Európai Bizottság: több mint száz vállalat írta alá a mesterséges intelligenciáról szóló uniós paktumot


Több mint száz vállalat írta alá a mesterséges intelligenciáról szóló, augusztus elsején érvénybe lépett uniós paktum vállalásait a megbízható és biztonságos mesterséges intelligencia-fejlesztés előmozdítása érdekében.

A brüsszeli közlemény szerint az aláírók közé multinacionális vállalatok és az európai kis- és középvállalkozások (kkv-k) is tartoznak a legkülönböző ágazatokban, többek között az informatika, a távközlés, az egészségügy, a banki szolgáltatások, a gépjárműipar és a repüléstechnika területén.

A paktum támogatja az ipari szerepelők arra vonatkozó önkéntes kötelezettségvállalását, hogy a jogszabály hatálybalépése előtt megkezdik a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály elveinek alkalmazását, és fokozzák a mesterséges intelligenciával foglalkozó uniós hivatal és valamennyi érdekelt fél, köztük az ipar, a civil társadalom és a tudományos élet közötti együttműködést – emlékeztettek.

A mesterséges intelligenciáról szóló uniós paktum önkéntes vállalásai arra szólítják fel a részt vevő vállalatokat, hogy kötelezzék el magukat legalább három alapvető intézkedés mellett.

Ezek között szerepel a mesterséges intelligencia szervezeten belüli elterjedésének előmozdítása és a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabálynak való jövőbeni megfelelés.

A nagy kockázatú mesterséges intelligencia-rendszerek feltérképezése, valamint a mesterséges intelligenciával kapcsolatos jártasság és tudatosság előmozdítása a személyzet körében, illetve az etikus és felelős fejlesztés biztosítása.

A tájékoztatás szerint ezen kötelezettségvállalások mellett az aláírók több mint fele vállalta, hogy további vállalásokat tesz: többek között biztosítja az emberi felügyeletet, csökkenti a kockázatokat, és átlátható módon címkézi a mesterséges intelligencián alapuló tartalmak bizonyos típusait.

A vállalatok bármikor csatlakozhatnak a mesterséges intelligenciáról szóló paktumhoz, és kötelezettséget vállalhatnak az alapvető és a további vállalásokra mindaddig, amíg a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály teljes mértékben alkalmazandóvá nem válik – tették hozzá.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 26.

Mi lehet a cégem neve?

Egy új vállalkozás megszületésekor az egyik központi kérdés, hogy a tulajdonosok milyen nevet adjanak az új cégük részére, főként, ha azt szeretnék a tevékenységük reklámozásához, akár egy új brand létrehozásához is felhasználni. De a cégnév felhasználása kapcsán vannak olyan szabályok, amelyek a tagok, részvényesek fantáziájának korlátokat szabnak.