Meddig dolgozhatnak a diákok iskolaszövetkezetnél?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy 2013. augusztus 29-étől hatályos jogszabály módosítás egyértelművé tette, hogy az iskolaszövetkezet nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató hallgató, tanuló tagja dolgozhat-e az érettségit követő nyári szünetben az egyetemi, főiskolai hallgatói jogviszony létrejötte előtt, illetve a diplomát szerzett hallgató a záróvizsgák utáni nyáron.


A tanulói jogviszony az érettségi vizsgaidőszak utolsó napján megszűnik, a hallgatói jogviszony a felsőoktatási intézménnyel azonban csak a beiratkozással jön létre. A kettő közötti időszakban, nyáron ezért sem tanulói, sem hallgatói jogviszonnyal nem rendelkezik a diák, így munkát se vállalhat iskolaszövetkezet keretében.

Ugyanakkor diákigazolványa ekkor még érvényes. A hallgatói jogviszony a záróvizsga-időszak utolsó napján szűnik meg, kivéve, ha a következő félévben mesterképzésben folytatja tanulmányait a hallgató.

 

A hallgatói, tanulói jogviszony megszűnése időpontjának abból a szempontból is jelentősége van, hogy az iskolaszövetkezet nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folyatató tanuló, hallgató tagja a társadalombiztosítási szabályok szerint nem minősül biztosítottnak, kizárólag egészségügyi szolgáltatásra jogosult. Az iskolaszövetkezetet tehát társadalombiztosítási járulék-, és szociális hozzájárulási adófizetési kötelezettség nem terheli, és mentesül az egészségügyi hozzájárulás, és a szakképzési hozzájárulás megfizetése alól is. 

A jogszabályi pontosítás azonban megszüntette az eddigi bizonytalanságot, és meghatározta, hogy a járulékok és a foglalkoztatói kötelezettségek tekintetében az a személy minősül az iskolaszövetkezet nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folyatató tanuló, hallgató tagjának, aki tanulói jogviszonnyal, illetve nem szünetelő (aktív) hallgatói jogviszonnyal rendelkezik, vagy ezen jogviszonyok megszűnését követően diákigazolványra jogosult, a diákigazolványra való jogosultsága lejártáig.

E jogviszonyok fennállásának igazolására az oktatási intézmény által kiállított tanulói és hallgatói jogviszony-igazolás, illetve a diákigazolvány alkalmas. Mindez tehát azt jelenti, hogy a középiskolai tanulmányait befejező diák tanulói jogviszonya az érettségi vizsgaidőszak utolsó napján megszűnik ugyan, azonban továbbra is az iskolaszövetkezet nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató tanuló tagjának minősül – nyári vizsgaidőszak esetén – az adott év október 31. napjáig, mivel a diákigazolványa ezen időpontig érvényes. Így nincs elzárva a nyári diákmunkától sem.   

Már az adóhatóság is állást foglalt abban a kérdésben, hogy hogyan alakul azon hallgató társadalombiztosítási jogviszonya, akinek a hallgatói jogviszonya szünetel. Elsőként fontos rögzíteni, hogy a szüneteléssel egyidejűleg a hallgatói jogviszony automatikusan nem szűnik meg. Ezen időtartam alatt az iskolaszövetkezeti tagság is „szünetel”, mivel a hallgató a szünetelés időtartama alatt nem folytat nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat.

Ebből következik az is, hogy a hallgató nem felel meg azon társadalombiztosítási jogszabályi feltételnek, miszerint az „iskolaszövetkezet nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató tanuló, hallgató tagja”. A hallgatói jogviszonyát szüneteltető diák természetesen teljesíthet személyes munkavégzést más jogviszonyban (pl. hagyományos munkaviszony, megbízási vagy vállalkozási jogviszony), viszont ebben az esetben a társadalombiztosítási szabályok alapján már biztosítottnak minősül, és az iskolaszövetkezet, mint munkáltató a megfelelő társadalombiztosítási járulékok megfizetésére köteles.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 15.

Felszámolná a nemek közötti bérszakadékot az EU

A bérek átláthatóságáról szóló európai uniós irányelv hamarosan részletes jelentésre kötelezi a közép- és nagyvállalatokat a női és a férfi dolgozóik fizetéséről. Az Európai Bizottság döntése értelmében a kikért adatok alapján akár bírósági pert is indíthatnak majd a hátrányosan érintett alkalmazottak – hívja fel a figyelmet az EY. A tanácsadócég kollégái arra ösztönzik a társaságokat, hogy minél hamarabb világítsák át a szervezetüket, és szükség esetén tegyék meg a bérszakadék megszüntetéséhez vezető lépéséket.

2024. április 10.

Randstad: a karrierépítési lehetőségnél fontosabb a munka és a magánélet egyensúlya a munkahelyválasztásnál

A Randstad 34 ország 27 000 munkavállalóját kérdezte meg arról, hogy mi a fontos számukra a munka világában és mit várnak el munkáltatójuktól. A legfrissebb Workmonitor felmérésből kiderül, hogy a munkavállalói elvárások hogyan írják át a munkaerő-menedzsment ABC-jét: hogyan kell átgondolniuk a cégeknek a munkaerő-menedzsment stratégiájukat annak érdekében, hogy a legkiválóbb tehetségeket magukhoz vonzzák és meg is tudják tartani őket.

2024. április 10.

Due diligence az ESG támogatására

A vállalati fenntarthatóságról szóló irányelv tervezete várhatóan még áprilisban az Európai Parlament elé kerülhet. Az úgynevezett due diligence-folyamat elsőként csak az 1000 főt meghaladó alkalmazottal és 450 millió euró feletti árbevétellel rendelkező cégekre fog vonatkozni.