Az isztambuli egyezmény ratifikálására szólított fel az ET-biztos


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A nőkkel szemben élőszóban és az internet világában terjedő szexista gyűlöletbeszéd leküzdésének hatékonysága érdekében az Európa Tanács valamennyi tagállama köteles fellépni, valamint ratifikálniuk kell az erre vonatkozó isztambuli egyezményben lefektetett szabályokat – jelentette ki az Európa Tanács emberi jogi biztosa a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napját megelőzően pénteken.

Dunja Mijatovic nyilatkozatában leszögezi, a szexista beszéd régóta fennálló, azonban nem komolyan vett probléma Európában, amely az elmúlt években új erőre kapott a közösségi médiaplatformok egyre növekvő népszerűségével.

Kiemelte, hogy az életveszélyes fenyegetés, a szexuális zaklatásra, vagy a nemi erőszak elkövetésére való utalás naponta fordul elő, amely minden nő és a lány érvényesülését akadályozza. Sérti jogaikat, és terepet enged a nők elleni pszichológiai, szexuális zaklatásnak, vagy akár fizikai erőszaknak is.

Mindez hatással van a demokráciára, mivel eredménye az ilyen magatartás elfogadása, valamint a nők politikai, társadalmi, vagy a kulturális életben való részvételének gyengülése. A szexista gyűlöletbeszéd elkövetőinek büntetlensége pedig hozzájárul a szexizmus és a nők elleni erőszak terjedéséhez – jelentette ki.

„Ez elfogadhatatlan. Mindannyiunknak, állami hatóságoknak, médiának, az oktatási intézményeknek, vállalkozásoknak, a civil társadalomnak és a nemzetközi szervezeteknek is fel kell lépniük, és meg kell akadályozniuk a szexista beszéd terjedését” – fogalmazott.

Ezt a törvény teljes erejével, valamint a nyilvánosság erőteljesebb bevonásával kell megtenni a szexizmus terjedésének megállítása és a nők jogaival kapcsolatos tudatosság növelése érdekében – mondta.

Dunja Mijatovic arra emlékeztetett, hogy az Európa Tanács 2011-ben aláírt egyezménye a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről és felszámolásáról, közismert nevén az isztambuli egyezmény kötelező szabályokat állít fel a szexuális zaklatással szemben. A szexuális zaklatást meg kell állítani, ezért valamennyi országnak ratifikálnia kell az egyezményt az emberi méltóság megőrzése érdekében. Szintén elengedhetetlen a szexizmus általános elítélése és a nemi sztereotípiákat lebontó tudatosságnövelő kezdeményezések végrehajtása – húzta alá.

A politikai vezetőknek, újságíróknak, miden véleményformálónak, de különösen a férfiaknak elkötelezettebbé és határozottabbá kell válniuk a szexista beszéd elítélésében és megakadályozásában. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy a nők és a férfiak egyaránt fel tudjanak szólalni a szexista beszédmód ellen, és további lépést lehessen tenni a nők elleni erőszak minden formája elleni küzdelem terén – tette hozzá az Európa Tanács emberi jogi biztosa.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2013. május 23.

Bűnös áldozatok, felesleges apák

Kiss Henriett Középiskolai tanár. A Szegedi Tudományegyetem magyar-filozófia szakán tanult, ezt követően felsőfokú Pr-szakreferens lett, majd elvégezte a közéleti beszédíró mesterkurzust. Jelenleg dokumentumfilmezéssel és publicisztikával foglalkozik, illetve anyaként „teljesít szolgálatot” kislánya mellett. Dr. Tamási Erzsébet Kriminológus és történész. 1977-ben a Néprajzi Múzeum muzeológusa, majd a következő évtől mintegy 10 éven keresztül az MTA Történettudományi Intézet tudományos munkatársa. Ezt követően 1995-ig a Gondolat Kiadó felelős szerkesztője, 1995–2002 között pedig a Belügyi Szemle szerkesztője, illetve főszerkesztő-helyettese. Jelenleg a Pázmány Péter Katolikus Egyetem JÁK adjunktusa.

2013. november 20.

Idejét múlt sztereotípiák

„Attól hogy ön szép, még nem következik az, hogy okos, attól hogy ön állít valamit, még nem következik az, hogy ön ért hozzá, hogy úgy vannak a dolgok.” „Önök először ütnek, aztán kérdeznek”. „Csak téged”. Ez csak a két legutóbbi, a Parlamentben elhangzott párbeszédrészlet, amelyet két férfi politikus intézett ellenzéki kolléganőjéhez. Miközben ez zajlik a Tisztelt Házban, egyre többen – nem emancipáció-pártiak vagy harcos feministák – emelik fel szavukat a sokszor begyöpösödött, idejét múlt női-férfi sztereotípiák és szerepek ellen.