Határon átnyúló vásárlás – Az elállási jog kizárásának esetei az Európai Unióban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Webáruházból történő vásárlás esetén a fogyasztó jelentős információhiányban szenved: nem veheti kézbe a terméket, nem próbálhatja fel, nem tekintheti meg működés közben. Ebből fakadóan a vevő csupán az eladó által közölt néhány adatra, esetleg a honlapon közzétett fényképfelvételre hagyatkozhat ügyleti döntésének meghozatala során. E hátrányos helyzet kompenzálása végett – az Európai Unió bármely tagállamában letelepedett vállalkozástól történő online vásárlás esetén – a fogyasztót elállási jog illeti meg. Ennek alapján a vevő a szerződéstől – a termék átvételétől számított tizennégy naptári napon belül – egyoldalúan visszaléphet és az árucikk visszaküldése fejében igényt tarthat az általa kifizetett teljes összegre.


Legalábbis főszabály szerint. Egyes esetekben ugyanis az online vásárlást lebonyolító fogyasztónak nincs elállási joga.

A kivételek közé sorolt termékek vásárlása esetén, – ha lehet – érdemes még nagyobb körültekintéssel eljárni, hiszen amennyiben a minőségileg hibátlan árucikk felesleges vagy bármilyen okból nem megfelelő, nincs lehetőség az ügyleti döntés utólagos semmissé tételére.

[multibox]

Ebben a cikkben azokat a leggyakrabban előforduló termékkategóriákat veszem sorra, amelyek esetében a fogyasztó – hiába is gondolná meg magát – nem élhet az elállás jogával.

Használatba vett, egészségvédelmi vagy higiéniai okból vissza nem küldhető termékek

Fogkefe, golyósdezodor, fehérnemű, arckrém vagy épp dekorkozmetikai termék vonatkozásában – ha már viselték, ki- vagy felpróbálták, használták – nincs helye elállásnak. Ez a kivételszabály magától értetődő, hiszen a bőrrel, testnedvekkel közvetlenül érintkező termékek – visszaküldés és esetleges továbbértékesítés esetén – komoly betegségek forrásai lehetnek.

Fontos ugyanakkor kihangsúlyozni, ha a fogyasztó az e körbe tartozó termék csomagolását nem bontja meg, a védőfóliát nem távolítja el, élhet az elállás jogával.

Romlandó vagy minőségüket rövid ideig megőrző áruk

A nem tartós élelmiszerek – például a tejtermékek, a friss húsok – és a vágott virág úgyszintén a kivételek közé tartozik.

A fogyasztó által megadott jellemzőknek megfelelően elkészített vagy egyértelműen a fogyasztó személyére szabott áruk

A vállalkozás nem köteles az olyan termék visszavételére, amely a fogyasztó személyéhez kötött, vagy amelyet a vevő egyedi utasításai, kívánságai alapján készített el. Ez nem is meglepő, hiszen ezek a termékek – például a családtagok fényképével ellátott bögrék, a gyermekek születési adatait tartalmazó párnák vagy babatakarók – mások számára nem képviselnek értéket. Az ily módon előállított árucikkeket a vállalkozás a későbbiekben már nem tudná értékesíteni.

Fontos ugyanakkor kihangsúlyozni, hogy az elállási jog hiánya csupán a fogyasztó kifejezett kérése szerint, egyedileg előállított termékekre vonatkozik. Ha tehát a fogyasztó ruhanemű online vásárlása esetén megadja ugyan a méretére vonatkozó adatokat, de az annak megfelelő termék már korábban legyártásra került, elállási jog gyakorlásának helye van. De elállásnak van helye az egyedi konfigurációval összeállított számítógép esetében is, hiszen az egyes alkatrészek a termék állagának sérelme nélkül szétszedhetők, más vevő számára értékesíthetők.

[htmlbox eu_jog_alkalmazasa]

Lezárt csomagolásban lévő hang- illetve képfelvétel, lezárt számítástechnikai szoftverek, ha a szállítás után a csomagolást felbontották

A lemezen – CD-n, DVD-n – tárolt szerzői művek, valamint a számítógépes szoftverek esetében a fogyasztó a csomagolás felbontása, a védőfólia eltávolítása esetén nem élhet az elállás jogával. Ebben az esetben ugyanis lehetővé válik a szerzői jogi védelem alá eső termék használata, többszörözése. Ugyanakkor abban az esetben, ha a fogyasztó az eredeti, sértetlen csomagolásban vissza tudja szolgáltatni a terméket, lehetősége van az elállásra.

Hírlap, folyóirat és magazin

A vállalkozás arra sem köteles, hogy az esetlegesen már aktualitásukat vesztő kiadványokat visszavegye.

Olyan áruk, amelyek ára a kereskedő által nem befolyásolható módon a pénzügyi piacoknak az elállási időszak alatt is lehetséges ingadozásától függ

Ebbe a körbe tartozik a háztartási tüzelőolaj, az egyéb olajszármazékok illetve a nemesfémből készült ékszerek. Ugyanakkor nem sorolhatók a kivételek közé azok az esetek, amikor az áringadozást a nemzeti valuták árfolyamainak változása okozza.

Egyebekben lényeges kihangsúlyozni, hogy a fentebb felsorolt termékkategóriák esetében is biztosíthatja a vállalkozás az elállási jogot. Ez azonban már nem jogszabályi kötelezettségen alapul, hanem csupán az eladó önkéntes és szabad elhatározásán.

[htmlbox Fogyasztói_adásvétel]

Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Elindult az E-ING képzés a Magyar Ügyvédi Kamarában

Az ügyvédség szempontjából a 2024-es év talán legnagyobb kihívása az új ingatlan-nyilvántartási eljárás bevezetésére való felkészülés. Az E-ING képzés előkészítését a MÜK koordinálja azzal a céllal, hogy az új eljárásra vonatkozó elméleti és gyakorlati ismeretekkel segítse a kollégák felkészülését – derül ki a Magyar Ügyvédi Kamara Oktatási és Akkreditációs Bizottsága tájékoztatójából.

2024. április 19.

A közös tulajdonban álló jármű tulajdonosai csak közösen dönthetnek a jármű üzembentartójáról

A közös tulajdonban álló jármű tulajdonosai csakis közösen dönthetnek arról, hogy ki a jármű üzembentartója, személye ugyanis csak a tulajdonostársak egybehangzó nyilatkozata alapján állapítható meg. Ha az üzembentartó személye megállapítható, akkor e minőség megváltoztatásához, megszüntetéséhez úgyszintén a tulajdonostársak egyetértése szükséges – a Kúria eseti döntése.

2024. április 17.

Szolgáltató közigazgatás – 2. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.