Menekültek: nem veszik el a magyarok munkáját
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A KSH friss elemzése szerint a menedékjogi kérelmezők döntő többsége hamar továbbáll.
Hazánk menekültügyben nem tartozik a fő célországok közé, annak ellenére sem, hogy a 2014-ben benyújtott 42 777 menedékjogi kérelem az EU-28 tagállamaiban a népességnagysághoz viszonyítva a legjelentősebb célországok szintjére emeli Magyarországot – írja a KSH a menekültügyi világnap kapcsán kiadott elemzésében.
Magyarország esetében jellemző, hogy a menedékjogi kérelmezők döntő többsége a menekültügyi eljárás lefolytatását be sem várva rövid időn belül elhagyja az országot – olvasható a kiadványban.
Az elemzés megállapítja, hogy Magyarország nem tartozik a menedékkérők célországai közé, hanem sokkal inkább tranzit jelleget tölt be.
A KSH egy másik, az Első és második generációs migránsok munkaerő-piaci helyzete című kiadványában arról ír, hogy az ezredfordulót követő évtized végétől lendületet vett munkavállalási célú migráció jelenleg még alapvetően csak kifelé irányuló folyamat.
A felvételben az első generációs migránsok (azaz a nem Magyarországon születettek) száma 126,3 ezer főnek felelt meg, ebből 33,2 ezren vallották magukat külföldi ország állampolgárának.
A menekültként hazánkba érkezettek száma alatta volt a statisztikailag értékelhetőnek – olvasható a kiadványban.