Szabálysértés lehet az életvitelszerű közterületen tartózkodás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy elfogadásra váró törvényjavaslat gyakorlatilag szabálysértéssé nyilvánítja a hajléktalan életformát.


A T/10749. számú törvényjavaslat a szabálysértésekrõl, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerrõl szóló 2012. évi II. törvénynek az Alaptörvény negyedik módosításával összefüggő módosításáról szól.

A tervezet legvitatottabb része az „Életvitelszerű közterületi tartózkodás szabályainak megsértése” szabálysértési tényállás.

A tervezet szerint ha a helyi önkormányzat rendeletében meghatározott közterületen (kijelölt terület) életvitelszerűen tartózkodik, és a kijelölt területet a rendõrség, illetve erre jogosult hivatalos személy felkérése ellenére nem hagyja el, szabálysértést követ el.

A helyi önkormányzat, a főváros tekintetében a fővárosi önkormányzat, rendeletében kijelölheti a közrend, a  közbiztonság, a közegészség  és a kulturális értékek  védelme érdekében a közterület meghatározott  azon  részeit, ahol az  életvitelszerűen megvalósuló  közterületi  tartózkodás jogellenesnek minősül. 

Életvitelszerű tartózkodásnak  tekinthető minden olyan magatartás, amely alapján megállapítható, hogy a kijelölt területen való életvitelszerű tartózkodás a lakó- és tartózkodási  hely,  valamint egyéb szállásra való  visszatérés szándéka nélkül, a kijelölt területen való huzamos tartózkodás érdekében valósul meg, és a kijelölt területen való tartózkodás körülményeibõl, vagy a magatartásból arra lehet  következtetni, hogy a jellemzõen  lakóhelyül szolgáló kijelölt területen végzett tevékenységet  –  így  különösen alvás, tisztálkodás, étkezés, öltözködés, állattartás – az elkövetõ a kijelölt területen rövid időnként visszatérően és rendszer esen végzi.


Kapcsolódó cikkek

2024. március 26.

Versengő zálogjogok: kié az elsőbbség?

Az üzleti életben gyakori, hogy szerződő felek az egymással szembeni kötelezettségeik biztosítására biztosítékokat alapítanak. Előfordulhat, hogy egy ilyen jellegű biztosíték szerződéssel, a felek megállapodása alapján jön létre, azonban léteznek olyan esetek is, amikor törvény alapít valamilyen biztosítékot.