Fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati átvilágítás: a Tanács végleges jóváhagyását adta


A Tanács hivatalosan elfogadta a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati átvilágításról szóló irányelvet. Az irányelv elfogadásával lezárult a döntéshozatali folyamat. 

Az  elfogadott irányelv kötelezettségeket vezet be a nagyvállalatokra vonatkozóan azokkal a káros hatásokkal kapcsolatban, amelyeket tevékenységük az emberi jogokra és a környezetre gyakorol. A jogszabály az ezeknek a kötelezettségeknek a megsértésével kapcsolatos felelősséget is meghatározza. A szabályok nemcsak a vállalatok tevékenységeire vonatkoznak, hanem leányvállalataik, valamint a tevékenységi láncaikba tartozó üzleti partnereik által végzett tevékenységekre is.

Az irányelv hatálya a több mint 1000 munkavállalót foglalkoztató és 450 millió EUR-t meghaladó árbevétellel rendelkező vállalatokra, valamint az általuk folytatott tevékenységekre terjed majd ki, az áruk upstream előállításától illetve a szolgáltatásnyújtástól a termékek downstream forgalmazásáig, szállításáig vagy tárolásáig. A ma elfogadott jogszabály által érintett vállalatoknak kockázatalapú rendszert kell bevezetniük és alkalmazniuk az irányelvben meghatározott emberi jogi és környezeti károk nyomon követésére, megelőzésére, illetve orvoslására.

Az irányelv előírja a vállalatok számára, hogy tevékenységi láncaik mentén biztosítsák az emberi jogi és környezetvédelmi kötelezettségek tiszteletben tartását. Ha megállapítást nyer ezeknek a kötelezettségeknek a megszegése, a vállalatoknak megfelelő intézkedéseket kell hozniuk annak érdekében, hogy megelőzzék, mérsékeljék, megszüntessék vagy minimalizálják a saját tevékenységeikből, illetve a leányvállalataik és a tevékenységi láncaikba tartozó üzleti partnereik tevékenységeiből eredő káros hatásokat. A vállalatokat felelősségre lehet vonni az okozott károkért, melyekért teljes kártérítést kell nyújtaniuk.

Az irányelv által érintett vállalatoknak az éghajlatváltozásról szóló Párizsi Megállapodással összhangban éghajlatvédelmi átállási tervet kell elfogadniuk és végrehajtaniuk.

Azt követően, hogy az Európai Parlament elnöke és a Tanács elnöke aláírja, az irányelvet ki kell hirdetni az Európai Unió Hivatalos Lapjában. Az irányelv a kihirdetését követő huszadik napon fog hatályba lépni.

A tagállamoknak két évük lesz arra, hogy végrehajtsák az ennek a jogi szövegnek való megfeleléshez szükséges rendeleteket és közigazgatási eljárásokat.

Az irányelv alkalmazását a vállalatok méretétől függően a következő ütemterv szerint kell megkezdeni:

  • 3 évvel a hatálybalépést követően azoknak a vállalatoknak az esetében, amelyek több mint 5000 munkavállalót foglalkoztatnak, és amelyek árbevétele meghaladja az 1500 millió EUR-t
  • 4 évvel a hatálybalépést követően azoknak a vállalatoknak az esetében, amelyek több mint 3000 munkavállalót foglalkoztatnak, és amelyek árbevétele meghaladja a 900 millió EUR-t
  • 5 évvel a hatálybalépést követően azoknak a vállalatoknak az esetében, amelyek több mint 1000 munkavállalót foglalkoztatnak, és amelyek árbevétele meghaladja a 450 millió EUR-t(https://www.consilium.europa.eu/)

Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 26.

Mi lehet a cégem neve?

Egy új vállalkozás megszületésekor az egyik központi kérdés, hogy a tulajdonosok milyen nevet adjanak az új cégük részére, főként, ha azt szeretnék a tevékenységük reklámozásához, akár egy új brand létrehozásához is felhasználni. De a cégnév felhasználása kapcsán vannak olyan szabályok, amelyek a tagok, részvényesek fantáziájának korlátokat szabnak.