Biztosítani kell a bírák függetlenségét


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az ENSZ különleges megbízottja felszólította Guatemalát, hogy állítsa helyre a független igazságszolgáltatást.

Az ENSZ bírák és jogászok függetlenségével foglalkozó különleges megbízottja csütörtökön kiadott közleményében felszólította Guatemalát, hogy minden intézkedést tegyen meg, amely szükséges a bírák függetlenségének garantálásához.

Az ENSZ megbízottja külön kiemelte, hogy az alkotmánybíróság döntése ellenére nem engedték be az országba a Guatemalai Büntetlenség Elleni Nemzetközi Szervezet munkatársait. Az ENSZ jelentéstevője szerint, ha a kormány nem tesz eleget az alkotmánybíróság döntéseinek, azzal súlyosan sérül a jog uralma és az igazságszolgáltatás, mint hatalmi ág szerepe.

A megbízott aggodalmát fejezte ki az alkotmánybírák elleni támadások és az ellenük bevezetett intézkedések miatt, „amelyek azon kívül, hogy súlyosan veszélyeztetik a bírák és rokonaik testi épségét, az igazságszolgáltatást is gyengítik.”

A megbízott végül leszögezte, hogy a „bírák függetlenségét tiszteletben kell tartani, mivel az a büntetlenség- és a korrupció elleni küzdelem legfőbb eszköze Guatemalában.”

(jurist.org)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.