Hogyan készíti fel a generatív mesterséges intelligencia a joghallgatókat a való világra?


Az Egyesült Államokban számos jogi egyetem ingyenes hozzáférést biztosít a hallgatóknak a GenAI eszközökhöz, továbbá a legtöbb ügyvédi iroda kínál vonatkozó képzéseket. Ezáltal a joghallgatóknak több lehetősége nyílik fejleszteni tudásukat, készségeiket a mesterséges intelligencia területén.

Az ügyvédi irodák nyári gyakornoki programjai meghatározók azon joghallgatók számára, akik hosszútávú álláslehetőségeket keresnek. Sajnos mivel viszonylag kevés ilyen programot hirdetnek, a stabil helyek pedig még ritkábban, így a teljes munkaidős állás esélye attól függ, vajon képesek-e a jelentkezők boldogulni nyomás alatt, megfelelőek-e jogi ismereteik, kutatási képességeik, íráskészségük és még sok más ilyen tényező szerepet játszik. Szerencsére az AI-technológia terjedése minden eddiginél jobban megerősíti a diákok felkészültségét a való világra, lehetővé téve számukra, hogy esélyt kapjanak egy áhított pozíciók elérésére.

Míg a mesterséges intelligenciát használó jogi technológiai eszközök – szerződésszövegező, ügykezelési rendszer, e-kutatás, dokumentumautomatizálás és jogi analitika – már évek óta léteznek, a joghallgatóknak most egy másik eszköz – a generatív mesterséges intelligencia – is rendelkezésére áll. Ezáltal a diákok lehetőséget kapnak arra, hogy még felkészültebbek legyenek, mint társaik. Egy nemrégiben készült tanulmány szerint a Z generáció 70%-a – köztük a jelenlegi joghallgatók is – alkalmaz rendszeresen mesterséges intelligencián alapuló eszközöket.

Ez különösen reprezentatív az Egyesült Államokban, ugyanis számos jogi egyetem ingyenes hozzáférést biztosít a hallgatóknak a GenAI (generatív mesterséges intelligencia – a ford.) eszközökhöz, továbbá a legtöbb ügyvédi iroda kínál vonatkozó képzéseket. Ezáltal a joghallgatóknak több lehetősége nyílik fejleszteni tudásukat, készségeiket a mesterséges intelligencia területén.

A joghallgatók arról számoltak be, hogy a területspecifikus GenAI eszközök lehetővé teszik, hogy felelősebben láthassák el feladataikat, megkönnyítik a kutatómunkát és az esetjog elemzését, dokumentumok feldolgozását, összeállítását. Emellett természetesen sok más individuális készség fejlesztésében szerepet játszik, mellyel növelhető a hatékonyság és az elvégzett munka minősége.

Íme néhány általuk említett AI hasznosítási módszer:

„A GenAI eszközök segítenek abban, hogy könnyebben megértsem az összetett témaköröket, jogeseteket.” – Sofia Delgado Medina, Daytoni Egyetem Jogi Kara.

„Kiemelten hatékonnyá teszi a jogi kutatási folyamatot. Kigyűjti a kutatási témával összefüggő jogeseteket, sőt össze is tudja foglalni azokat a vonatkozó bírói esetjoggal együtt.” –Juan Quezada, San Francisco-i Egyetem Jogi Kara.

„Fel lehet tenni különböző kérdéseket a generatív mesterséges intelligencián alapuló chat programoknak, melyek a válaszadáson kívül a kérdező elé tárja a releváns jogeseteket, természetesen összefoglalva azokat. Ezáltal a GenAI segít megérteni a kérdések valódi komplexitását.” – Daniel Gonzalez, Szent Tamás Katolikus Egyetem, Miami.

„A mesterséges intelligencia segítségével egyes tantárgyak alapjai is könnyebben elsajátíthatók, ami elsőéves egyetemistaként megalapozhatja a későbbi tanulmányokat.” – Audrey Moore, Texasi Mezőgazdasági és Mechanikai Főiskola.

„Az jogesetek összefoglalása kiindulópontot ad az ügy kulcsfontosságú pontjainak megértéséhez, valamint hasznos a további kutatásokhoz és esetelemzésekhez.” – Audrey Burton, Dél-Karolinai Egyetem Jogi Kara.

6 módja annak, hogy a jogi AI eszközök forradalmasítsák a joghallgatók felkészültségét

Tanulás és készségfejlesztés: A joghallgatók nagy része tapasztalatszerzés céljából részt vesz különböző nyári egyetemi képzéseken, szakkollégiumi programokon, ami a szemeszter lezártával kicsit fárasztó lehet. A GenAI eszközök azonban még hatékonyabban képesek fejleszteni a joghallgatók felkészültségét azáltal, hogy segítséget nyújtanak munka világában felmerülő témák, problémakörök megismerésében és megértésében, a szakzsargon elsajátításában vagy bármilyen feladatuk elvégzésében.

Jogi kutatás: A GenAI nagyszerű eszköz arra, hogy kiindulási pontot biztosítson az egyetemisták számára a kutatásaik megkezdésekor. Azon hallgatók számára, akik még csak most kezdik pályafutásukat, és nem mindig tudják, mit is kutatnak pontosan vagy azt, hogy hol kezdjék el, a mesterséges intelligencia segít kizárni az időveszteségi faktort, valamint megkönnyítheti a folyamatos kontrolltevékenységek végzését. A GenAI segít szűkíteni a kutatási területet, kiegészíti a hiányos információkat további esetek felkutatásával és összefoglalt közlésével, valamint a vonatkozó szakszavak, fogalmak megértésében is segít a diákoknak.

