Próbára bocsátás állatkínzásért


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Két év próbára bocsátotta a bíróság azt a vádlottat, aki állatkínzás bűntette miatt állt bíróság előtt -közölte a Zalaegerszegi Törvényszék, olvasható a birosag.hu-n.


A vádlott 2010-2016 között 1, illetve 2 kutyát tartott csesztregi házának udvarán. 2013-ban az egyik folyamatosan elkóborló kankutyát lánccal kikötötte. Az ügyészi vádirat szerint olyan módon tette ezt, hogy a láncot nyakörv nélkül közvetlenül az állat nyakára helyezte. Ezt azonban a rendelkezésre álló adatok cáfolták, s a bíróság megállapította, hogy az állat nyakán egy bőr nyakörvhöz kapcsolódott a lánc. A vád szerint a vádlott 2013 és 2016 között a kutyákat rendszertelenül, heti 1-2 alkalommal etette csak, szabadon nem engedte, a láncon tartott eb nyakán sebek, testén felfekvések alakultak ki.  (A bíróság álláspontja szerint ezzel különös szenvedést okozott az állatoknak.)

Az Állatvédelmi Járőrszolgálat munkatársai egy bejelentés nyomán 2016 márciusában vonultak ki a házhoz, s az ott tapasztalt állapotok miatt értesítették a rendőrséget. A vádlottnak állatkínzás bűntette miatt kellett bíróság elé állnia, ahol megbánta tettét, s kifejtette: anyagi körülményei miatt nem tudta rendszeresen etetni az állatokat, de ahogy tudta, próbált ellátni azokat. Mindezt figyelembe véve a bíróság 2 évre próbára bocsátotta, az állatkínzás bűntettében bűnösnek kimondott vádlottat.

A 2017. március 2. napján hozott  ítéletet a vádlott tudomásul vette, az ügyész 3 napot fenntartott, majd ő is tudomásul vette az ítéletet, így az jogerős.

Mit jelent a próbára bocsátás?

A próbára bocsátás feltételes elítélés. A bíróság megállapítja az elkövető büntetőjogi felelősségét, azonban nem szab ki büntetést, mert úgy véli, hogy az újabb bűncselekménytől való visszatartáshoz elegendő csupán a büntetés kilátásba helyezése: ezért a bíróság a büntetés kiszabását próbaidőre elhalasztja. Minderre  vétség, valamint a háromévi szabadságvesztésnél nem súlyosabban büntetendő bűntett esetén van lehetőség.

Nem bocsátható próbára
– a visszaeső,
– aki a bűncselekményt bűnszervezetben követte el;
– aki a szándékos bűncselekményt végrehajtandó szabadságvesztésre ítélése után, a végrehajtás befejezése előtt  vagy  a szabadságvesztés felfüggesztésének próbaideje alatt követte el.

A próbaidő tartama egy évtől három évig terjedhet. A próbára bocsátott pártfogó felügyelet alá helyezhető.

Ha az elkövetőt a próbára bocsátás előtt elkövetett bűncselekmény miatt a próbaidő alatt elítélik, vagy a próbaidő alatt elkövetett bűncselekmény miatt ítélik el, illetve ha a próbára bocsátott a pártfogó felügyelet magatartási szabályait súlyosan megszegi, úgy a próbára bocsátást meg kell szüntetni, és büntetést kell kiszabni. Az előző esetek kivételével a próbaidő elteltével megszűnik az elkövető büntethetősége.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

NMHH: reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.