Gyakornoki program a Magyar Telekom csoportnál
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A megfelelő szakmai felkészültséggel rendelkező munkavállalók pótlása egyre nagyobb kihívást okoz a vállalatoknak. A helyzet megoldására többféle lehetőség kínálkozik, ezek közül az egyik a gyakornoki program, amikor az egyetem és főiskola mellett munkát vállalhat a fiatal, majd ha végzett és a cég megfelelőnek tartja, a cégnél maradhat főállásban. A gyakornoki program megvalósításának egyik jó példája a Magyar Telekom csoport programja, amiről Sziget Ágnes HR kompetencia specialistát, a vállalatnál folyó gyakornoki programkommunikációjáért felelős kollégát kérdeztük.
Mióta és hogyan indult a gyakornoki program a Magyar Telekomnál?
Több mint 10 éve folyik nálunk a gyakornokok bevonása különböző szakterületekre. Kezdetben még csak néhány tucat, az utóbbi években több, mint 200, mára, mint egy 400 gyakornok dolgozik a cégcsoportnál. Az újabb üzleti igények felmerülése és a vezetők bevonása tette szükségessé a létszám növelését.
Kezdetben a Rajtkő elnevezésű program keretében felvételt nyert tanulók rotációs rendszerben végigjárhatták a cég szinte minden részét és kiválaszthatták a számukra legmegfelelőbb területet. Megfelelő minősítés után, az egyetem befejezésével véglegesített státuszt kaphattak. Ezt követően a gyakornokok számának növekedésével összhangban évi kétszer, tavasszal és ősszel toboroztunk, ma pedig már az év bármely időszakában jelentkezhetnek hozzánk.
Kiket vesznek fel és milyen konstrukcióban dolgozhatnak a fiatalok?
Aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező diákokat veszünk fel, akiket órabérben, heti minimum 20 órát foglalkoztatunk iskolaszövetkezeteken keresztül Rugalmas időbeosztással is dolgozhatnak, akár távmunkában, nem kell állandóan a munkahelyen tartózkodniuk. A fizetésük mellett egyéb juttatásként telefont is kapnak, hiszen telekommunikációs cégről van szó.
Hogyan történik a toborzás?
Több eszközt is bevetünk a gyakornokok megtalálására, hiszen itt is nagy a verseny, főképpen az informatikus és mérnökhallgatók iránt. Részt veszünk a Monster virtuális állásbörzéjén, egyetemi hírlevelekben is hirdetünk. Folyamatos kapcsolatban vagyunk különböző diákszervezetekkel, mint például az AIESEC és az IAESTE, többek között különböző szakmai előadásokat tartunk a fiataloknak.
A social media szinte minden eszközét kihasználjuk. Saját Facebook oldalon vonjuk be a fiatalokat, igyekszünk játékos formában bemutatni a céget számukra. Ilyen kezdeményezésünk volt a Mérnökgenerátor vagy a Telekom Agytorna.
Telekom Gyakornok Blogot vezetünk, amit 8 blogger üzemeltet. A gyakornokokból és főállású alkalmazottakból álló bloggerek annyira elkötelezettek a program iránt, hogy szívesen osztják meg mindennapi élményeiket az olvasókkal.
Webes applikáción keresztül tanítjuk a gyakornokokat, hogyan kell önéletrajzot készíteni. Létrehoztuk a Telekom Önéletrajzolót, ahova csak a főbb adatokat kell beírniuk, és utána kész önéletrajzot kapnak.
Hogyan történik a kiválasztás?
2015-ben két módon jelentkezhetnek a fiatalok: konkrét pozícióra vagy az úgynevezett poolba, ahol csak érdeklődésüket kell megjelölniük.
A 2015-ben indult új programban karrierszinteket határoztunk meg. A legtöbb gyakornokunk az első szinten kezd és minimum 5 hónap után megfelelő teljesítmény esetén léphet tovább a következő kategóriába. Ha a gyakornok tapasztalata vagy működési területe indokolja, lehetőség van arra, hogy egyből a második szinten dolgozhasson. Belépéskor a hallgatók online tesztet töltetnek ki, ez általában logikai, szövegértési kérdéseket tartalmaz attól függően, milyen területen dolgozik majd a gyakornok.
A gyakornokok beilleszkedését mentorok segítik, akik ezt a pozíciót fejlődési lehetőségnek élik meg.
Mivel nemzetközi vállalatról van szó, a Smart up program keretében a kiemelkedő képességű gyakornokok a Deutsche Telekomhoz is mehetnek gyakorlati programra, ez a program azonban függetlenül működik a hazai gyakornoki lehetőségtől.
A munkahelyszerzésen kívül milyen előnye származik a fiataloknak a gyakorlati programból?
A program egyik előnye, hogy a fiatalok nem egyedül kerülnek be egy nagy szervezetbe, hasznos kapcsolati tőkére tesznek szert, amit később is hasznosíthatnak. Megismerik a cég működését és emellett szakmai tréningeken, előadásokon vesznek részt, és a program végén eldönthetik, hogy ha lehetőségük van rá, itt akarnak –e dolgozni. Ezen felül olyan vállalat ismereti képzéseket kapnak, amit a későbbiekben is jól tudnak alkalmazni. A leginkább fontos számukra a megfelelő kihívás és megbecsülés, nem csak a fizetés.