Esetelemzés: A kiemelkedően releváns esetek, tanulmányok megértése elengedhetetlen a jogi oktatásban. Épp ezért a GenAI segít a hallgatóknak ezek megértésében, feldolgozásában. A mesterséges intelligencia által írt összefoglalók érthető áttekintést és kulcsfontosságú részleteket tárnak fel. Ezek az összefoglalók segítik a tanulókat, hogy kiszűrjék az igazán releváns jogeseteket, a tartalmuk teljes elolvasása nélkül, mellyel rengeteg időt spórolhatnak meg.

Dokumentáció: Nem titok, hogy a különböző dokumentumok elkészítése az ügyvédi munka fontos része, és rengeteg időt vesz igénybe. Ahelyett, hogy mindig a kályhától kellene kezdeni mindent, a GenAI-eszközök segítségével létrehozhatók olyan sablonok, amelyek segítenek a gondolati-, illetve érvrendszerek struktúrájának kialakításában, de tartalmazhatnak egy az egyben alkalmazható szövegrészleteket is. Segíthet a jogi dokumentumok követelményeknek megfelelő formázásában is, amelyeket a hallgatók esetleg nem ismernek. Fontos ugyanakkor, hogy a mesterséges intelligencia sem tévedhetetlen, így a működésének javítására tett észrevételek, javaslatok segítik a hallgatókat saját munkamódszereik finomításában. Ne felejtsük el azonban, hogy a GenAI-t segítségnek kell tekinteni, nem emberi tevékenységet helyettesítő terméknek. Épp ezért minden dokumentumnak át kell mennie egy emberi ellenőrzési és szerkesztési folyamaton.

Pontosság és relevancia: Az ügyvédek etikai kötelessége annak biztosítása, hogy minden benyújtott munka szakmailag pontos és releváns legyen. A gyakorlatban nem igazán jártas hallgatók a GenAI segítségével kereshetnek területspecifikus adatbázisokban – valós adatokhoz és esetjoghoz férve hozzá – és ajánlásokat kaphatnak, így biztosítva, hogy ne hagyják figyelmen kívül a kapcsolódó törvényeket, rendeleteket és másodlagos jogforrásokat. Ezenkívül segítséget nyújt a szerkesztésben, lektorálásban és annak ellenőrzésében, hogy nincsenek-e hiányosságok gondolati- és érvrendszerükben. Így végül munkájuk sokkal átfogóbb, valamint szakmailag alátámasztottabb lesz.

Hatékonyság: Valószínűleg ezen tényező az oka annak, hogy egyre több jogász, egyetem és hallgató fordul a GenAI felé. Ahogy fentebb említettük, a tanulás, a kutatás, a dokumentáció, az megfelelő ellenőrzési- és visszajelzési rendszer kialakítása mind-mind rengeteg időt vesz igénybe – de a GenAI-eszközök jelentősen lerövidíthetik ezeket a lépéseket, ezáltal javíthatva az elvégzett munka minőségét.

Bár a GenAI nem helyettesíti a munkahelyi mentorálást és a szakmai tapasztalatot, a területspecifikus mesterségesintelligencia-eszközök tudatos használata segíti a munkáltatókat, oktatókat és hallgatókat egyaránt, hiszen azáltal, hogy a jogi GenAI eszközöket saját készségeik kiegészítésére használják hatékonyabban és kompetensebben végzik el feladataikat.

Az ügyvédi irodák egyre növekvő mesterséges intelligenciával kapcsolatos befektetései végső soron arra ösztönzik a gyakornoki programban résztvevőket (és persze a részt nem vevő joghallgatókat is), hogy szakmaiságuk fejlesztése és a legjobb lehetőségek elérése érdekében képezzék magukat a GenAI használatát illetően. Hiszen meg kell tudniuk birkózni ismeretlen feladatokkal, tudniuk kell átfogó kutatásokat végezni, követelményeknek megfelelő dokumentumokat készíteni, mindezt a lehető legmagasabb hatékonysági szint elérésével. Mindebben segít a GenAI, kialakítva ezáltal a jogászok egy teljesen új és modern generációját.


Fordította: Takács Fanni Bernadett

Eredeti cikk: How Legal Gen AI Is Better Preparing Law Students for the Real World


A cikk a Wolters Kluwer Hungary termékeire/szolgáltatásaira vonatkozó reklámot tartalmaz.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 10.

Az eIDAS 2 újdonságai – Attribútum-tanúsítvány

A Digitális Állampolgárság Program egyes elemeivel és az elektronikus aláírás gyakorlati kérdéseivel foglalkozó cikksorozatunk második részében egy példán keresztül azt mutatjuk be, hogy az úgynevezett attribútum-tanúsítvánnyal hogyan lehet hitelesen igazolni valamilyen személyes tulajdonságunkat a személyi-adat tárca segítségével. 

2024. szeptember 4.

Megkezdi működését az Online Platform Vitarendező Tanács

Bővült a jogorvoslati lehetőségek köre az online platformok egyes, felhasználókat negatívan érintő intézkedéseivel szemben az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló rendeletének átültetését követően. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke hozzátette, ezentúl már nemcsak hatóságokhoz vagy bírósághoz, hanem az Online Platform Vitarendező Tanácshoz (OPVT) is fordulhat, aki vitatja egy platform valamely döntését. Koltay András emlékeztetett rá, az NMHH, mint kijelölt Digitális Szolgáltatási Koordinátor elvégezte a testület tanúsítását, így az megkezdheti működését.

2024. szeptember 3.

A jövő jogásza podcast: szerződésautomatizálás

Megyeri Andrea beszélget Jalsovszky Pállal és Fehér Tamással, a Jalsovszky Ügyvédi Iroda partnereivel, a szerződésautomatizálás módszeréről és arról az eljárásról, amelyet évek óta fejlesztenek az ügyvédi irodában.