Kockázatosabb lesz kartellezni


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jövőre könnyebben perelhetik kártérítés miatt a versenyjogot megsértő vállalkozásokat az emiatt kárt szenvedett cégek és fogyasztók. Az új hazai szabályozás szerint a károsultak könnyebben juthatnak bizonyítékokhoz, illetve nagyobb szerepet kapnak a versenyhatóságok a kártérítési perekben.

 


A korábbinál több eszközt kapnak a károsultak kártérítési igényeik érvényesítésére aversenyjogi szabályoknak az Országgyűlés általdecemberben elfogadott, 2017. január közepétől hatályos módosításávalhívja fel a figyelmet a Kajtár Takács Hegymegi-Barakonyi Baker &McKenzie ügyvédi iroda.

A bíróság az uniós irányelvnek megfelelő új szabályok szerintszélesebb körben kötelezheti a károkozó cégeket a birtokukban lévő bizonyítékok kiadására, a károsultnak ugyanis nem kell pontosan megneveznie a szükséges iratokat, elegendő lesz azok típusát, kategóriáját megjelölnie. Az úgynevezett bizonyítékfeltárás lehetőségével a károsultak nagyobb eséllyel támaszthatják majd alá a kartellek okozta kárigényüket.

A károsultakat emellett több egyéb változás is segíti az igényérvényesítésben. A különösen súlyos, versenykorlátozó célú, versenytársak közötti kartell esetén például vélelmezni kell, hogy károkozás történt. Ezt tovább segíti egy már létező szabály, ami szerint a kartell által okozott áremelkedés mértékét 10 százaléknak kell tekinteni. Különösen a fogyasztók számára kedvező, hogy bizonyos körülmények fennállásakor vélelmezni kell, hogy a kartell hatása eljutott a fogyasztókhoz, vagyis hogy a kartellezők közvetlen vevői az áremelkedést feléjük továbbhárították.

 

A módosítás nyomán nagyobb szerephez jutnak a versenyhatóságok az ilyen jellegű kártérítési perekben. Egy már létező szabály alapján a Gazdasági Versenyhivatal és az Európai Bizottság jogsértést megállapító határozata a kártérítési perről ítélkező bíróságra nézve kötelező érvényű. Ehhez jön új szabályként, hogymás uniós versenyhatóságok jogsértést megállapító határozatai is bizonyító erővel bírnak majd az ügyek tárgyalásakor. Továbbá, a bíróság kérhet segítséget a Gazdasági Versenyhivataltól a kár megállapításával kapcsolatban.

A módosítás segíti a peren kívüli egyezségek megszületését is, így az alternatív vitarendezés keretében kártérítést fizető vállalkozások januártól mentesülnek a többi kartellezőt terhelő egyetemleges felelősség alól.

„Az új szabályok elsősorban a fogyasztóknak, mint az ilyen típusú jogsértések által okozott károk végső elszenvedőinek kedveznek. A kisebb értékű követelések érvényesítését ráadásul e rendelkezéseken túl az új polgári perrendtartás szabályai is segítik majd azzal, hogy lehetővé teszik a csoportos (úgynevezett társult) keresetek benyújtását. Az európai trendek alapján ugyanakkor a fogyasztóknak nem feltétlenül kell várniuk az új perjogi szabályok 2018. január 1-i hatálybalépéséig, hiszen külföldön már elterjedt gyakorlata van annak, hogy a károsultak igényeiket egy, kifejezetten a per céljából létrehozott társaságra engedményezik, amely a károsultak összegyűjtött igényét érvényesíti” – mondta Horváth M. András, a Kajtár Takács Hegymegi-Barakonyi Baker &McKenzie ügyvédi iroda szakértője. „Az új szabályok emellett a kartellező vállalkozások üzletfeleinek is előnyösek, az üzletfeleknekazonban figyelembe kell venniük, hogy a versenyjogi kárért való felelősség érvényesen nem korlátozható vagy zárható ki szerződésben sem” – tette hozzá a szakértő.Jövőre könnyebben perelhetik kártérítés miatt a versenyjogot megsértő vállalkozásokat az emiatt kárt szenvedett cégek és fogyasztók. Az új hazai szabályozás szerint a károsultak könnyebben juthatnak bizonyítékokhoz, illetve nagyobb szerepet kapnak a versenyhatóságok a kártérítési perekben.


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A törvényességi felügyeleti eljárás és a kényszertörlés viszonya

A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) szabályozza a törvényességi eljárást, illetve az ahhoz bizonyos értelemben szorosan kapcsolódó kényszertörlési eljárást. A törvényességi felügyeleti eljárás célja, hogy a cégnyilvántartás közhitelességének biztosítása érdekében a cégbíróság intézkedéseivel a cég törvényes működését kikényszerítse.

2024. március 25.

Az EU vizsgálatot indított az Apple, a Google és a Meta ellen

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított az Apple, a Google és a Meta ellen, hogy megfeleltek-e a digitális piacokról szóló szabályozásnak (DMA) – jelentette be Margrethe Vestager digitális korra felkészült Európáért felelős uniós biztos hétfőn.

2024. március 25.

Duna House: a tavalyinál 7 százalékkal költöttek többet ingatlanvásárlásra az év elején

Országos átlagban a tavalyinál 7 százalékkal többet, csaknem 43 millió forintot fordítottak otthonteremtésre a vásárlók 2024 elején. Az átlagos négyzetméterárak alapján azonban 30 millió forint is elegendő lehet a vizsgált vármegyeszékhelyeken, akár ház, akár lakás legyen is az ingatlancél – közölte a Duna House ingatlanforgalmazó értékesítési adatai alapján hétfőn.