Milyen a jó bíró?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Magyar Igazságügyi Akadémián rendezik a THEMIS verseny elődöntőjét; a magyar csapat felvázolta a jó bíró legfontosabb személyiségjegyeit.


Az Európai Igazságügyi Képzési Hálózat (European Judicial Training Network – EJTN) 12. alkalommal meghirdetett THEMIS elnevezésű szakmai versenyén európai országok bírósági fogalmazói mérhetik össze tudásukat angol nyelven. A megmérettetés D elődöntőjét Budapesten, a Magyar Igazságügyi Akadémián (MIA) rendezik meg 2017. július 3. és 6. között, amelynek témája: „Bírói etika és szakmai magatartás”.

A budapesti elődöntőn Magyarországot Barna Lili (Pesti Központi Kerületi Bíróság), Juhász Dorottya (Pesti Központi Kerületi Bíróság), és Márok Soma (Hódmezővásárhelyi Járásbíróság) fogalmazók képviselik, akiket Dudás Dóra Virág, a Fővárosi Törvényszék bírája készített fel a versenyre.

A Magyar Igazságügyi Akadémián megrendezett eseményen összesen 10 ország, – a magyar csapat mellett – Spanyolország, Franciaország, Lengyelország, Olaszország, Görögország, Csehország, Románia, Németország és Hollandia csapata versenyez.

Az elődöntő keretében a versenyzőknek először be kell mutatniuk a témában írt pályamunkájukat, majd a – résztvevők közül kikerült – opponáló csapat, valamint a zsűri kérdéseire kell választ adniuk. A szakmai esemény a résztvevők kommunikációs, logikai és vitakészségét is egyaránt méri.

A megmérettetés kiváló lehetőséget biztosít arra, hogy az országok fogalmazói egymással megoszthassák gondolataikat, ütköztethessék álláspontjaikat, és megvitathassák azokat a kérdéseket, amelyek valamennyi ország esetében jelentőséggel bírnak. Ezáltal a bírósági fogalmazók tudásukat és szakmai kapcsolataikat is bővíteni tudják.

A verseny első két napján összesen 7 ország prezentált, köztük a magyar csapat is bemutatta előadását, melynek központi kérdése az volt, milyen tulajdonságokkal rendelkezik a „jó” bíró. Rövid történeti áttekintést követően felvázolták azokat a készségeket, legfontosabb személyiség-jegyeket, amelyek nélkülözhetetlenek az ideális bíró esetében. Előadásuk rendkívül érdekes és látványos volt, a zsűri kérdéseire kreatívan válaszoltak.

A verseny csütörtökön ér véget, a legjobban teljesítő két csapat juthat tovább a döntőbe. Az évente megrendezett eseményen az elmúlt évben a Magyarországot képviselő csapat a döntőbe jutott – olvasható az OBH közleményében.

A magyar csapat tagjaival készített interjút itt olvashatják.

[htmlbox beszedleiro]

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.