Az EU jogszabályt fogadott el a nemek közötti egyensúly vállalati biztosításáról


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta azt uniós jogszabályt, amely a nemek kiegyensúlyozottabb képviseletének előmozdítását célozza a tőzsdén jegyzett társaságok vezető testületeiben – közölte az uniós tanács.

A közlemény szerint az új szabályok segítenek majd felszámolni azokat az akadályokat, amelyekkel a nők gyakran szembesülnek pályafutásuk során. A vállalatoknak hasznára válik, ha a nők ki tudják bontakoztatni képességeiket döntéshozatali pozíciókban – írták.

Az uniós testület szerint a tőzsdén jegyzett társaságokban 2026-ra a nem ügyvezető igazgatói pozíciók legalább 40 százalékát nőknek kell betölteniük. Azon tagállamok esetében, amelyek úgy döntenek, hogy ügyvezető és nem ügyvezető igazgatókra is alkalmazzák az új szabályokat, ez a célszám 2026-ra az összes igazgatói pozíció 33 százaléka.

Az irányelv rendelkező része előírja, hogy azoknak a tőzsdén jegyzett társaságoknak, amelyek nem érik el a célkitűzéseket, módosítaniuk kell kiválasztási eljárásukat. Olyan tisztességes és átlátható kiválasztási és kinevezési eljárásokat kell bevezetniük, amelyek a különböző jelöltek világos és semlegesen megfogalmazott kritériumok mentén történő összehasonlításán alapulnak. Ha a vállalatoknak egyformán alkalmas jelöltek között kell választaniuk, „elsőbbséget kell biztosítaniuk az alulreprezentált nemhez tartozó jelöltnek”.

A vállalatoknak évente egy alkalommal tájékoztatást kell nyújtaniuk a nemeknek a vezető testületeikben fennálló képviseletéről, valamint azokról az intézkedésekről, amelyeket a 33, illetve 40 százalékos cél elérése érdekében tesznek. A tagállamok szintén évente kötelesek közzétenni azon vállalatok jegyzékét, amelyek teljesítették az irányelv célkitűzéseit – tette hozzá az uniós tanács.

A tagállamoknak az irányelv hatálybalépését követően két év áll a rendelkezésükre, hogy elfogadják a szükséges nemzeti intézkedéseket. Az irányelv a kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba. Az irányelvet az Európai Parlamentnek is hivatalosan el kell fogadnia.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A törvényességi felügyeleti eljárás és a kényszertörlés viszonya

A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) szabályozza a törvényességi eljárást, illetve az ahhoz bizonyos értelemben szorosan kapcsolódó kényszertörlési eljárást. A törvényességi felügyeleti eljárás célja, hogy a cégnyilvántartás közhitelességének biztosítása érdekében a cégbíróság intézkedéseivel a cég törvényes működését kikényszerítse.

2024. március 25.

Az EU vizsgálatot indított az Apple, a Google és a Meta ellen

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított az Apple, a Google és a Meta ellen, hogy megfeleltek-e a digitális piacokról szóló szabályozásnak (DMA) – jelentette be Margrethe Vestager digitális korra felkészült Európáért felelős uniós biztos hétfőn.

2024. március 25.

Duna House: a tavalyinál 7 százalékkal költöttek többet ingatlanvásárlásra az év elején

Országos átlagban a tavalyinál 7 százalékkal többet, csaknem 43 millió forintot fordítottak otthonteremtésre a vásárlók 2024 elején. Az átlagos négyzetméterárak alapján azonban 30 millió forint is elegendő lehet a vizsgált vármegyeszékhelyeken, akár ház, akár lakás legyen is az ingatlancél – közölte a Duna House ingatlanforgalmazó értékesítési adatai alapján hétfőn.