A kötelesrész szabályozása az új Ptk.-ban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kötelesrész intézménye a hagyaték egy bizonyos hányadát az örökhagyó legközelebbi rokonainak, illetve házastársának, élettársának juttatja az örökhagyó akaratától függetlenül, sőt, esetleg – végintézkedés hátrahagyása esetén – azzal szemben. A kötelesrész törvény általi meghatározása az örökhagyónak a vagyonával történő szabad rendelkezése jogát korlátozza.


A kötelesrész a magyar jogrendszerben az elmúlt fél évszázad egyik sokat vitatott intézménye, amelyet gyakorlatilag változatlan tartalommal azonban az új szabályozás is fenntartott. A családi vagyon összetartása, a családi szolidaritás erősítése a leszármazók esetében az öröklési minimum meghatározásával továbbra is szem előtt tartandó, méltányolandó szempont maradt a megváltozott gazdasági viszonyok ellenére is.

A kötelesrész intézménye megtalálható a korábbi Ptk. szabályai között is, így a jelen írásban a fogalmi meghatározásokon túlmenően csak azokat a rendelkezéseket elemezzük röviden, amelyek eltérnek az új szabályozásban.

A kötelesrészre jogosultak

Az új szabályozás annyiban tér el a régi Ptk. szövegétől, hogy a bejegyzett élettársat kiveszi a jogosultak köréből a jogintézmény valamennyi rendelkezését illetően. (Ptk. 7:75. §)

A kötelesrész elévülése

Fontos szabály, amelyet az új szabályozás ezen a helyen nevesít: a kötelesrész iránti igény kötelmi igény, s ennek megfelelő az elévülési ideje is, ami így 5 év. (Ptk. 7:76. §).

A kitagadás intézménye és esetei, a megbocsátás lehetősége

A kitagadás fogalmának változatlanul hagyása mellett az új szabályozás néhány új kitagadási okot is megfogalmaz, amely korábban nem szerepelt. Kitagadási ok az élettárs (és nem a bejegyzett élettárs, amely az új szövegezésből teljesen hiányzik) sérelmére elkövetett bűncselekmény, valamint az is, ha a kötelesrészre jogosult a tőle elvárható segítséget nem nyújtotta az örökhagyó rászorultsága esetén. Újonnan megfogalmazott ok a nagykorú jogosult durva hálátlansága az örökhagyóval szemben – amely nem jelenti feltétlenül a tartási kötelezettség elmulasztását, de büntetőjogilag értékelendő magatartást sem, ennek a körnek a kialakítását a törvény a bírói gyakorlatra bízza –, valamint a szülő olyan magatartása, amely a szülői felügyelet megszüntetésére adhat okot. A megbocsátás fogalma, bizonyos szerkesztési változtatások mellett – amely külön választja az előzetes és az utólagos megbocsátás következményeit – lényegében nem változott. (Ptk. 7:77-7:79. §)

A kötelesrész mértéke és alapja

E körben található az egyik legjelentősebb változás a szabályozásban, mivel az új törvény megváltoztatja a kötelesrész mértékét, amikor azt kisebb részben jelöli meg, mint korábban. A Ptk. megváltoztatta a házastárs törvényes öröklési jogi státusát, amely kihatással van a kötelesrészi igényére is, miután a házastársat a leszármazó mellett állagörökösként is megilleti a kötelesrész. Lényeges változás a kötelesrész alapjának számításánál az is, hogy az öröklési, tartási, életjáradéki vagy gondozási szerződéssel elidegenített vagyon esetében a szerződés megkötésétől számított két éven belül megnyíló öröklés esetén a kötelesrész alapjához hozzá kell számítani a vagyon értékének tényleges gondozással, tartással nem fedezett részét, ahol az értéket az örökség megnyílásakori értéken kell számítani. Változás történt kötelesrész alapjához számítandó ingyenes adományok juttatásának időpontjában, melyet a törvény leszállított. (Ptk. 7:80-7:83. §)

Új Ptk – társasági- és cégjogi változások

Az új Ptk. alapjaiban változtatta meg a társasági jog és a cégjog szabályait. A 2014. május 20-i szakmai előadáson és konzultáción szó lesz a gazdasági társaságok szervezetének és működésének változásairól, valamint arról is, hogyan érinti az új törvény a 2014. március 15. előtt alapított cégek működését. Előadóink kitérnek a Ptk.-ból kimaradó szabályok miatti új szabályozás kérdéskörére is.

Értesüljön az új szabályokról, tegye fel kérdéseit szakértő előadóinknak, dr. Kenesei Juditnak, a Fővárosi Törvényszék Cégbírósága kollégium-vezető helyettesének és dr. Noctha Tibornak, a PTE egyetemi docensének. Jöjjön el 2014. május 20-án szakmai konferenciánkra!

Helyszín: Best Western Hotel Hungária, 1074 Budapest Rákóczi út 90.

Bővebb információk és jelentkezés itt

A kötelesrész kielégítésére szolgáló érték. A betudás

Az érték meghatározásában a korábbi szabályozáshoz képest nincs változás, a hagyatékból ki nem elégíthető rész vonatkozásában eltérés az adományozás beszámítható visszamenőleges időtartamában van, amely csökkent. (Ptk. 7:84-7:85. §)

A kötelesrész kiadása

E tekintetben csak annyiban mutatkozik a korábbiakhoz képest eltérés, hogy a kötelesrész természetben való kiadása haszonélvezet esetében nem lehetséges akkor sem, ha ez volt az örökhagyó akarata. (Ptk. 7:86. §)


Kapcsolódó cikkek

2024. március 26.

Versengő zálogjogok: kié az elsőbbség?

Az üzleti életben gyakori, hogy szerződő felek az egymással szembeni kötelezettségeik biztosítására biztosítékokat alapítanak. Előfordulhat, hogy egy ilyen jellegű biztosíték szerződéssel, a felek megállapodása alapján jön létre, azonban léteznek olyan esetek is, amikor törvény alapít valamilyen biztosítékot.