NMHH podcast: az online tér kockázatai – a gyermekek online biztonsága


Új évaddal jelentkezik decembertől az NMHH Podcast. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) sorozata ezúttal a gyermekek online biztonságával, valamint az ehhez kapcsolódó legfrissebb trendekkel és követendő példákkal foglalkozik. Az első adás már fel is került a hatóság közösségimédia-felületeire. a sorozat műsorvezetője pedig ezúttal is Kántor Endre, az NMHH Podcast első, a mesterséges intelligencia kihívásaival foglalkozó sorozatának házigazdája.

Milyen jelenségek, trendek uralják a gyermekek életét, és milyen új kihívásokat jelentenek ezek a szülőknek? Hogyan segít a hatóság például abban az esetben, ha egy intim kép az érintett hozzájárulása nélkül kerül ki az internetre? Az online tér kockázatairól és azok kivédésének lehetséges módjairól szól az NMHH Podcast új, gyermekvédelemmel foglalkozó évada, amely szakértő pszichológusok, gyermekvédelmi szakemberek, kutatók közreműködésével olyan témákat jár körül, mint például a bullying, a sharenting, a gyermekek online szexuális kizsákmányolása, a videójátékok haszna és kára, az online jelenlét hatása a kiskorúak pszichés fejlődésére vagy éppen a TikTok-jelenség.

Továbbra is cél, hogy az érdeklődő nézők, szülők, pedagógusok, gyermeket nevelők amellett, hogy átfogó képet kapnak egy-egy jelenség kapcsán, konkrét gyakorlati tanácsokat, ötleteket is hallhatnak, amelyeket beépíthetnek a saját hétköznapi gyakorlatukba is. Az epizódok kéthetente kerülnek fel az NMHH YouTube-, Spotify- és Apple Podcasts-csatornájára.

Az első, a gyermekek online biztonságával foglalkozó adást már közzé is tette a hatóság: ebben az epizódban Reményiné Csekeő Borbála pszichológus, a tavaly több mint 20 000 megkeresést kezelő a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai vezetője arról beszél, hogy a gyermekek egyre fiatalabb korban jutnak okoseszközökhöz, és emiatt egyre gyakrabban kerülnek olyan helyzetbe, amelyet még nem lenne dolguk egyedül megoldani. A szakember szerint a kortárs bántalmazás dinamikája lassan változik, azonban az online tér közbeiktatása révén a bántás gyorsabban és nagyobb körhöz jut el, mint az offline valóságban. Ha pedig a bántalmazásról felvétel készül, akkor számolni kell azzal, hogy annak nyoma is maradhat a neten. Reményiné Csekeő Borbála ugyanakkor hangsúlyozza: a teljes tiltás kontraproduktív, hiszen sokkal nehezebb úgy segítséget kérni, hogy a történet, amelyben áldozattá váltam, azzal kezdődött, hogy tilalmakat szegtem meg, tilosban jártam. Az NMHH Podcast új szériájának első adása felvillant néhányat azok közül a megoldási lehetőségek közül, amelyeket a szülők és pedagógusok a gyermekek online biztonsága érdekében alkalmazhatnak.

Az adás szakértője az NMHH részéről dr. Somogyi Ákos Gergő, a hatóság Gyermekvédelmi Főosztályának vezetője, a sorozat műsorvezetője pedig ezúttal is Kántor Endre, az NMHH Podcast első, a mesterséges intelligencia kihívásaival foglalkozó sorozatának házigazdája.


Kapcsolódó cikkek

2024. december 5.

Új szereplők, új szerepek: jogi innovációs tanácsadó

A gazdasági szereplőkkel szemben fokozódó elvárás, hogy naprakész válaszokat adjanak a gyorsan változó környezetben az erőforrásaik optimalizálása mellett. A megoldást a rohamosan fejlődő technológiák kihasználása jelentheti, az ezek közötti eligazodásban, valamint az implementálásban nyújthat segítséget egy jogi innovációs tanácsadó.