Felhő alapú szolgáltatások a jogi szektorban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A felhőalapú szolgáltatásokkal csökkenthetőek a jogi szektor költségei növelhető az informatikai biztonság és bárhonnan elérhetőek a szükséges adatok, amely megkönnyíti a felkészülést az esetleges jogi eljárásokra.


A jogi és compliance területen különösen fontos a jogszabályok maradéktalan betartása, amely kiemelt kockázatot jelent az ilyen tevékenységet végzők számára. Ezek vállalkozások gyakran alkalmaznak professzionális informatikai cégeket, akik informatikai támogatását megfelelően biztosítani tudják.

[multibox]

Az informatikai szolgáltatók folyamatosan fejlesztik a vállalkozásokra optimalizált termékeiket, ilyenek például a felhőszolgáltatások, amelyek úgy működnek, hogy a programok és fájlok, amelyekkel dolgozunk fizikailag nem a saját gépünkön, hanem egy ismeretlen helyen vannak, valahol egy szerveren.

Az informatika fejlődésével fokozatosan megjelentek a hackertámadások is, ezért folyamatos nyomás van a társaságokon, hogy mindig felülvizsgálják rendszereiket. Sokan már pereskedésre kényszerültek a nem megfelelő informatikai rendszerük miatt. Ezek a változások arra késztették a cégeket, hogy versenyképességük, hírnevük megőrzése, vagy a költségcsökkentés érdekében folyamatosan fejlesszék rendszereiket és hatékony szolgáltatásokat alkalmazzanak.

Ennek köszönhetően a felhő alapú szolgáltatások soha nem látott népszerűségnek örvendenek, a jogi és compliance társaságok pedig jelentős mértékben vesznek igénybe olyan szolgáltatásokat, amely keretében egy adott feladat vagy folyamat áthelyezhető, integrálható egy másik működési környezetbe. A jogi és a compliance foglalkozó vállalkozásoknak előnyösek a felhőszolgáltatások, mert csökkentik annak lehetőségét, hogy a vállalkozások valamilyen hiba folytán megszegjék a hatályos előírásokat.

A felhő alapú szolgáltatásokba való migrálás legfőbb előnyeit az alábbiak szerint lehet összefoglalni:

1. Csökkennek a bizonyítási költségek és egyszerűsödnek az eljárások.

Jelentősen csökkenthetőek az előzetes bizonyítás költségei, ha a vállalkozások adatait egy olyan felhőszolgáltatásba integrálják, amely megfelelő bizonyítóerővel rendelkezik és biztonsági előírásoknak is megfelel.

A felhő alapú szolgáltatásokkal a peres eljárásokban, vagy a hatósági ellenőrzések során sokkal egyszerűbb és olcsóbb összegyűjteni, tárolni és elérni a szükséges adatokat. A felhőszolgáltatás feleslegessé teszi, hogy sok külső forrásból és szolgáltatótól szerezzünk be a szükséges adatokat.

A vállalkozás adatait egy központi adattárban tárolják, amely biztosítja az adatok elérhetőségét. Ezek a programok lehetővé teszik, hogy az adatainkat megvédjük, keressünk közöttük, tároljuk, illetve valakivel –függetlenül attól, hogy éppen a világ mely részén tartózkodik – megosszuk őket.

2. Megőrzi az érzékeny információk titkosságát.

A felhő alapú szolgáltatások kiemelt figyelmet fordítanak az adatvédelemre, de lehetővé teszik, hogy a jogosultsággal rendelkezők érzékeny adatokhoz is hozzáférjenek, mint a személyazonosítást lehetővé tevő információk, hitelkártya adatok vagy a TAJ számok. A gyorsaság mellett garanciát jelent, hogy bármilyen előre nem látott körülmény esetén védettek ezek a szenzitív adatok, a kárelhárítás megkezdésére pedig azonnal lehetőség van, miközben adatok biztonsága garantált.

Napjainkban a felhasználók sok helyen tárolnak és osztanak meg adatokat, ezért nagy a kockázata az adatok kiszivárgásának vagy ellopásának. A legtöbb felhő alapú szolgáltatás ezért az adatvédelem érdekében kínál valamilyen titkosítási megoldást a felhasználóknak. A jogi vállalkozások számára azért előnyösek ezek a szolgáltatások, mert megfelelnek a szigorú titoktartási feltételeknek, ugyanakkor lehetővé teszik, hogy a felhasználók biztonságos környezetben osszanak meg adatokat és kommunikáljanak egymással.

3. Elkerülhető az adatvesztés, garantálható az adatbiztonság.

Az adatbiztonság ma már elengedhetetlen szinte minden szektorban. A rendszerek külső feltörése egyre gyakoribb, amelyet akár szándékosan akár véletlenül, de leggyakrabban a vállalkozások munkavállalói tesznek lehetővé. A cégeknek érdemes külső szakértőket alkalmazniuk, akik tesztelik a rendszert és képesek rámutatni az esetleges sérülékenységekre, ezáltal még a rosszindulatú támadások előtt be lehet tömni a biztonsági réseket. A felhő alapú szolgáltatások azért előnyösek, mert a jogosultsággal rendelkezők ellenőrizni tudják az érzékeny adatok és üzleti titkok biztonságát, az adatvesztés pedig szinte kizárt, illetve a legtöbb esetben megelőzhető.

