A hét kérdése: kollektív szerződés felmondása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Felmondható-e jogszerűen a KSz-nek csak egyetlen pontja, ha ennek lehetőségét tartalmazza a KSz?


A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) szerint a kollektív szerződés három hónapos felmondási idővel felmondható. Több szakszervezet által kötött kollektív szerződést bármelyik szakszervezet jogosult felmondani. E rendelkezéstől azonban kifejezetten szabad az eltérés, a kollektív szerződés tehát rendelkezhet a felmondás szabályairól ettől eltérően is [Mt. 280. § (1) bekezdés, 283. §].

Ezért nincs akadálya, hogy a szerződést kötő felek magában a kollektív szerződésben kikössék, hogy az részlegesen is felmondható. Ilyen kifejezett, egyértelmű kikötés hiányában viszont erre nincs lehetőség, a szerződést egyoldalúan megszüntetni csak egészében lehet. Érdemes a feleknek pontosan rögzíteni a felmondás feltételeit, így például hogy melyik pontra vonatkozhat, milyen felmondási idővel, illetve mely indokok mellett lehetséges.

Annak egyébként nincs akadálya, hogy a felek közös megegyezéssel bármikor hatályon kívül helyezzék a kollektív szerződés valamely pontját, részét (ez lényegében a szerződés módosítása közös akarattal).

Válaszadó: Dr. Kártyás Gábor. További kérdéseket és válaszokat itt találhat.

Munkajogi szabályok bérszámfejtőknek

Ízelítő a tematikából:

  • A munkabér fogalma
  • A munkabér elemei (alapbér, bérpótlék, teljesítménybér, ösztönzés)
  • Költséges új belépő képzések. Munkavállalói vállalás, vagy munkáltatói kötelezés?
  • Díjazás munkavégzés hiányában (állásidő, a távolléti díj számítása)
  • A rendkívüli munkaidő díjazása
  • Munkaszüneti nap és díjazás
  • A munka védelme

Időpont: 2014. szeptember 18.

További részletek és jelentkezés >>


Kapcsolódó cikkek

2024. november 11.

Újabb adókönnyítés segítheti a kockázati tőkebefektetéseket

Egy, a napokban kijött új törvényjavaslat alapján magánszemélyek adómentesen fogják tudni az általuk megalkotott szoftvert, szabadalmat vagy más szellemi alkotást vállalkozásuknak átadni. A várhatóan januártól hatályba lépő szabály – a tavaly elfogadott adóelőnyökkel együtt – remélhetőleg újabb lökést fog adni a start-upokba történő kockázati tőkebevonásoknak. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője ismerteti a részleteket.

2024. november 8.

Szadai Benjámin: Digitális ellenállóképesség – Mit tehet érte az üzleti vezető?

A vállalkozások minden területen gyakran nagyon hasonló problémákkal küzdenek, ami alól a kiberbiztonság sem kivétel. Tapasztalataink alapján – legyen szó kisebb civil szervezetek támogatásáról vagy több millió eurós, évekig tartó projektekről – összegyűjtöttük azokat a legfontosabb tanulságokat, amelyek segíthetnek az üzleti vezetőknek abban, hogy jobban kezeljék cégük kiberbiztonságával és digitális rezilienciájával kapcsolatos kihívásaikat – írja Szadai Benjámin, a PwC szakértője.