Az én munkám egy családi projekt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bankjoggal, pénzügyi joggal, értékpapír joggal foglalkozó Andrékó Csilla célja a legmagasabb szakmai színvonalon, a legjobb csapattal működni és folyamatosan az ügyvédi irodák élvonalába tartozni. A komoly nemzetközi és hazai sikereket elérő Andrékó Kinstellar Ügyvédi Iroda vezetőjével beszélgettünk.


Andrékó Kinstellar néven 2008. november 1-jén kezdte meg működését a Linklaterstől függetlenné vált négy irodából szerveződő regionális irodalánc budapesti irodája. A Kinstellarnak ma már 9 irodája és 200 jogi szakértője van Közép- és Dél-Kelet-Európa feltörekvő piacain. A jó viszony és állandó munkakapcsolat megmaradt a Linklaters-szel, de kiváló kapcsolatot építettek ki más nagy nemzetközi irodákkal is. A függetlenség meghozta a gyümölcsét, hiszen a hazai és a nemzetközi piacokon is meg tudták tartani előkelő pozíciójukat, továbbra is nagy potenciált látva az új irodáiknál. A bankjoggal, pénzügyi joggal, értékpapír joggal foglalkozó Andrékó Csilla célja: a legmagasabb szakmai színvonalon, a legjobb csapattal működni és folyamatosan az ügyvédi irodák élvonalába tartozni.

Vezetése alatt rendkívül komoly hazai és nemzetközi eredményeket ér el az iroda. Mi a titka?

2000-ben jött létre a Magic Circle irodák közé tartozó Linklaters budapesti irodája, ami azért volt különleges, mert a legtöbb nemzetközi iroda már jóval hamarabb bejött Magyarországra és a Linklaters egy érettebb piacra érkezett. Sikeres döntésnek bizonyult, rengeteg ügylet volt, jó időszaka a gazdaságnak, a nemzetközi irodák tevékenységének is. A budapesti és a Linklaters többi regionális irodája is nagyon sikeresen tevékenykedett, piacvezetővé vált a 2000-es években. 2008-ban azonban a Linklaters új managementje úgy döntött, hogy egyre kevésbé kíván a kis piacokra és az ottani ügyfelekre fókuszálni, míg a mi célunk éppen a regionális ügyfelek támogatása és a további régiós terjeszkedés volt.

Ezért 2008 novemberében a négy közép-kelet európai Linklaters iroda, a régióban egyedülálló módon létrehozta a Kinstellart, amely azóta már tovább bővült, jelenleg 9 országban van irodánk: Kazahsztán, Szerbia, Szlovákia, Románia, Magyarország, Törökország, Csehország, Bulgária és Ukrajna. A Kinstellar kultúrája, munkastílusa, ügyfélköre, a szakterületek felosztása megfelel a nemzetközi irodáknak, azzal a különbséggel, hogy továbbfejlesztve a nemzetközi modellt, a Kinstellarnak nincs központi irodája vagy központból diktált stratégiája, ezáltal flexibilisebbekké, az adott piachoz könnyebben alkalmazkodóvá váltunk. Ebben a felállásban azt őriztük meg, ami a legnagyobb értéke az egységes iroda láncnak: a közösen hasznosítható tudás, az egyes irodák szakértőinek regionális szintű használata, az egymásra hangoltság a kollégák között. Minden irodánk egyformán integrált, minden partner tulajdonos az egész láncban. Ez utóbbi azonban kevés, az ilyen irodákban a nemzetközi piacon is nagy a mozgás. Mi azonban egy összetartó csapat vagyunk, vannak közös értékeink, ezért ugyanaz a munka szemlélet, etikai elvárások, a megbízók iránti lojalitás hatja át a Kinstellar egészét.

[multibox]

Kemény karakternek kell lenni egy női vezetőnek?

Attól függ, hogy mit értünk kemény karakteren. Én nem tartom magam kemény nőnek, de bizonyos szempontból mégis keménynek kell lennem. Elsősorban abban, hogy a problémákat meg kell oldani nap mint nap, példát kell mutatni, erősnek kell lenni, de nem másokat elnyomó erőnek, hanem ki kell tartani egy értékrend mellett, ami mentén az ember halad, és amiből nem lehet őt kimozdítani. Szerintem nem feltétlenül kell keménykedni másokkal ahhoz, hogy valakit tiszteljenek. Az öncélú kakaskodásnak nem látom semmi értelmét. Másokkal szemben bizonyos helyzetekben nem tudok kemény lenni, és nem is akarok. Nem hiszem, hogy a tipikus „férfiasan kemény” női vezető sztereotípiába beletartozom, azt gondolom, hogy vannak más utak is, és lehet másként is jól csinálni. Sajnos még mindig nagyon kevés női vezető van, pedig meggyőződésem, hogy a nők abban a vonatkozásban másként, jobban tudják vezetni a csapatukat, hogy ösztönösen nagyobb az empátiájuk az emberekkel, mint a férfiaknak. Én ebbe a körbe tartozom, azt gondolom. Szerintem sok olyan tehetséges, ambiciózus nő van, aki nem is tudja magát elképzelni vezetőnek, de amikor belekóstol, rájön, hogy megy ez neki.

