Jó hír a hazai gyógyszercégek – kint a várva várt uniós ítélet


Harmadszor sóhajthatnak fel a gyógyszercégek az Európai Bíróság Novo Nordisk ügyében hozott, a teljes iparág által nagyon várt ítéletének köszönhetően. Milliárdokkal csökkenhet visszamenőleg a teljes szektor áfa terhe, hangsúlyozzák a Baker McKenzie ügyvédei, dr. Riszter Gergely és dr. Bodrogi-Szabó Tímea.

Korábban egy német és magyar vonatkozású ügy kapcsán már elkezdte puhítani az uniós jogi fórum a gyógyszercégek által fizetett gyógyszertámogatások levonhatóságát az áfa alapjából.  Jelen ügy kiindulópontját a Novo Nordisk A/S által kezdeményezett hazai eljárás adta. Az Európai Bíróság elé került ügyben leegyszerűsítve az volt a kérdés, hogy a gyógyszertörvény alapján a gyógyszercégek által a magyar társadalombiztosító (NEAK) részére teljesített (korábbi kulcson) 10/20%-os befizetések adónak vagy pedig árengedménynek minősülnek-e, legalábbis áfa szempontból. Ez azért fontos, mert az áfa szabályai szerint az árengedmény összegével csökkenteni lehet a fizetendő áfa alapját, az adók összegével nem. „Tehát ha a gyógyszercégek által a NEAK-nak teljesített befizetés árengedménynek minősül, akkor a gyógyszercég visszaigényelheti a korábban megfizetett áfa egy részét” – mondta el dr. Riszter Gergely, Baker McKenzie ügyvédi iroda adójogi partnere.

Az Európai Bíróság szeptember 12-én hozott úttörő ítéletében az iparágnak kedvező döntést hozott: a (korábbi kulcson) 10/20%-os befizetések az áfa rendszerében árengedménynek minősülnek. Ez pedig azt jelenti, hogy a gyógyszercégek ezen befizetési kötelezettséggel csökkenthetik az áfa alapjukat.

Az Európai Bíróság ítéletét azzal indokolta, hogy a gyógyszercégek a NEAK-nak teljesített befizetések miatt nem kapják meg a gyógyszerek értékesítését követően kapott ellenérték egy részét. Márpedig ha ez így van, akkor árengedményről van szó, ami után a magyar állam nem tarthat áfára igényt, akkor sem, ha a befizetésre jogszabály alapján kerül sor.

„Az ítélet nem csupán a konkrét ügy felperesének kedvez; az alapján valamennyi gyógyszercég áfa visszatérítési igényt érvényesíthet a magyar állammal szemben. Erre egy 180 napos határidő áll a rendelkezésükre.” – hangsúlyozta dr. Bodrogi-Szabó Tímea, Baker McKenzie ügyvédi iroda adójoggal foglalkozó szenior ügyvédje.


Kapcsolódó cikkek

2019. június 5.

Hivatalosan is visszaigényelhető lesz a behajthatatlan követelések áfája

Egy ideje egyértelmű, hogy Magyarország uniós jogot sért azzal, hogy nem engedi a behajthatatlan követelések áfájának visszatérítését. Az pedig, hogy immár magyar adózók ügye is az Európai Unió Bírósága (EUB) elé került, lépéskényszerbe hozta a magyar jogalkotót. A tegnap beterjesztett adócsomag megadná ugyan a lehetőséget az áfa visszakérésére, azonban – a bevezetni kívánt adminisztratív korlátozások miatt – bizonyos esetekben még mindig csak az uniós jogra hivatkozással lehet csak visszakérni az áfát.