Perbeszédverseny a Kúrián


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2022. május 7-8-án a Kúria adott otthont a 2022. évi Közép- és Kelet-Európai Perbeszédversenynek. A magyar legfelsőbb bírói fórum tárgyalótermeiben a próbatétel előfordulói zajlottak.

A Közép- és Kelet-Európai Perbeszédversenyt 1994-ben alapította a Brit Jogi Központ (British Law Centre) azzal a céllal, hogy joghallgató csapatok számára lehetővé tegye érvelő- és vitakészségük bemutatását és fejlesztését egy olyan szimulált uniós bírósági fórumon, ahol uniós szakértők bírálják el a versenyzőket.

A 2022. évi budapesti versenyen Bulgária, Csehország, Észtország, Georgia, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Románia, Szlovákia, Szlovénia és Ukrajna 13 csapata vett részt, amelyek az Európai Unió Bírósága, az EFTA Felügyeleti Hatósága és az Európai Bizottság szakértőiből álló bírói testület, valamint a tudományos élet és a jogi szakma képviselői előtt mérkőztek meg. A megmérettetésen ez alkalommal a Ljubljanai Egyetem Jogi Karának csapata bizonyult a legeredményesebbnek.

(kuria-birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 18.

A technológia által támogatott joggyakorlat jövője: az AI precizitása egyensúlyba kerül az emberi szakértelemmel

A jog kritikus válaszút előtt áll, ahol egyensúlyba kell hoznia a nagy nyelvi modellek szabályalapú, algoritmikus és adatvezérelt logikáját az ember értelmező, stratégiai és empatikus gondolkodásmódjával, a mesterséges intelligencia által generált eredményeket az emberi szakértelemmel párhuzamosan alkalmazva az ügyfelek problémáinak átfogó kezelése érdekében.

2024. április 17.

Digtális megfelelés: Miért nem működnek a régi rutinok, és ez miért fájdalmas?

A digitális gazdaságban mind többen érezzük úgy, hogy általános közérzetünket minden téren meghatározza, hogy a régi és bevált rutinokat újra és újra felül kell vizsgálnunk. Ahogy Kahnemann mondaná, a gyorsról a lassú gondolkodásra kell váltanunk. A rutin lényege pedig éppen abban rejlik, hogy felgyorsítja és „fájdalommentesíti” az ismétlődő döntési szituációk megoldását. Különösen nagy kihívás, miközben a figyelmünket ezer csatornán felfoghatatlan számú inger bombázza. Ne felejtsük el, hogy az időnk és figyelmünk az egyik legnagyobb gazdasági értékké vált.

2024. április 17.

Miért (ne) antropomorfizáljuk a generatív mesterséges intelligenciát? – 1. rész

Úgy tűnhet, a mesterséges intelligencia napjainkban egyre inkább az emberhez hasonlóvá kezd válni. Ennek hátterében a tudomány fejlődésének természetes következményei és néha tudatos emberi döntések állnak. Milyen jelenségek állnak a folyamat mögött, és hogyan fogja ez a trend befolyásolni a mindennapjainkat a közeljövőben?