Bírósági közvetítés közigazgatási perekben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bírósági közvetítők szerint az eljárás során mindkét fél nyertese az ügynek, a mediáció idő- és költséghatékony, és elősegíti az elégedett ügyfél későbbi jogkövető magatartását is.

2018. év eleje óta van lehetőség bírósági közvetítői eljárásokra a közigazgatási perekhez kapcsolódóan. Alig egy év elteltével, 2019 első negyedévében már tizenegy egyezség született a bíróságokon.

Az ügyfél-elégedettség nemcsak a bíróságok számára fontos, hanem a közigazgatás, mint a „jó állam” szervei is megfogalmazzák, mint feléjük érkező elvárást, aminek szeretnének is megfelelni.

Az elégedettség elérésére kiváló eszköz az az új kommunikációs tér is, amely a bírósági közvetítői eljárásban nyílt meg, új dimenziójú együttműködést eredményezve.

A jogszabály 2018 elejétől tette lehetővé a közigazgatási perekhez kapcsolódó bírósági közvetítést. Az újonnan bevezetett jogintézmény, az egyezség új megoldásokat és szemléletet hozott a közigazgatási perekbe.

Noha a polgári perekben ismert és alkalmazott, közigazgatási ügyszakban korábban szóba sem jött perbeli egyezség. Ehhez képest azonban 2019 első három hónapjában már tizenegy megállapodást kötöttek a bíróságokon. Jelenleg két olyan ügy is folyamatban van, ahol maga a közigazgatási szerv kezdeményezte a bírósági közvetítői eljárást.

A közvetítői eljárás menete és módszertana a polgári és a közigazgatási ügyszakban lényegesen különbözik.

Míg a polgári alapügyben eljáró közvetítőnek nem szükséges ismernie az ügyre vonatkozó anyagi jogot, addig a közigazgatási ügyszakban a közvetítőnek alaposan ismernie szükséges a vonatkozó jogi szabályozást. A közigazgatási ügyszakban dolgozó bírósági közvetítő így el tud járni polgári alapügyben zajló bírósági közvetítői eljárásban is.

Országos szinten harminc közigazgatási ügyszakos bíró és titkár végezte el a 60 órás akkreditált képzést az ország szinte minden részéből, jövőre pedig újabb 15 fő részesülhet elméleti és gyakorlati képzésben. Közben a tapasztalatok is gyarapodnak, így a képzéseken ezeket is megismerhetik az érintett közvetítők.

A bírósági közvetítők szerint az eljárás során mindkét fél nyertese az ügynek, a mediáció idő- és költséghatékony, és elősegíti az elégedett ügyfél későbbi jogkövető magatartását is.

Közigazgatási ügyszakban leginkább a közigazgatási szerződéses jogviszonnyal, a közszolgálati jogviszonnyal kapcsolatos jogviták, vagy a mérlegelési és méltányossági szempontok alapján létrejött közigazgatási tevékenységek lehetnek a bírósági közvetítés legfőbb területei.

(birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 22.

Módosult az ESG törvény

A magyar ESG törvény egyik fő célja, hogy olyan egyablakos beszámolói rendszert alakítson ki, ahol a magyar cégeknek nem „kismillió”, hanem csak egy kérdőívet kelljen kitölteniük az ügyfélkapun keresztül, amit aztán mindenhol, mindenkivel el tudnak fogadtatni.

2024. április 22.

Hatályba lép az interoperábilis Európáról szóló jogszabály

„Az Interoperábilis Európáról szóló jogszabály, amely áprilisban hatályba lépett, megkönnyíti a határokon átnyúló adatcserét és felgyorsítja a közszféra digitális átalakulását. A jogszabály elengedhetetlen az EU digitális évtizede célkitűzéseinek eléréséhez, például ahhoz, hogy 2030-ra a kulcsfontosságú közszolgáltatások 100%-a online elérhető legyen. Az interoperabilitás a működő digitális egységes piac központi eleme, és hozzájárul a közpolitikák digitális jellemzőinek hatékonyabb végrehajtásához, az igazságszolgáltatástól az egészségügyig és a közlekedésig.