A kriptovaluta-szabályozás jövője


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A közelmúltban, Kínában és Dél-Koreában is a Bitcoin használatát tiltó szabályokat hoztak, amelyet valószínűleg Oroszország is be fog vezetni a közeljövőben. A Bitcoin támogatói számítanak arra, hogy más országok is követik majd a példát, de a többség várhatóan megfelelő szabályozás mellett engedi majd a kriptovaluta használatát.


Valószínűleg Oroszország lesz a következő, amely korlátozza az online pénz használatát. Oroszországban már tárgyalták a javaslatot azonban ez elfogadás előtt mégis elvetették azt, de a szigorítás valószínűleg csak idő kérdése, mivel Oroszország mindenképpen szabályozni akarja a kriptovalutákat. A legújabb hírek szerint Oroszország saját kriptovalutát, a kripto rubelt vezeti be, amelynek kibocsátásáról már rendelkezett is Putyin elnök. A nemzeti kriptovaluta kibocsátásával pedig természetesen együtt jár az alternatívák háttérbeszorítása is.

Joshua Ashley Klayman, a Morrison & Foerster Ügyvédi Iroda egyik ügyvédje szerint, a piac részben kevésbé aggódik azért, hogy a token eladásokat (a token eladás egy új kriptovaluta bevezetését előzi meg, amely során a befektetők és a támogatók pénzért vásárolhatnak az új kriptovalutát tartalmazó tokeneket –szerk.), azonban általános aggodalomra ad okot, hogy Oroszország Kína és Dél-Korea példáját követve betiltja a kriptovalutákat. Klayman szerint a Kína és Dél-Korea által bevezetett szabályozás alapvetően változtatja meg el a token kibocsátók, a token vásárlók és a token beváltással foglalkozók tevékenységét. A tiltások következtében néhány addig népszerű token célország, amely nagy népszerűségnek örvendett a token eladások és token kereskedelem piacán szinte teljesen elvesztette jelentőségét és más addig kevésbé népszerű országokba helyeződött át a token beváltás, amelyek nyilván profitáltak a forgalomnövekedésből – mondta Klayman.

Klayman szerint: „A Kína és Dél-Korean által bevezetett tilalom nem célzottan a Bitcoint ellen született, inkább a token kibocsátást, a token keresekedelmét, a token előállítást és a token előállító összejöveteleket kívánja megakadályozni.”

Másrészt, ha a jogszabályokkal a Bitcoin bányászatot is megtiltják, az jelentős hatással lehet majd a Bitcoin piacára, tekintettel arra, hogy a Bitcoin bányászat majdnem 80%-a Kínában összpontosul. A piac reakcióját jól mutatja Klayman szerint az is, hogy a kínai és dél-koreai tilalom bevezetését követően Japánban jelentősen nőtt a token kereskedelem.

Klayman felhívta a figyelmet Gibraltárra és a Man szigetre, amelyek szintén jelezték az új technológia iránti elkötelezettségüket és kijelentették, hogy támogatják a token kereskedelmet, illetve a kriptovaluta váltást. Gibraltár és a Man sziget is abbeli reményének adott hangot, hogy az új technológia befogadása gazdasági fellendülést eredményez majd Klayman szerint. Ugyanakkor a bevezetett tiltások valószínűleg eltántorítják majd a csalókat a hamis tokenek kibocsátásától is.

A globális token-értékesítés fokozottabb szabályozása, valamint a múltbeli token-értékesítésekre vonatkozó vizsgálati lehetőségek és a token vásárlók bizonyos token értékesítésből származó bevételének visszaszolgáltatására vonatkozó követelmény – ösztönözheti a token-kibocsátókat, a kriptovaluta váltókat és a többi résztvevőt, hogy fokozottabb figyelemmel járjon el és törekedjen a jogszabályoknak való megfelelésre. A megnövekedett médiafigyelem, amely a token kereskedelemre kockázataira hívja fel a figyelmet, a token vásárlókat óvatosságra inti a vásárláskor vagy a digitális tokenekbe való befektetéskor. Ennek köszönhetően valószínűleg a token kibocsátók is felelősségteljesebben fognak eljárni a jövőben és a hamis tokenek kereskedelme is csökkenhet.

Vannak azonban olyan országok, amelyek kezdettől fogva ellenzik a Bitcoin használatát és jogszabályilag tiltják is azt. Ilyen például Bolívia és Ecuador.

Más országokban nincsen generális tilalom. Egyesek például a pénzügyi intézmények és azok alkalmazottai számára tiltják a cégen belüli Bitcoin tranzakciókban való részvételt és ezzel egyidejűleg kevésbé korlátozzák a magánszemélyek Bitcoin birtoklását vagy használatát.

Az országok többsége, mint például az USA, Szingapúr, Kanada, Hong Kong, vagy Svájc hivatalos útmutatót tett közzé a token kereskedelemre és a kriptovaluta váltásra vonatkozóan, illetve jelezte későbbi szabályozási szándékát, ahelyett, hogy általános tilalmat vezetett volna be.

Klayman úgy zárta előadását, hogy: „Nem zárható ki, hogy más országok is tiltják majd a digitális tokeneket vagy azok kereskedelmét, de a többség már elismeri a token kereskedelmet és a kriptovaluta váltást a tőkefelhalmozás új formájaként, azonban a jogszabályokat, a befektető védelmi intézményeket és biztosítékokat ugyanúgy alkalmazni rendelik ebben az szektorban is.

(legaltechnews.com)

[htmlbox Jogászvilág_hírlevél]

Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Jogi tudatosság a profit érdekében

Megalakult a KKVHÁZ Jogi Bizottsága Dr. Gábriel Gyula ügyvéd vezetésével, aki a Bogsch és Társai Ügyvédi Iroda irodavezetője. A Bizottság célja, hogy felhívja a KKV-k figyelmet a jogi tudatosságra, hogy a jogi munka ne legyen tűzoltás.

2024. április 15.

Felszámolná a nemek közötti bérszakadékot az EU

A bérek átláthatóságáról szóló európai uniós irányelv hamarosan részletes jelentésre kötelezi a közép- és nagyvállalatokat a női és a férfi dolgozóik fizetéséről. Az Európai Bizottság döntése értelmében a kikért adatok alapján akár bírósági pert is indíthatnak majd a hátrányosan érintett alkalmazottak – hívja fel a figyelmet az EY. A tanácsadócég kollégái arra ösztönzik a társaságokat, hogy minél hamarabb világítsák át a szervezetüket, és szükség esetén tegyék meg a bérszakadék megszüntetéséhez vezető lépéséket.