Klímavédelmi ügynökség alakul az ENSZ-ben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az USA Szenátusának Költségvetési Bizottsága egyhangú szavazással hagyta jóvá, hogy az USA 10 millió dollár támogatást nyújtson az ENSZ Klímavédelmi Ügynökségének megalapítására, amelynek feladata a Párizsi Egyezményben foglaltak végrehajtása.


Ez azért különösen érdekes, mert júniusban Trump elnök bejelentette, hogy az USA kilép a Párizsi Egyezményből és nem kívánja végrehajtani az ott válalt célokat. Ez a nyilatkozat ellenérzéseket váltott ki és több állam szenátora is úgy nyilatkozott, hogy a Párizsi Egyezményben előírt célok betartását tagállami szintű jogszabályokban garantálni fogják.

A szakértők szerint a klímaváltozásért elsősorban az üvegházhatású gázkibocsátás tehető felelőssé. A klímaváltozás korunk egyik legjelentősebb környezetvédelmi kihívása, amely a föld teljes lakosságát érinti, mivel az éghajlat változása kihat a növénytermesztésre, az állattenyésztésre és az ivóvízkészletre, a klímaváltozás pedig drasztikusan átalakíthatja a ma ismert táplálkozási szokásokat. Júliusban történelmi eseménynek lehettünk tanúi, mert a világon először fordult elő olyan, hogy a föld szinte minden országának kormánya képviselőjének jelenlétében megtartott gyűlésen jogi kötőerővel bíró rendelkezéseket fogadtak el a föld átlaghőmérsékletének megengedett növekedéséről. Erről szól a Párizsi Egyezmény, amely októberben hatályba is lépett, azt követően, hogy 55 olyan ország ratifikálta, amely az összes üvegházhatású gázkibocsátás 55%-áért felel.

(jurist.org)


Kapcsolódó cikkek