Az a jó, ha más utak, példák is vannak előttünk. Szerencsés generációba tartozom, mert amikor elkezdtem az egyetemet 1988-ban, akkor már ott is beindultak a változások, sokkal több ösztöndíj lehetőség volt, mint előtte. Mivel már akkor jól beszéltem angolul, megpályáztam külföldi ösztöndíjakat, és minden nyáron tanultam valahol, valamint Bibó István szakkollégistaként nagyon sok tananyagon kívüli jogi és társadalomtudományi tárgyat is hallgathattam. Az egyetem után elnyertem egy két éves ösztöndíjat, amellyel a londoni UCL-en LL-M képzésben vettem részt és olyan tárgyakat tanulhattam, mint nemzetközi pénzügy, nemzetközi kereskedelmi jog, európai uniós jog.  Ezt követően pedig a Clifford Chance londoni irodájában dolgoztam.

 

Dr. Andrékó Csilla: Szerintem sok olyan tehetséges, ambiciózus nő van, aki nem is tudja magát elképzelni vezetőnek, de amikor belekóstol, rájön, hogy megy ez neki.

 

Fontos, hogy az ember jót teremtsen. Pro bono munkák, adományozások, alapítványok megsegítése az egész cégben nagy hangsúlyt kap.

Fontos, hogy amikor az ember elér valamit, akkor próbáljon meg vissza is adni belőle azoknak, akik rászorulnak a támogatásra. És ezt ügyvédként nagyon jól lehet csinálni, pl. pro bono munkákkal. Amit hiányolok a magyar ügyvédeknél, ügyvédi irodáknál, az a nagyobb társadalmi felelősségvállalás, az intenzívebb elköteleződés a jótékonykodás, a mások önzetlen, tehát nem marketing célú segítése felé. Ezt kellene erősíteni.

Családja egy biztos hátteret szolgáltat Önnek, ami a munkáját, karrierét is megkönnyíti?

Amikor a családommal, a gyerekeimmel vagyok, akkor megpróbálok maximálisan rájuk koncentrálni. A mi szakmánkban az okoz igazán nehézséget, hogy hogyan egyeztessük össze a munkát a magánélettel, különösen, amíg kicsik a gyerekek.

Szeretem a munkámat is és úgy érzem, hogy ez egy teremtő dolog. Számomra nem egy eldöntendő kérdés, hogy karrier vagy család. Mindkettő, de azt el kell fogadni, hogy mindez rengeteg erőfeszítéssel és lemondással jár, és csak akkor lehet a kettő között valamiféle egyensúlyt fenntartani, ha van mögöttünk egy biztos segítő, támogató családi háttér. Én szerencsés vagyok, mert ez nekem megadatott, a férjem és a tágabb családom nagyon sokat segít. A családos kollégáim, nők és férfiak egyaránt, nagy terhet cipelnek, hogy meg tudjanak felelni annak az időbeosztásnak és intenzitásnak, amivel dolgoznunk kell, és közben lehessen magánéletük is. Az irodánkban az ügyvédnőket anyagilag a szülési szabadság alatt is segítjük, és rájuk van bízva, hogy fokozatosan mikor és hogyan akarnak visszatérni dolgozni. Visszavárjuk őket és ott folytathatják a karrierüket, ahol abbahagyták. A férfi kollégáknak is lehetőségük van arra, hogy amikor kisbabájuk van, akkor egy időre otthon maradjanak. Azt tapasztalom, hogy sokkal intenzívebben és hatékonyabban dolgoznak a visszatérésük után. Az irodánkban a többi partner és valamennyi kolléga szintén nagyon támogató ebben a tekintetben, azt gondolom, hogy kiváló a csapatszellem.

Éles verseny folyik a nemzetközi ügyvédi irodák piacán. Segítik egymást a budapesti nemzetközi irodák, hogy ez a verseny ne legyen ennyire kiéleződött?

