A hét jogesete: visszahívott vezérigazgató


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A felperes vezérigazgató munkakörben állt az alperes alkalmazásában, egyben a munkáltató ügyvezető szerve, az igazgatóság tagja is volt. Munkaszerződése szerint felette a munkáltatói jogkört az adott területet felügyelő miniszter gyakorolta. A tulajdonosi jogok jogszabályi változás folytán más szervhez kerültek, és az alapító okiratot akként módosították, hogy az alperesnél igazgatóság választására nem került sor, annak jogait az újonnan megválasztott vezérigazgató gyakorolta. A felperest visszahívták az igazgatóságból, és tájékoztatták a vezérigazgató személyében bekövetkezett változásról.


Az új vezérigazgató egyeztetést folytatott felperes munkaviszonya közös megegyezéssel való megszüntetése tárgyában, majd az időközben tudomására jutott súlyos kötelezettségszegésekre figyelemmel rendkívüli felmondással szüntette meg munkaviszonyát.

A felperes keresetében az intézkedés jogellenességének megállapítását, elmaradt munkabér, egyéb juttatása és felmerült kára, valamint átalány-kártérítést, és végkielégítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest arra hivatkozva, hogy a rendkívüli felmondás kibocsátására a jogszabályban rögzített szubjektív határidőn túl került sor, továbbá annak indoka nem valós és okszerű. Az eljárás későbbi szakaszában hivatkozott arra, hogy a rendkívüli felmondás nem az arra jogosulttól származott. Az alperes a kereset elutasítását kérte.

A Kúria döntése másodfokon

Az elsőfokú bíróság az alperesi intézkedés jogellenességét  állapította meg arra figyelemmel, hogy a rendkívüli felmondást nem az arra jogosult gyakorolta, megállapította azonban, hogy amennyiben e körülmény nem állt volna fenn, úgy az új vezérigazgató határidőben gyakorolta a jogát, és a rendkívüli felmondás indoka valós és okszerű volt. A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

Az alperes felülvizsgálati kérelme alapján indult eljárásban a Kúria a jogerős rész-közbenső ítéletet hatályon kívül helyezte és a másodfokú bíróságot új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára utasította. Megállapította, hogy a felperes munkaszerződésében megjelölt munkaköre az igazgatóságból történő visszahívásával, és az alapító okirat módosításával kiüresedett.

HR & Munkajog

Havonta megjelenő jogi szaklap, amely munkajoggal foglalkozók, munkaügyi és HR szakemberek számára nyújt segítséget.
A lap nem csak nyomon követi a gyakran változó munkajogi, foglalkoztatáspolitikai, adójogi, valamint társadalombiztosítási jogszabályok változásait, de értelmezi is azokat.

Lapozzon bele májusi számunkba>>

                                        Bővebb információk és megrendelés

A tulajdonos döntése folytán az alperesnél egyszemélyes ügyvezetés valósult meg, és az Igazgatóságnak mint testületnek a jogait egy vezető tisztségviselő gyakorolta, e munkakör ellátására azonban nem a felperest, hanem egy új személyt neveztek ki.

A felperes így már nem a korábbi munkakörében állt az alperes alkalmazásában, az a körülmény pedig, hogy a felperes munkaszerződésének módosítása körében intézkedési kötelezettsége volt a munkáltatónak, nem zárta ki a tulajdonos döntése alapján megváltozott, az alapító okiratban átvezetett új szabályok alkalmazását. Az alapító okirat szerint az új vezérigató gyakorolta a társaság más munkavállalói, így a felperes felett is a munkáltatói jogkört, így a rendkívüli felmondás az arra jogosulttól származott.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 31.

Az EU eljárást indított a Temu ellen a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály alapján

Az Európai Bizottság eljárást indított csütörtökön a Temu ellen annak megállapítására, hogy a kínai online kereskedelmi óriásvállalat megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt az illegális termékek értékesítésével, a szolgáltatás esetleges függőséget okozó kialakításával, a felhasználók számára vásárlások ajánlására használt rendszereivel, valamint az adatokhoz való hozzáféréssel kapcsolatos területeken.Az uniós bizottság közleménye szerint a vizsgálat a Temu által szeptember végén benyújtott kockázatértékelési jelentés alapján indult, és arra összpontosít, hogy a vállalat rendszerei arra szolgálnak-e, hogy korlátozzák a nem megfelelő termékek értékesítését az Európai Unióban.

2024. október 30.

Mit tehet a munkavállaló, ha elfogyott az éves fizetett szabadsága?

Év vége közeledtével felmerül a kérdés, pontosan mi történik, ha valakinek elfogy az éves szabadságkerete. Az éves fizetett szabadság a munka világában alapvető jog, amelyet minden munkavállaló igénybe vehet. A szabadság kiadása mindig a munkáltató felelőssége és kötelezettsége, ennek ütemezése során számos jogszabályi előírást kell figyelembe vennie.

2024. október 29.

Rangos nemzetközi díjjal ismerték el a UCC AI-alapú ügyfélszolgálati megoldásait

A szakmai zsűri döntése alapján a United Call Centers (UCC) elnyerte a rangos Titan Business Awards díjat az ügyfélszolgálat – mesterséges intelligencia kategóriában. Az idén 25 éves magyar szolgáltató cég az általa fejlesztett, mesterséges intelligencián (AI) alapuló ügyfélszolgálati megoldásaival a legmagasabb, platina fokozatot szerezte meg.