Új pp.: nem húzódhatnak el a perek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az osztott perszerkezet biztosítja a perkoncentráció megvalósulását – mondta a miniszteri biztos.


Az új polgári perrendtartás legfontosabb eleme az osztott perszerkezet lesz – mondta Wopera Zsuzsa, az Igazságügyi Minisztérium miniszteri biztosa a 13. Magyar Jogászgyűlésen.

A polgári perrendtartás reformjával kapcsolatos feladatok összehangolásáért felelő miniszteri biztos a polgári jogi szekcióban tartott előadásában kiemelte: az osztott perszerkezet biztosítja az új polgári perrendtartásról szóló törvényjavaslat egyik legfontosabb célkitűzését, a perkoncentráció megvalósulását.

 

Az osztott perszerkezet azt jelenti, hogy az elsőfokú eljárás két részre tagolódik, egy perelőkészítő szakaszra, a perfelvételre, és egy érdemi tárgyalási szakaszra. Ezek mind időben, mind funkcióban elválnak egymástól: az egyik az állítási, a másik a bizonyítási szakasz. Wopera Zsuzsa azt mondta, ez azért lényeges, mert a jelenlegi egységes szerkezettel ellentétben nem engedi a perek elhúzódását.

Kiemelte: a perorvoslatok tekintetében koncentráció valósul meg, ami a másodfokú bíróság hatályon kívül helyezési gyakorlatát keretek közé szorítja. Az új szabályozás jóval kevesebb lehetőséget ad erre, és pontosan meghatározza, hogy miben áll a másodfokú bíróság felülbírálati jogköre.

A miniszteri biztos hangsúlyozta: a családjogi perek szabályozása európai összehasonlításban is széles körben megtörtént. Beemeltek olyan pereket, amik eddig nem voltak szabályozva a polgári perrendtartásban. Ilyen a szülői felügyelet gyakorlása, az örökbefogadás felbontására irányuló per vagy a kiskorú gyermek tartása iránti per. Ezekben a hangsúly a család és a gyermek védelmén van – mondta.

(MTI)

[htmlbox Polgári_jog_folyóirat]

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Csökkenő kkv terhek, szigorítások a közreműködők tevékenységében – Módosult az ESG törvény

Négy hónappal az új ESG törvény elfogadását követően jelent meg a törvény első módosítása, amely számos ponton átalakítja, illetve kiegészíti az ESG adatszolgáltatásra, a nyilvántartásokra és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságát (SZTFH) megillető hatósági jogkörökre vonatkozó rendelkezéseket. A módosításról Györfi-Tóth Péter, partner, a DLA Piper Hungary ESG szakterületének vezetője és Dránovits Dóra, a DLA Piper Hungary szenior ügyvédje készítettek összefoglalót.