Kötelező azonosítás a pénzügyi világban: Erősödik a LEI-kód szerepe a pénzügyi piacokon


A LEI-kód éppen olyan szerepet tölt be a cégek életében, mint egy ember életében a személyi igazolvány vagy az útlevél. Az Európai Unió által 2018-ban egyes pénzügyi tranzakciókhoz kötelezővé tett LEI-kód (jogalany-azonosító) szerepe, hogy biztosítja az átláthatóságot és a biztonságot a pénzügyi folyamatokban.

Nemcsak biztonságossá, hanem átláthatóvá is teszi a pénzügyi folyamatokat

„Ez az azonosító tulajdonképpen olyan, mint egy útlevél, amely lehetővé teszi a pénzügyi piacokon való hiteles részvételt. A LEI–kód egy vállalat életében kulcsfontosságú lehet, hiszen nélküle a cég nem végezhet olyan pénzügyi tranzakciókat, mint például az értékpapír-kereskedelem” – magyarázta Kétszeri Dávid, a piacvezető hazai LEI szolgáltató szervezet, a GS1 Magyarország Nonprofit Zrt. vezérigazgatója.

Az egyedi azonosító révén a hatóságok könnyebben nyomon követhetik a pénzügyi tranzakciókat és szereplőket, így csökkenthetik a piaci kockázatokat.

A LEI-kód kezd egyre fontosabbá válni globálisan, erre érdemes figyelniük a magyar vállalkozásoknak is.

„A jogalany-azonosító (angolul: Legal Entity Identifier) egy 20 karakterből álló, egyedi azonosító, amelyet a vállalatok, szervezetek igényelhetnek. Általános érvényessége 1 év – tehát évente meg kell újítani az azonosítót –, de biztosítunk olyan szolgáltatást is, amelynek keretében 3 vagy 5 évre lehet LEI–kódot igényelni az adott vállalat pénzügyi terveinek megfelelően” – meséli Kétszeri Dávid vezérigazgató.

Miért fontos a LEI-kód?

Az egyedi azonosító célja, hogy elősegítse az átláthatóságot a globális pénzügyi rendszerben. A kódok ugyanis lehetővé teszik a hatóságok számára, hogy azonosítsák, mely vállalatok vesznek részt egy-egy pénzügyi tranzakcióban.

„A LEI–kódok rendszere globális szinten biztosítja az átláthatóságot és a követhetőséget, amely a piaci bizalom alapját képezi. Ennek köszönhetően a befektetők és más piaci szereplők számára is biztonságosabb környezetet teremt” – fejtette ki a GS1 Magyarország vezetője.

Kinek kötelező a LEIkód?

Az EU 2014/65. számú MIFID II. irányelve értelmében 2018. január 3-tól minden olyan jogi személynek, aki értékpapírokkal szeretne kereskedni, rendelkeznie kell LEI–kóddal.

Hol lehet ellenőrizni a LEIkód érvényességét?

A LEI–kód érvényességét a GS1 által működtetett LEI Direct weboldalon keresztül könnyedén ellenőrizheti. Az adatbázis folyamatosan frissül. Emellett a GLEIF – a LEI-ügynökségek központi szerve – hivatalos oldalán is elérhetőek az érvényes, aktív kódok.

Mindazonáltal nemcsak a pénzügyi szektor, de a globális ellátási láncok (például az élelmiszer-kereskedelem) szempontjából is hasznos lehet a LEI–kód rendszere. A Covid–19–világjárvány rámutatott az ellátási láncok törékenységére, és arra, hogy az átláthatóság és a gyors azonosítás elengedhetetlen a fennakadások elkerüléséhez. A Nemzetközi Kereskedelmi Kamara például kifejezetten javasolja a LEI–kód használatát az ellátási láncokban részt vevő vállalkozások egyértelmű azonosítására.

A GS1 Magyarország vezérigazgatója, Kétszeri Dávid is egyetért azzal, hogy a nemzetközileg elfogadott azonosítók, amilyen a LEI–kód is, hozzájárulhatnak a globális ellátási láncok átláthatóságához és a zökkenőmentes működésükhöz. Ez pedig különösen hasznos lehet abban az esetben, amikor egy természeti katasztrófa vagy más külső tényező miatt az ellátási lánc sérülékennyé válik.

„Hazánkban, ha LEI–kód–regisztrációról van szó, a legtöbben minket választanak, elsősorban a szakértő, magyar nyelvű ügyfélszolgálat könnyű elérhetősége miatt, illetve azért is, mert a többéves LEI–szolgáltatásunk jelentős előnyt jelent az évenkénti megújítást igénylő verzióhoz képest. A pénzügyi azonosító nyilvántartásával kapcsolatos adminisztráció terhe így lekerül a vállalatokról, biztosítva a folyamatos érvényességet és a frissített adatokat. Ez pedig jelentős idő- és költségmegtakarítást eredményezhet a cégek számára” – emelte ki a vezérigazgató, hozzátéve, hogy a LEI–kód bevezetése és alkalmazása jelentős lépés a digitális gazdaság felé, ahol az átláthatóság, a biztonság és az egyszerűsített ügyintézés minden vállalkozás számára előnyt jelent.

Hogyan lehet LEI-kódot igényelni?

A LEI-kódot csak hivatalos LEI-szolgáltatók adhatják ki a cégeknek. Ilyen a GS1 Magyarország is, ahol nagyon gyorsan és egyszerűen, 1-2 perc alatt elvégezheti a LEI-kód igénylésének folyamatát egy magyar nyelvű űrlap kitöltésével.

Így mind az új LEI-kód igénylése, mind a megújítás gyorsan és egyszerűen elvégezhető. Ha a folyamatban elakadna, a magyar nyelvű profi ügyfélszolgálat szívesen áll rendelkezésére.

Forrás: GS1 Magyarország Nonprofit Zrt.


Kapcsolódó cikkek

2024. december 7.

AM: januártól a felvásárlóknak 30 napon belül ki kell fizetniük a termelőket

Január 1-jétől a felvásárlóknak 30 napon belül ki kell fizetniük a termelőket. A 30 napos fizetési határidő a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek ellenértékének kifizetésére már 2012 óta hatályos előírás, azonban – a termelők védelme érdekében – ennek megszegése jövő év elejétől már közigazgatási bírsággal is jár – közölte az Agrárminisztérium (AM).

2024. december 5.

Adóváltozások 2025-ben: Mire érdemes figyelni az új évben a könyvvizsgálói szemmel

Új év, új adótörvények – ahogy az ünnepi szezon közeledtével már megszokhattuk, ez az időszak korai „karácsonyi ajándékként” friss adószabályokat is hoz. Cikkünkben áttekintjük a 2025-ös adócsomag legfontosabb változásait, hogy Ön is időben kicsomagolhassa ezeket a „meglepetéseket”. Segítünk felkészülni, hogy az új évben magabiztosan és jól tájékozottan vághasson bele a teendőkbe!