18 hónapja kezdtük el az irodában bizonyos olyan területek megerősítését, ahol úgy éreztük, hogy a piac erősödése indokolttá teszi a bővülést. Jelentős növekedést látunk a vállalat felvásárlások területén és jelentősen nő a Private Equity szerepe. Ezzel párhuzamosan és a szegmens belső logikája alapján is erősödik az ingatlan piac. Az élénkebb piaci élet, a lokális cégek növekedése egyaránt kiélezi a versenyjogi vitákat.

Mivel jelentős növekedést várunk a vállaltfelvásárlások területén és jóval intenzívebbé vált a Private Equity cégek szerepe a piacon zajló tranzakciókban, ezért szenior specialista kollégákkal megerősítettük az iroda kapacitását ebben a vonatkozásban. Anthony O’Connor személyében új vezetője van a társasági jogi felvásárlási csapatunknak, aki egy olyan szakmaiságot, személyes elkötelezettséget és dinamizmust hozott a csapatba, amely garantálja, hogy a helyére kerül és az egyik piacvezető területünk tud lenni nemcsak a magyar, hanem a regionális piacon is. Másik terület, ahol erősítettünk az az ingatlanjog, két új szenior kolléga csatlakozott hozzánk. Egy harmadik terület, ahol most változások voltak az a versenyjogi praxis. Nemrég csatlakozott hozzánk Vörös Péter, akinek kiváló piaci elismertsége és közel húsz éves szakmai tapasztalata van és a személyében sikerült olyan partnert és vezetőt találni a versenyjogi csapatunk élére, akivel jelentősen megerősödött ez a terület is.  Azt gondolom, hogy jelenleg szakmailag és emberileg is egy kiváló csapat jött össze az irodában.

 

A Kinstellar stratégiája és dinamikájának kulcsa a közép-és dél-kelet- európai, valamint a belső-ázsiai piacok kiszolgálásában rejlik. Minden országban és a régiós piac egészén a piaci elithez tartozunk. Az ügyfeleink visszajelzéseiből gondoljuk ezt, összehasonlítva a mi teljesítményünket más nemzetközi irodákkal. Mi nem a legnagyobb bérelt iroda – a legtöbb jogász – a legnagyobb bevétel bármi áron elérésében versenyzünk másokkal, hanem a saját pályánkon, a legjobb minőségű szolgáltatás kategóriájában. Nem a mennyiség, hanem a minőség a célunk. Kinevelni az új generációt, hogy kiváló minőségben tudja azt folytatni, amit a cég képvisel. A Kinstellar pontosan ott folytatta, amilyen színvonalon a Linklaters abbahagyta, amikor távozott a régiós piacról. Ezt bizonyítják a sorozatos rangos elismerések, amelyek londoni elemző cégek alapos piaci kutatásain alapulnak. Visszatekintve az elmúlt 20 év díjaira: több ízben és több szervezettől is elnyertük Az év magyar ügyvédi irodája címet, legutóbb a The Lawyer magazintól. Emellett kitüntettek minket Az év közép-európai vezető ügyvédi irodája címmel,  Az év magyar adójogi tanácsadó irodája, Az év tőkepiaci csapata, Az év M&A csapata, Az év tőkepiaci ügylete, Az év M&A ügylete és Az év private equity ügylete díjakkal, valamint büszkék vagyunk a The Legal 500, a  Chambers Global, Chambers Europe, valamint az IFLR 1000 top tier besorolásaira, azt gondolom jó irányba tartunk és hazai és nemzetközi összehasonlításban is piacvezető iroda vagyunk.

 

Dr. Andrékó Csilla

1993-ban diplomázott az ELTE jogi karán, elnyerte a Clifford Chance LL.M ösztöndíját, és a tréningprogram keretében két évig tanult és dolgozott Londonban. Szakterülete a bankjog-pénzügyi jog. 2000-ben váltott, 2002-ben a Linklaters tulajdonos partnerévé nevezték ki, 2006-ban pedig átvette a budapesti iroda vezetését. Számos hazai és nemzetközi elismerést bezsebelt ügyvédi iroda nagy hazai és külföldi multinacionális cégeket képvisel projektfinanszírozások, autópálya, ingatlan ügyek, vállalatfelvásárlások, energia projektek terén.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Szolgáltató közigazgatás – 3. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.

2024. április 23.

A hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárások versenyre gyakorolt káros hatásai és kivételes körülmények közötti alkalmazhatósága 

A Közbeszerzési Hatóság Elnöke a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás kapcsán hangsúlyozza, hogy az ajánlatkérőknek a közbeszerzési eljárás előkészítése során, az eljárásfajta kiválasztásakor törekedniük kell a gazdasági versenyt támogató beszerzési megoldások és eljárásfajták alkalmazására. Az ajánlatkérők formális indokok alapján nem alkalmazhatnak hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást.