Az elektronikus aláírásról egyszerűen


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Napjainkban gyakran hangoztatott téma a digitális írástudás és az elektronikus ügyintézés kiemelt szerepe. Ennek ellenére a digitális írástudáshoz és elektronikus ügyintézéshez nélkülözhetetlen elektronikus aláírásról sokszor keveset tudnak az emberek. A következő cikkben röviden összefoglaljuk, amit minden érdeklődőnek és felhasználónak tudnia érdemes az elektronikus aláírásról. Ismertetjük a területhez kapcsolódó alapfogalmakat, hogy mit nevezünk elektronikus aláírásnak, mennyibe kerül, mennyire biztonságos, hogyan lehet igényelni és mire van szükség a használatához. Írásunk végén képekkel illusztrálva bemutatjuk egy elektronikus aláírás elkészítésének folyamatát, valamint a technológia leggyakoribb felhasználási területeit.


Mit nevezünk elektronikus aláírásnak?

A lényeges szerződéseket írásban kötjük, ahogy a fontos nyilatkozatokat is írásba kell foglalnunk. Ilyenkor okiratot hozunk létre, amelyet aláírással hitelesítünk. Ha az okirat papíron készül, akkor aláíráskor a saját nevünket írjuk rá, kézzel írott aláírással.

Nemcsak a papíron készült okirat lehet hiteles. Az elektronikus okirat ugyanolyan bizonyító erővel rendelkező, hiteles okirat lehet, csak az elektronikus okiratot úgynevezett elektronikus aláírással írjuk alá. Ekkor nem szükséges kinyomatni az okiratot, az elektronikus aláírással az elektronikus fájlt lehet aláírni.

Az elektronikus aláírás nem a kézzel írott aláírás szkennelt, digitalizált változata. Megjelenését tekintve egészen más, ugyanakkor jogilag pontosan annyit ér, ha elektronikusan írunk alá egy okiratot, mintha a kinyomtatott iratot láttuk volna el kézzel írott aláírással. Az elektronikus aláírás biztonságosabb, nagyon nehéz hamisítani. Ugyanakkor mivel az elektronikus iratok sokkal olcsóbban tárolhatóak, továbbíthatóak, és sokkal könnyebb keresni bennük, így pénzt takaríthatunk meg velük.

 

Elektronikus aláírás egy Microsoft Word dokumentumon

Az elektronikus aláírás a kódolás egy változata. Amikor egy okiratot elektronikus aláírással látunk el, akkor kódoljuk, megváltoztatjuk a fájl szerkezetét. E kódolt irat hitelességét a fájl szerkezete biztosítja, megállapítható belőle, hogy a kódolást mi végeztük el, illetve hogy nem változott meg az irat az aláírást követően. (Ne ijedjünk meg, a kódolással nem nekünk kell foglalkoznunk, ezt számítógépes programok végzik el helyettünk.)
Az elektronikusan aláírt irat egy fájl, és attól függetlenül hiteles, hogy hol tároljuk, illetve milyen módon küldjük el.
Az elektronikus aláírás jogi hátterét és a hozzá kapcsolódó bizonyító erőt az elektronikus aláírásról szóló 2001. évi XXXV. törvény (Eat.) és a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény rendezi. Az elektronikus aláírás az egész Európai Unióban ismert fogalom, az 1999/93/EK irányelvet minden EU tagállam átültette saját jogrendjébe. Ennek alapján az EU-ban készült minősített aláírásokat minden tagállamnak el kell fogadni a kézzel írott aláírással egyenértékűnek.

Mennyibe kerül az elektronikus aláírás?
A felhasználóknak az úgynevezett minősített elektronikus aláírás használatát javasoljuk, amelyhez intelligens kártya (úgynevezett biztonságos aláírás-létrehozó eszköz) tartozik. A hitelesítés-szolgáltatók az aláírás használatához szükséges eszközöket általában együttesen, csomagokban árulják. E csomagokhoz éves díj kapcsolódik, amely kb. évente 20 ezer forintnál kezdődik. A legkisebb csomagok kb. havi 20 aláírást foglalnak magunkban, ekkor a további aláírásokhoz kb. 15-20 forint körüli költség is kapcsolódik.

Ha olyan informatikai rendszert szeretne kialakítani, amely nagy mennyiségű – havi sok ezer vagy sok millió – elektronikus aláírást készít, javasoljuk, hogy vegye fel a kapcsolatot egy hitelesítés-szolgáltatóval és kérjen egyedi árajánlatot. Itt többféle konstrukció elképzelhető: Egyik lehetőség, hogy induláskor egyszerre megvásároljuk a szükséges eszközöket. Ez milliós nagyságrendű beruházást igényel, és ekkor az aláírásonként jelentkező időbélyeg-költség legfeljebb néhány forint. Létezik olyan megoldás is, amely egyáltalán nem igényel kezdeti beruházást, de ekkor magasabb, aláírásonként néhányszor 10 forintos tranzakciós költséggel kell számolnunk.

Hogy takaríthatok meg pénzt az elektronikus aláírással?

A papír és a nyomtatás költségének megtakarítása mellett a postai továbbítás kiváltása jelent óriási előnyt. Egy hagyományos postai levél küldése 110 Ft, egy tértivevényes levél küldése 525 Ft; ezzel szemben az elektronikus okiratok egyszerű e-mailen, lényegében ingyen is továbbíthatóak. Néhány tíz elektronikus üzenetváltásból megtérülhet az elektronikus aláírás költsége.

Megfelelő informatikai rendszer kiépítése esetén az elektronikus üzenetek automatizáltan is feldolgozhatóak, így az adminisztrációs költségek is jelentősen csökkenthetőek.

Az elektronikus aláírással ellátott okirat hitelességét a fájlban elhelyezkedő elektronikus aláírás jelenti. Ha az elektronikus okiratot tartalmazó fájlt lemásoljuk, a másolat is hiteles lesz, az elektronikusan aláírt okirat minden másolata eredeti. Elég egyetlen elektronikus példányt aláírnunk, abból egyszerű fájlmásolással bármennyi hiteles példány létrehozható.

Mennyire biztonságos az elektronikus aláírás?
Az elektronikus aláírás az informatika egy alkalmazása. Az informatikai megoldásokról megszoktuk, hogy hackerek, számítógépes bűnözők kicselezik, megkerülik, „feltörik” őket. Az elektronikus aláírás azonban nem pusztán informatika, mély matematikai alapokra épül. Az elektronikus aláírás biztonsága olyan matematikai problémákra vezethető vissza, amelyeket a matematikusok évezredek óta sikertelenül próbálnak megoldani. Ha nemzetközileg elismert, a hazai hatóságok által elfogadott, szabványos megoldásokat használunk, akkor nem kell attól félnünk, hogy az elektronikus aláírásunk a közeljövőben hamisíthatóvá válik.

Ugyanakkor lényeges, hogy biztonságos, megbízható számítógépet használjunk. Ha a számítógépünk például vírusos lett vagy feltörték, akkor semmilyen érzékeny műveletre (így sem üzleti levelezésre, sem internetes bankolásra, sem elektronikus aláírásra) nem lehet biztonsággal felhasználni.

Hogyan lehet nekem is elektronikus aláírásom?
Ha elektronikus aláírást szeretnénk készíteni, egy úgynevezett hitelesítés-szolgáltatóhoz kell fordulnunk. A hitelesítés-szolgáltatóknak általában különféle csomagjai vannak, amelyekben együttesen kínálnak minden olyan eszközt, amely az elektronikus aláíráshoz szükséges:

  • intelligens kártya (aláírás-létrehozó eszköz): Mindenki a saját kártyájával (vagy más aláírás-létrehozó eszközével) hozhatja létre a saját elektronikus aláírásait . 2

A kártyához egy PIN kód tartozik. A kártyához általában kapunk egy kártyaolvasó készüléket is, amellyel a számítógéphez csatlakoztathatjuk.

Intelligens kártya

  • időbélyegzés-szolgáltatás: Az aláírásokat célszerű úgynevezett időbélyeggel ellátnunk, így később igazolható, hogy az aláírás mikor készült.
  • aláírás-létrehozó alkalmazás: A szoftver, amelynek segítségével az aláírás elkészítjük és időbélyeggel látjuk el. Ilyen például az e-Szignó program.
  • tanúsítvány: A hitelesítés-szolgáltató által kibocsátott tanúsítvány igazolja, hogy a kártyánkkal készített aláírásokat valóban mi készítettük. A tanúsítvánnyal külön nem kell foglalkoznunk, az aláírás-létrehozó alkalmazás csatolja őket az aláírásainkhoz.

Ha elektronikus aláírást szeretnénk készíteni, számos szoftvert telepítenünk kell. A telepítést csak egyszer kell elvégeznünk, célszerű hozzá informatikus szakember segítségét kérnünk. Az elektronikus aláírás készítéséhez a következő programokat kell telepítenünk:

  • Az aláírás-létrehozó alkalmazást (például az e-Szignó programot).
  • Az intelligens kártya meghajtó programját.
  • Az intelligens kártya kezeléséhez szükséges alkalmazást (ez sok esetben megegyezik a kártya meghajtó programjával).
  • A kártyaolvasó készülék meghajtó programját.

A telepítendő programok kiválasztásában a szolgáltatók honlapján találhatunk segítséget, ilyen például az e-Szignó telepítő varázsló, amely az alábbi címen érhető el:
http://www.e-szigno.hu/?lap=telepito_varazslo

Telepítést követően készítsünk próba-aláírást, és állítsuk be az időbélyegzéshez használt felhasználónevünket és jelszavunkat.

Hogyan készíthetek elektronikus aláírást?

Először is, készítsük el az iratot, amit alá szeretnénk írni, és mentsük el egy fájlba, majd nyissuk meg az e-Szignó programot!

  1. A Dokumentum menüben válasszuk ki a Beillesztés menüpontot, majd válasszuk ki az aláírandó fájlt. A kiválasztott fájl ekkor egy e-aktába kerül.Megjegyzés: Ha PDF fájlt szeretnénk aláírni, akkor az E-akta/PDF menü Létező e-akta/PDF megnyitása menüpontján keresztül is kiválaszthatjuk. Ha így nyitunk meg egy PDF fájlt, úgynevezett „PDF aláírást” készíthetünk. Az így készült iratok hitelessége e-Szignó program nélkül, csupán Adobe Readerrel is ellenőrizhető.
  2. Helyezzük be a kártyánkat a kártyaolvasóba.
  3. Kattintsunk az aláírandó iratra, majd válasszuk az Aláírás menü Aláírás készítése menüpontját.

     

    Kattintsunk az aláírandó iratra, majd válasszuk az „Aláírás készítése” menüpontot
     

  4. Az e-Szignó megkérdezi, hogy ki írja alá a kiválasztott iratot. Itt általában csak a mi nevünk jelenik meg. Ha többen is használnak egy számítógépet, akkor itt előfordulhat, hogy több felhasználó neve is megjelenik.

     

    Válasszuk ki, hogy melyik felhasználó írja alá az okiratot
     

  5. Még egyszer utoljára ellenőrizzük, hogy valóban ezt az okiratot szeretnénk-e aláírni.
  6. Az e-Szignó elkéri az aláíráshoz szükséges PIN kódot. A PIN kódot vagy a számítógép billentyűzetén adjuk meg, vagy – ha olyan kártyaolvasónk van, amelyen billentyűk is vannak – a kártyaolvasó billentyűzetén.
  7. Az e-Szignó kiírja, hogy az aláírás elkészült.

     

  8. Végül mentsük el az aláírt iratot az E-akta/PDF menü Mentés pontja segítségével. Az így kapott (.es3 vagy .pdf kiterjesztésű) fájl az elektronikus aláírással ellátott hiteles okirat.

 

Hol találkozhatunk elektronikusan aláírt dokumentumokkal?

Elektronikus aláírásra épülő ügyviteli modellekkel az állami és a vállalati szférában egyaránt találkozhatunk.
Hazánkban például már teljes mértékben elektronikus úton történik a cégeljárás folyamata. A cégbíróságokon céget bejegyezni, illetve egy már létező cég adatainak módosítását bejelenteni, kizárólag elektronikus aláírással ellátott dokumentumok segítségével, elektronikus úton lehet.

Annak következtében, hogy a teljes magyar közjegyzői kar rendelkezik digitális aláírással, a közjegyzőnél készült okiratokat, illetve tulajdoni lapokat is kérhetjük elektronikus aláírással ellátva, elektronikus formában. Az e-aláírással ellátott okiratok, illetve tulajdoni lapok előnye, hogy tetszőleges számú eredetinek minősülő példány készíthető az iratokból pluszköltség nélkül, tehát tulajdonképpen nincs másolati költségük.

A vállalati szektor „legnépszerűbb” elektronikus aláíráson alapuló szolgáltatása az elektronikus számlázás, amelynek használatával jelentős idő- és költségmegtakarítás érhető el. A számlák postázási és nyomtatási költségeinek megszűntetésével nagyságrendileg 70-90%-ot is elérheti a megtakarítás mértéke.

 

 

A cikk szerzője a Microsec Zrt. 

 

 

 

 

1 A cikk egy részlet a Microsec Zrt. gondozásában megjelent, Dr. Berta István Zsolt Az elektronikus aláírásról, egyszerűen c. kiadványból. A kiadvány a „Creative Commons Nevezd meg! – Ne add el ! – Ne változtasd!” – CC BY-NC-ND 2.5 licenc feltételeinek megfelelően szabadon felhasználható, azaz szabadon másolható, terjeszthető, amennyiben terjesztéskor feltüntetésre kerül a szerző neve és a mű címe; a mű kereskedelmi célra nem használható, nem módosítható, átdolgozás vagy származékos mű nem készíthető belőle. A fentiektől csak a jogtulajdonos engedélyével lehet eltérni.

2 Aki nagy tömegben készít aláírásokat (például egy nagyvállalat számlázó-rendszerében), az általában nem kártya segítségével, hanem erre alkalmas, nagyüzemi módszerrel készít elektronikus aláírásokat.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 23.

A jegybank felméri a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A kriptopiaci szereplők, így a kriptoeszköz-szolgáltatók szabályozott keretek között történő engedélyezéséről és felügyeléséről szóló uniós és magyarországi jogszabályok elfogadásával párhuzamosan a jegybank felméri, hogy hány itthoni szereplő kíván elindulni a piacon – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

2024. április 19.

Jogi tudatosság a profit érdekében

Megalakult a KKVHÁZ Jogi Bizottsága Dr. Gábriel Gyula ügyvéd vezetésével, aki a Bogsch és Társai Ügyvédi Iroda irodavezetője. A Bizottság célja, hogy felhívja a KKV-k figyelmet a jogi tudatosságra, hogy a jogi munka ne legyen tűzoltás.