Az angol kormányzat MI-alkalmazást fejleszt a jogszabályalkotás támogatására


„A brit kormány mesterséges intelligencia inkubátora (i.AI) egy MI-rendszert fejleszt a jogszabálytervezési folyamat megkönnyítése.

Az Igazságügyi Minisztériummal, a Kormányzati Jogi Osztállyal és a Nemzeti Archívummal együttműködve dolgozik a Lex nevű fejlesztésen, amelynek célja, hogy támogassa a jogalkotási csapatokat különféle mesterséges intelligencia eszközökkel, amelyek segítik a brit jogszabályok áttekintését, magyarázatát és értelmezését.

Liam Wilkinson, az i.AI alkalmazott mesterséges intelligencia osztályának vezetője elmondta, hogy a név a latin „lex” szóból származik, amely törvényt vagy jogszabályt jelent.

Egy blogbejegyzésben kifejtette, hogy a rendszer – amely jelenleg prototípus állapotban van – fő funkciói közé tartozik egy szemantikai keresési lehetőség, amely gyorsan megtalálja a kontextus szempontjából releváns jogszabályi anyagokat, valamint egy mesterséges intelligencia által támogatott tervezési eszköz, amely magyarázó megjegyzéseket generál a kormányzati törvényjavaslatokhoz.

Ezeket úgy tervezték, hogy megértsék az Egyesült Királyság-specifikus jogi kifejezéseket, és céljuk a kézi munka csökkentése, hogy a jogalkotási csapatoknak több idejük maradjon munkájuk bonyolultabb aspektusaira koncentrálni.

Az árnyalatok megragadása

„A projekt nyílt beágyazási modelleket (open embedding models) fejleszt annak érdekében, hogy a mesterséges intelligencia pontosan megragadja a jogi nyelv árnyalatait, így a jogszabálytervezési folyamat még precízebbé váljon” – mondta Wilkinson.

„Különösen figyelemre méltó, hogy ezeket a beágyazási modelleket nyílt forráskódúvá tettük, hogy másokat is segítsünk a jogszabályok mesterséges intelligencia általi értelmezésében, ezzel is tükrözve elkötelezettségünket az innováció és az együttműködés előmozdítása iránt a jogi szektorban.”

Hozzátette, hogy az Office of the Parliamentary Counsel nevű kormányzati intézménnyel folytatott felhasználói kutatási ülések hozzájárultak a fejlesztéshez, és további üléseket is terveznek a kormányzaton belül.

Ezen túlmenően az i.AI elkezdi meghatározni a Lex prototípus verziójának korai felhasználóit.

„Ahogy a projekt halad előre, arra számítunk, hogy jelentős hatással lesz a közszolgáltatások nyújtására, hozzájárulva egy rugalmasabb és produktívabb kormány létrehozásához” – mondta Wilkinson.

Az i.AI a Tudományos, Innovációs és Technológiai Minisztérium keretein belül működik, hogy előmozdítsa a mesterséges intelligencia közérdekű használatát.”

Cikk forrása: https://hirlevel.egov.hu

Forrás:
i.Ai develops Lex tool for legislative drafting; Mark Say; UKAuthority; 2024. augusztus 24.
Improving Legislative Drafting with Lex; Liam Wilkinson; Blogs, Incubator for Artificial Intelligence – GOV.UK; 2024. augusztus 15.
Incubator for Artificial Intelligence – GOV.UK


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 4.

Megkezdi működését az Online Platform Vitarendező Tanács

Bővült a jogorvoslati lehetőségek köre az online platformok egyes, felhasználókat negatívan érintő intézkedéseivel szemben az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló rendeletének átültetését követően. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke hozzátette, ezentúl már nemcsak hatóságokhoz vagy bírósághoz, hanem az Online Platform Vitarendező Tanácshoz (OPVT) is fordulhat, aki vitatja egy platform valamely döntését. Koltay András emlékeztetett rá, az NMHH, mint kijelölt Digitális Szolgáltatási Koordinátor elvégezte a testület tanúsítását, így az megkezdheti működését.

2024. szeptember 3.

A jövő jogásza podcast: szerződésautomatizálás

Megyeri Andrea beszélget Jalsovszky Pállal és Fehér Tamással, a Jalsovszky Ügyvédi Iroda partnereivel, a szerződésautomatizálás módszeréről és arról az eljárásról, amelyet évek óta fejlesztenek az ügyvédi irodában.