz az Egyesült Királyság az EU tagja, ezenkívül kitér a közösség területére már beszállírott áruk jogi sorsára, illetve az állampolgárok jogaira. 

Az egyik legnagyobb probléma azonban továbbra is megoldatlan maradt. Ez az Észak-Írország és az Egyesült Királyság között húzódó határ kérdése, amely részben Írországhoz, részben az Egyesült Királysághoz tartozik, de az EU része marad a Brexit után is. A felek el akarják kerülni az úgynevezett „kemény határ”, a szigorú határellenőrzés bevezetését, de a tervezetben mégis a felek által nem javasolt megoldást tartalmazza. 

A következő hetekben a az Európai Parlament Brexit Ügyi Bizottsága, az Európai Unió Tanács és a tagállamok is meg fogják vizsgálni a tervezetet, a megoldatlan kérdésekben pedig folytatják a tárgyalásokat. 

Az Egyesült Királyság hivatalosan 2019. március 30-án lép majd ki az EU-ból.

(jurist.org)

[htmlbox eu_jog_alkalmazasa]

Kapcsolódó cikkek

2024. április 23.

Kötvényesek helyett vendégbefektetők

A tavaly elfogadott új idegenrendészeti törvény úgy szabályozza a vendégbefektetői vízum fogalmát, hogy vendégbefektetői vízumot az a harmadik országbeli állampolgár kaphat, akinek beutazásához és tartózkodásához magyarországi befektetéseire tekintettel nemzetgazdasági érdek fűződik. Ahogy azt dr. Knall Petra, a Taylor Wessing nemzetközi ügyvédi iroda szakértője elmagyarázta, az új programban az számít vendégbefektetőnek.

2024. április 22.

Módosult az ESG törvény

A magyar ESG törvény egyik fő célja, hogy olyan egyablakos beszámolói rendszert alakítson ki, ahol a magyar cégeknek nem „kismillió”, hanem csak egy kérdőívet kelljen kitölteniük az ügyfélkapun keresztül, amit aztán mindenhol, mindenkivel el tudnak fogadtatni.