Mi lehet a cégem neve?
Egy új vállalkozás megszületésekor az egyik központi kérdés, hogy a tulajdonosok milyen nevet adjanak az új cégük részére, főként, ha azt szeretnék a tevékenységük reklámozásához, akár egy új brand létrehozásához is felhasználni. De a cégnév felhasználása kapcsán vannak olyan szabályok, amelyek a tagok, részvényesek fantáziájának korlátokat szabnak.
A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) rögzíti azokat a szabályokat rendelkezéseket, amelyek a cégnévválasztás kereteit kijelölik.
A cégnév kötelezően kettő, jellemzően három elemből áll. A két kötelező elem a vezérszó, ami a cégnévben az első helyen áll, az egyedi, ami lehet kreatív fantázianév, ami elősegíti a cég azonosítását, illetve más, azonos vagy hasonló tevékenységű cégtől való megkülönböztetését (pl.: Wolters Kluwer). A vezérszó lehet magyar vagy idegen nyelvű kifejezés, rövidítés vagy akár mozaikszó is. Az is fontos szabály, hogy ezt latin betűkkel és arab számokkal kell meghatározni.
A cégnév másik kötelező eleme a választott cégforma (pl: korlátolt felelősségű társaság, betéti társaság) megnevezése. Ezek rövidített verziója a rövid névben a kft., bt. vagy a zrt. Ezek mellett a harmadik, a tevékenységre utaló kifejezés (pl.: szolgáltató vagy kereskedelmi) is beilleszthető a cégnévbe.
A cégnévben a tevékenységre utaló kifejezés és a választott cégforma csak magyar szavakból állhat, a magyar helyesírás szabályainak megfelelően.
A cégnévben rövidítés csak a vezérszó esetén, illetve a cégforma meghatározásánál lehetséges. Ez a szabály ad iránymutatást a cégeknek abban a kérdésben, hogy a több szóból álló vezérszó a rövidített névben állhat-e csak a kezdőbetűkből (pl.: Men In Red Korlátolt Felelősségű Társaság és M.I.R. Kft.). Erre a kérdésre a válasz nemleges, a vezérszó szabályosan nem rövidíthető le a rövid cégnévben, annak ugyanúgy kell szerepelnie, mint a teljes cégnév.
A cég rövidített neve csak a vezérszóból és a cég formájának megjelöléséből áll (pl.: Men In Red Kft.).
A cégnévnek az ország területén bejegyzett más cég elnevezésétől egyértelműen különböznie kell. A cégnév nem kelthet olyan látszatot sem, ami a cég tevékenységi körét és a választott cégformát illetően megtévesztő, és egyértelműen különböznie kell a közhatalmi és közigazgatási szervek hivatalos és a köznyelvben használt elnevezésétől is. Egy bírósági döntés arra is rámutatott, hogy ha a cég neve egy adott tevékenységre utal, az nem kelthet olyan látszatot, olyan gazdasági tevékenységet végez, amelyet valójában nem gyakorol, vagy egyáltalán nem is gyakorolhatna, mert a cégnév ebben a körben sem lehet megtévesztő. Így nem lehet „adóhatóság zrt.” vagy „korlátolt felelősségű betéti társaság” elnevezésű céget sem létrehozni.
A cég elnevezésében nem szerepelhet olyan személy neve sem, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában vezető szerepet töltött be, vagy olyan kifejezés vagy olyan szervezet neve, amely a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerrel közvetlenül összefüggésbe hozható.
A cégnévben szerepelhet a cégtulajdonosnak vagy a cég tagjainak a neve is. A Kúria egy családi vezetéknév cégnévként történt felhasználása kapcsán született döntésében azt is rögzítette, hogy a családi név és a cégnév azonossága még nem jelenti azt, hogy az érintett természetes személy automatikusan azonosítható lenne az adott gazdasági társasággal. Ez arra is lehetőséget ad, hogy a társaság nevét, olyan, akár más által családi névként használt kifejezésben határozzuk meg, amely elnevezést sem a tulajdonosok, sem a vezető tisztségviselők saját névként nem használják.
Ha a társaság nem nyereségérdekelt célból jön létre és non-profit tevékenységet végez, akkor a cégnévben a cég nonprofit jellegét a cégforma megjelölése előtt fel kell tüntetni (pl.: XY Nonprofit Kft.), a közhasznú jogállás esetén pedig a cégnévben e szervezeti minőség pedig feltüntethető (pl.: XY Közhasznú Kft).
A cégnévben az „állami” vagy „nemzeti” kifejezés csak abban az esetben szerepelhet, ha abban a cégben az állam közvetlenül vagy közvetve többségi befolyással rendelkezik, vagy tartós állami tulajdoni körbe tartozik, vagy ha kiemelten fontos közfeladat ellátása kapcsán erre a kormányhatározat feljogosítja.
A történelem kiemelkedő személyiségének nevét (pl.: Petőfi) a Bölcsészettudományi Kutatóközpont engedélyével, olyan elnevezést pedig, amelyhez másnak jogi érdeke fűződik (pl.: egy már bejegyzett védjegy vagy egy egyedi azonosító, kereskedelmi vagy más név használata), csak a jogosult hozzájárulásával lehet a cégnévben szerepeltetni.
Érdekesség, hogy nem kell a Bölcsészettudományi Kutatóközpont állásfoglalása, ha a cégiratokból egyértelműen megállapítható, hogy az adott cég tagjának a nevét tartalmazza a cég neve. Így, ha a cég tulajdonosát Kossuth Lajosnak hívják, neki módja van létrehozni a Kossuth Lajos Kft.-t is, minden további engedély nélkül.
Ha két új cég ugyanazt a nevet kéri bejegyezni az adott névvel, annak a kérelmét hagyja jóvá a bíróság, amelyik a cégbejegyzési kérelmét elsőként nyújtotta be, illetve amelyik névfoglalással élt.
Címlapképünkön az MVM-székház látható (forrás: MVM)
A cikk szerzője dr. Zalavári György partner ügyvéd. Az Ecovis Zalavári Legal Hungary a Jogászvilág.hu szakmai partnere.