Melegek is adhatnak vért Németországban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A jövőben meleg férfiak is adhatnak vért Németországban, ha legalább egy éve nem volt szexuális kapcsolatuk más férfival – derül ki a szövetségi orvosi kamara véradóknak kiadott új irányelvéből.


A Die Zeit című német liberális lap hírportálja azt írja, a véradásra jelentkezőknek egy kérdőívet kell kitölteniük, amelyen nemcsak a személyes adataikat kell megadniuk, hanem az egészségi állapotukra, az életvitelükre, korábbi megbetegedéseikre, oltásokra, gyógyszerekre és külföldi utazásokra vonatkozó információkat is kérnek tőlük. Végül az aláírásukkal kell igazolniuk, hogy nem tartoznak a kérdőíven felsorolt rizikócsoportokhoz.

Korábban ha egy férfi ezen az űrlapon bevallotta, hogy egy másik férfival volt szexuális viszonya, örökre eltiltották a véradástól. Az indoklás szerint azért, mert statisztikailag jobban ki van téve a HIV és a hepatitis C vírusnak.

[htmlbox Polgári_jog_folyóirat]

 

Annak az esélye azonban a jövőben sem zárható ki teljesen, hogy valaki hazudik a kérdőíven – jegyzi meg az újság. 

Hozzátették ugyanakkor, hogy a véradományokat nagyon szigorú és érzékeny teszteknek vetik alá, a HIV fertőzést például már két hét után ki tudják mutatni, míg egyéb esetben hat hét után végeznek ilyen vizsgálatot.

A melegek véradására vonatkozó német szabályozás azt az európai uniós irányelvet követi, miszerint nem adhatnak vért olyan emberek, akiknek a szexuális szokásai miatt fennáll annak a kockázata, hogy a vérükkel megfertőznek másokat.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.