4. Szélesebb körű információs igazgatás van lehetőség.

Az információs igazgatás azt jelenti, hogy az adatokat vállalati szinten kezelik, amellyel lehetővé válik az informatikai, jogi, pénzügyi és egyéb kockázatok minimalizálása. Ennek bevezetése komoly feladatot jelent minden vállalkozás számára, mert meg kell határozni, hogy hol kezdjenek hozzá, mely munkavállalókat vonják be a feladatba, és milyen költségekkel jár a bevezetés. A jogi vállalkozások számára ez remek lehetőséget teremt, hogy kiterjesszék az informatikai igazgatást, amelynek eddig elsősorban az anyagiak szabtak gátat.

A felhő alapú szolgáltatások azt is lehetővé teszik, hogy a migráció végrehajtása előtt alkalmazott rendszertelenül tárolt és kezelt adataikat megőrizzék.

[htmlbox Jogászvilág_hírlevél]

5. Megőrizhetőek az adatok egy jogi eljárás esetére.

A felhő alapú szolgáltatások hatékonyabbá teszik az adatok megőrzését egy esetleges jogi eljárás esetére. Egy tipikus vállalkozásnál új ügy felmerülése esetén a jogi osztály feladata kivizsgálni az eset körülményeit, hogy kit érint a cégnél és, hogy a szükséges adatok hol találhatóak. Egy nagyvállalatnál ez azzal jár, hogy az adatokat több száz helyről kell beszerezni. A jogtanácsos feladata az adatok megőrzése, azonban ez rendkívül megterhelő és különösen nehéz, ha az ügyben sok illetékes személy vagy sok adat van. A legtöbb jogi osztály, ezért már a kezdetekben nagy létszámmal dolgozik, előre begyűjti az illetékes személyektől az adatokat, amely sok felesleges adatkezelést és tárolást von maga után, főleg, ha végül nem is indul el az ügy. De előfordul, hogy a jogi osztály egyszerűen megkéri az illetékeseket, hogy ne töröljék az adatokat és csak remélni tudják, hogy azok eleget tesznek a kérésüknek.

A felhő alapú szolgáltatásokat úgy tervezték, hogy a jogi osztály felhasználónként tudja szabályozni, hogy a rendszer tárolja-e az adatokat vagy sem. Ezt követően minden adat, amit a felhasználó a felhő alapú szolgáltatásban kezel, megőrzésre kerül, de nem a felhasználói felületen, hanem a központi adattárban. Arra azonban érdemes odafigyelni, hogy ha a vállalkozás más felhő alapú szolgáltatást is igénybe vesz, akkor az abban kezelt adatok nem kerülnek bele automatikusan a központi adattárba. Az eltárolt adatokból tulajdonképpen egy adatbázis jön létre, amelyben a jogi osztály könnyen meg tudja keresni a szükséges információkat. Ez a megoldás lehetővé teszi, hogy az ügy lezárulásáig ne lehessen az adatokat kitörölni.

A vállalati adatkezelés ugyanakkor igen összetett feladat, ezért nem létezik olyan módszer, amely egyszerűen, hatékonyan és olcsón meg tudja oldani a feladatot. A felhő alapú szolgáltatások alkalmazása azonban jelentősen megkönnyíti a jogászok munkáját, mert biztosítja az adatok védelmét, titkosságát és megkönnyíti a felkészülést egy esetleges jogi eljárásra.

(legaltechnews.com)


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A törvényességi felügyeleti eljárás és a kényszertörlés viszonya

A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) szabályozza a törvényességi eljárást, illetve az ahhoz bizonyos értelemben szorosan kapcsolódó kényszertörlési eljárást. A törvényességi felügyeleti eljárás célja, hogy a cégnyilvántartás közhitelességének biztosítása érdekében a cégbíróság intézkedéseivel a cég törvényes működését kikényszerítse.

2024. március 25.

Az EU vizsgálatot indított az Apple, a Google és a Meta ellen

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított az Apple, a Google és a Meta ellen, hogy megfeleltek-e a digitális piacokról szóló szabályozásnak (DMA) – jelentette be Margrethe Vestager digitális korra felkészült Európáért felelős uniós biztos hétfőn.

2024. március 25.

Duna House: a tavalyinál 7 százalékkal költöttek többet ingatlanvásárlásra az év elején

Országos átlagban a tavalyinál 7 százalékkal többet, csaknem 43 millió forintot fordítottak otthonteremtésre a vásárlók 2024 elején. Az átlagos négyzetméterárak alapján azonban 30 millió forint is elegendő lehet a vizsgált vármegyeszékhelyeken, akár ház, akár lakás legyen is az ingatlancél – közölte a Duna House ingatlanforgalmazó értékesítési adatai alapján hétfőn.