Az online óriásplatformok és a keresőmotorok közzéteszik az első kockázatértékelési és ellenőrzési jelentéseket


A 2023 áprilisában kijelölt első 19 online óriásplatformot (VLOP) és nagyon népszerű online keresőprogramot (VLOSE) üzemeltető szolgáltatóknak első alkalommal kell közzétenniük éves kockázatértékelési és ellenőrzési jelentéseiket a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály alapján.

Ezeknek a jelentéseknek tartalmazniuk kell az online óriásplatformokat és nagyon népszerű online keresőprogramokat üzemeltető szolgáltatók által a szolgáltatásaikból eredő kockázatok – például a jogellenes tartalom terjesztése, a dezinformáció vagy a kiskorúak védelme – azonosítása és elemzése érdekében végzett értékeléseket. Ezek a jelentések felvázolják az online óriásplatformok és a nagyon népszerű online keresőprogramok által az azonosított kockázatok csökkentése érdekében bevezetett intézkedéseket is.

E jelentések közzétételével a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály az átláthatóság és az elszámoltathatóság új korszakát hozza el a technológiai ágazat számára, segítve a felhasználók és a társadalom potenciális károktól való védelmét, valamint előmozdítva a biztonságosabb és felelősségteljesebb online környezetet.

További információk a jelentésekről és a közzétételi kötelezettségekről: Kérdések és válaszok . A Bizottság műhelytalálkozókat is szervez, amelyeken e kijelölt szolgáltatások nyújtói felkérést kapnak arra, hogy ismertessék a közzétett kockázatértékeléseket a digitális szolgáltatásokkal foglalkozó nemzeti koordinátorokkal, a civil társadalmi szervezetekkel és más érdekelt felekkel. Ezekre a munkaértekezletekre várhatóan 2025 elején kerül sor.

(https://digital-strategy.ec.europa.eu/)


Kapcsolódó cikkek

2023. október 10.

NMHH: az online óriásplatformoknak meg kell felelni az uniós rendeletnek

Az Európai Bizottság 2023. április 25-én azonosította az online óriásplatformokat és a nagyon népszerű online keresőprogramokat, amelyeknek augusztus végéig kellett megfelelniük a digitális szolgáltatásokról szóló uniós rendelet (DSA) őket terhelő új kötelezettségeinek. A 19 óriás között kapott helyet a magyar felhasználók körében is nagy népszerűségnek örvendő két közösségimédia-platform, a Facebook és a TikTok is, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kiemelte azokat a fontosabb módosításokat, amelyek hatással lehetnek az európai – így a magyar – emberek online életterére is.
2022. január 24.

Új szabályokkal tartaná kordában az EU a digitális óriásplatformokat

A tervek szerint a változásokkal a felhasználók beleszólhatnak majd, abba, hogy az internetes óriáscégek milyen módszerekkel érik el őket. És könnyebb lesz az illegális tartalmak eltávolítása is. Azonban sokak szerint veszélyezteti a szólásszabadságot a tervezet.
2024. február 17.

A DSA rendelet alapján február 17-től az NMHH felügyeli az online platformokat

2024. február 17-től kezdődően a digitális szolgáltatásokról szóló EU-rendelet (DSA) összes rendelkezését kötelezően alkalmazniuk kell az érintett felhasználóknak, vállalkozásoknak és online platformoknak. A rendelet végrehajtásában a digitális koordinátoroknak lesz döntő szerepe. Magyarországon, az Európai Unióban elsőként, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságot (NMHH) nevezték ki erre a feladatra.