Már kötbérezhető a tanulmányi szerződés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Mt. – új Ptk. hatályba lépésével összefüggő – módosítása 2013. március 15-től lehetővé teszi a tanulmányi szerződésekben, valamint a versenytilalmi megállapodásokban, hogy a felek kötbért kössenek ki. Az így megállapított kötbérre az új Ptk. vonatkozó szabályait kell alkalmazni.


A szerződésszegés Mt. szerinti jogkövetkezményei

A versenytilalmi megállapodások esetében a munkáltatói szerződésszegés az ellenérték fizetésének elmaradásában, a munkavállalói a gazdasági érdeket sértő magatartás folytatásában (tipikusan: munkáltató versenytársánál elhelyezkedés; vállalkozás indítása) jelentkezhet. Míg az első esetben az egyetlen közvetlen következmény az, hogy a munkavállaló a továbbiakban szabadon elhelyezkedhet a versenytársaknál, vagy indíthat vállalkozást, addig a másik esetben a munkáltató mentesül a fizetési kötelezettsége alól.

A tanulmányi szerződések megsértése esetén a munkáltató a kifizetett támogatásokat követelheti vissza időarányosan, míg a munkavállaló mentesül a munkaviszony fenntartására irányuló kötelezettsége alól. Ez a megoldás sokszor egyik fél érdekét sem szolgálja. Például a munkavállaló szerződésszegése esetén a munkáltató vagy eláll a szerződéstől, vagy szemet huny a szerződésszegés (pl. sikertelen vizsgák miatti halasztás) fölött, nincsen köztes megoldás.

Azaz egyfelől egyetlen sikertelen vizsga akár több százezer forintos visszafizetési kötelezettséghez is vezethet, vagy éppen ellenkezőleg, a munkáltató éveken át „tűri” a halasztásokat, megismételt vizsgákat, anélkül, hogy ennek következményei lennének.

A kötbér Ptk.-beli szabályai

Akár a munkáltató, akár a munkavállaló pénz fizetésére kötelezheti magát arra az esetre, ha olyan okból, amelyért felelős, megszegi a szerződést. Mentesül a kötbérfizetési kötelezettség alól, ha szerződésszegését kimenti. Azaz, a szerződésszegésért vállalt – Mt.-ben foglalt jogkövetkezményeken túli – kötelezettségvállalásról van szó. Fontos alakisági követelmény, hogy a kötbér csak írásban köthető ki.

A jogosult kötbérigényét attól függetlenül érvényesítheti, hogy a másik fél szerződésszegéséből kára származott-e, vagy sem, valamint érvényesítheti a kötbért meghaladó kárát is. Ezzel a kötbér kikötése egyúttal leveszi a bizonyítási terhet az azt érvényesítő válláról és átalány kártérítésként funkcionál.

Kötbér fizetése bármely szerződésszegés esetére vállalható. A leggyakoribb kötbér kikötése késedelem esetére, azonban ugyancsak köthető ki kötbér hibás teljesítésre, meghiúsulásra, vagy akár közbenső szerződésszegésre is.

Míg a teljesítés elmaradása esetére kikötött kötbér érvényesítése a teljesítés követelését kizárja, addig a késedelem esetére kikötött kötbér megfizetése nem mentesít a teljesítési kötelezettség alól.

Így például a versenytilalmi megállapodás megszegéséért a munkavállaló által vállalt kötbér fizetési kötelezettség érvényesítése esetén a munkáltató a továbbiakban nem követelheti, hogy a munkavállaló tartsa be a versenytilalmi megállapodás rendelkezéseit, azaz a munkavállaló „szabadon” munkát vállalhat, azonban a kötbért köteles megfizetni.

Az ÚJ Jogtár bemutatja: Ügyvédreggeli 2014.         Készüljünk együtt a Ptk. jelentős változásaira!

2014. 04. 04.:  A kontraktuális kárfelelősség szabályai az új ptk.-ban – Dr. Lábady Tamás

2014. 04. 25.:  Engedményezés, tartozásátvállalás, jogátruházás, szerződés átruházás – Dr. Gárdos Péter

2014. 05. 30.:  Kft. változások és az új Ptk – Dr. Kisfaludi András

2014. 06. 27.:  Új cégjogi szabályok – Dr. Hámori Andrea

2014. 09. 12.:  Újdonságok a polgári perjog területén – Dr. Sántha Ágnes

2014. 10. 03.:  Vállalkozási szerződések – Dr. Barta Judit

2014. 11. 07.:   Vezető tisztségviselők felelőssége az új Ptk.-ban – Dr. Gárdos Péter

2014. 12. 05.:   Adásvételi szerződések – Dr. Kisfaludi András

Az egyes előadásokra külön-külön is jelentkezhet!

Helyszín: Hilton Budapest Westend, 1062 Budapest Váci út 1-3.

Bővebb információk és jelentkezés itt

Ezzel szemben, ha a felek kötbért kötnek ki a tanulmányi szerződésben arra az esetre, ha a munkavállaló a szerződésben foglalt végezettséget nem az előírt tanulmányi idő alatt szerzi meg, hanem csak később, mert egyes vizsgáit nem teljesíti sikeresen, úgy a kötbér megfizetése mellett a munkavállalótól a szerződés teljesítése, azaz a tanulmányok sikeres elvégzése és a munkaviszony fenntartása továbbra is követelhető. Ez – adott esetben – még a munkavállaló érdekeit is szolgálhatja, hiszen jóval kevésbé „drasztikus” megoldás, mint a szerződésszegés miatti munkáltatói elállás, és a támogatás teljes visszafizetése.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Szolgáltató közigazgatás – 3. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.

2024. április 23.

A hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárások versenyre gyakorolt káros hatásai és kivételes körülmények közötti alkalmazhatósága 

A Közbeszerzési Hatóság Elnöke a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás kapcsán hangsúlyozza, hogy az ajánlatkérőknek a közbeszerzési eljárás előkészítése során, az eljárásfajta kiválasztásakor törekedniük kell a gazdasági versenyt támogató beszerzési megoldások és eljárásfajták alkalmazására. Az ajánlatkérők formális indokok alapján nem alkalmazhatnak hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást.