Fényképek és videók készítésének adatvédelmi aggályai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az ENSZ közleménye szerint a gyermekek emberi jogait veszélyezteti, ha szüleik fotókat osztanak meg róluk a közösségi médiában. Manapság egyre nő azoknak az ügyeknek a száma, amikor gyermekek perlik szüleiket, amiért a róluk készült fényképek és videók feltöltésével megsértették a személyiségi jogaikat. 


Az ENSZ képviselője Joseph Cannataci sürgette, hogy az ENSZ lépjen fel a szülők által feltöltött videókon és képeken szereplő kiskorú gyermekek védelmében. Fokozottan kell védeni a gyermekek jogait az olyan társaságoktól, akik a gyermekek személes adatait gyűjtik és üzletszerzési célból felhasználják – jelentette ki.

Az Egyesült Királyságban tett látogatása során azt tapasztalta, hogy az óvodákban és iskolákban kamerákkal is megfigyelik a gyermekeket, illetve az idősek elhelyezésére szolgáló intézményekben is egyre jobban terjednek a kamerarendszerek.

Néhány óvoda kifejezetten az aggódó szülőkre épít és olyam kamerarendszer kiépítésével próbálja őket megnyerni, amelyhez a szülők a nap 24 órájában távolról is hozzáférhetnek.

Az ENSZ képviselője kritizálta a Home Office (az Egyesült Királyságban a bevándorlási, biztonsági, illetve joggal és törvényes renddel foglalkozó minisztérium -szerk.) tervét, amely a rendszeresen szélsőséges weboldalakat látogatókkal szemben büntetőjogi eszközökkel lépne fel, hiszen ezzel a tartalmak megnézését és a látogatók esetleges gondolatait egy kitalált bűncselekmény alapján büntetnék.

(theguardian.com)

[htmlbox Jogászvilág_hírlevél]

Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.