Alkotmánybírósághoz fordult az ombudsman az OBT működésével kapcsolatban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az OBH az ombudsmanhoz fordult, hogy az OBT működésének törvényességével kapcsolatban az alapvető jogok biztosa kérje az Alaptörvény értelmezését az Alkotmánybírósától.

Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökének megkeresésére az Alapvető Jogok Biztosa az Alkotmánybírósághoz fordult az Országos Bírói Tanács (OBT) működésének törvényességével kapcsolatban.

Mint ismert, a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló törvény rendezi, hogy az OBT-nek hány tagja és póttagja van, és azt is, hogy a testületben milyen arányban kell képviseltetniük magukat az egyes bírósági szinteknek. 2018 tavaszán az OBT 28 választott tagja és póttagja közül 17-en lemondtak, ezért azóta – az OBH álláspontja szerint – az OBT működése nem törvényes.

A bírósági szervezet nyugodt és kiszámítható működéséhez elengedhetetlen az OBT megkérdőjelezhetetlenül jogszerű működése. Mivel az OBH elnöke nem jogosult az Alaptörvény értelmezése érdekében közvetlenül az Alkotmánybírósághoz fordulni, ezért 2018 novemberében az Alapvető Jogok Biztosához fordult ennek érdekében.

Bízunk benne, hogy az Alkotmánybíróság döntése segít lezárni a csaknem egy éve húzódó közjogi vitát.

(birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Csökkenő kkv terhek, szigorítások a közreműködők tevékenységében – Módosult az ESG törvény

Négy hónappal az új ESG törvény elfogadását követően jelent meg a törvény első módosítása, amely számos ponton átalakítja, illetve kiegészíti az ESG adatszolgáltatásra, a nyilvántartásokra és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságát (SZTFH) megillető hatósági jogkörökre vonatkozó rendelkezéseket. A módosításról Györfi-Tóth Péter, partner, a DLA Piper Hungary ESG szakterületének vezetője és Dránovits Dóra, a DLA Piper Hungary szenior ügyvédje készítettek összefoglalót.