A Ctv. és a Cstv. veszélyhelyzeti módosítása Koronavírus Veszélyhelyzet


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egyes cégeljárásokat felfüggesztenek, felszámolást pedig már csak hosszabb idő alatt és nagyobb összegű követelés esetén lehet indítani.

A 249/2020. (V. 28.) Korm. rendelet módosította a Ctv.-t és a Csődtv.-t. A cégbíróság a rendelet hatálybalépése előtt indult törvényességi felügyeleti eljárásban a cég megszűntnek nyilvánításáról nem határozhat, a cég megszűntnek nyilvánítására irányuló eljárások, a folyamatban lévő kényszertörlési eljárások – ideértve a már elrendelt, de még nem jogerős kényszertörléseket is – felfüggesztésre kerülnek.

A rendelet hatálybalépését követően azon okból, hogy a cég a végelszámolást három éven belül nem fejezte be és törlése iránt kérelmet nem terjesztett elő kényszertörlési eljárás megindítása nem rendelhető el, és a cég 2020. október 31-ig benyújthatja a cég törlése iránti kérelmét.

A rendelet nem érinti azokat a kényszertörlési eljárásokat, amelyek amiatt indultak, hogy a cég jogutód nélküli megszűnését előidéző ok következett be, és végelszámolási eljárás lefolytatásának nincs helye.

A veszélyhelyzet ideje alatt felszámolási eljárás megindítására vonatkozó kérelmet a hitelező akkor nyújthat be, ha a fizetési felszólításban engedélyezett határidő és az azt követő 75 nap (a korábbi 20 nap helyett) eredménytelenül telt el.

A Cstv. 27. § (2) bekezdés a) és b) pontjai esetében a követelés minimális összege 200 000 forintról 400 000 forintra emelkedett.

(Budapesti Ügyvédi Kamara 602. számú hírlevele)




Kapcsolódó cikkek

2024. április 15.

Felszámolná a nemek közötti bérszakadékot az EU

A bérek átláthatóságáról szóló európai uniós irányelv hamarosan részletes jelentésre kötelezi a közép- és nagyvállalatokat a női és a férfi dolgozóik fizetéséről. Az Európai Bizottság döntése értelmében a kikért adatok alapján akár bírósági pert is indíthatnak majd a hátrányosan érintett alkalmazottak – hívja fel a figyelmet az EY. A tanácsadócég kollégái arra ösztönzik a társaságokat, hogy minél hamarabb világítsák át a szervezetüket, és szükség esetén tegyék meg a bérszakadék megszüntetéséhez vezető lépéséket.

2024. április 10.

Randstad: a karrierépítési lehetőségnél fontosabb a munka és a magánélet egyensúlya a munkahelyválasztásnál

A Randstad 34 ország 27 000 munkavállalóját kérdezte meg arról, hogy mi a fontos számukra a munka világában és mit várnak el munkáltatójuktól. A legfrissebb Workmonitor felmérésből kiderül, hogy a munkavállalói elvárások hogyan írják át a munkaerő-menedzsment ABC-jét: hogyan kell átgondolniuk a cégeknek a munkaerő-menedzsment stratégiájukat annak érdekében, hogy a legkiválóbb tehetségeket magukhoz vonzzák és meg is tudják tartani őket.