Cégvilág

2014. június 30.

Otthonos iroda vagy iroda otthon?

Az emberek nagy része valószínűleg üdvözli, ha otthonról dolgozhat, pedig fontos tény, hogy nem mindenkinek való ez a munkavégzési forma. Leginkább alkattól, életszakasztól függ, ideális-e, ha otthonról dolgozhatunk. Van, akinek ez előny, mások viszont jobban érzik magukat egy kellemes hangulatú irodában, kellemes emberek között.

2014. június 24.

Jogeset: hibázott a pénztáros

Heti jogesetünkben az alperes rendes felmondással küldte el a cégtől a pénztárosként dolgozó felperest, mivel utóbbi az alperes megítélése szerint hibásan végezte munkáját. A Kúria döntése értelmében az alperesi rendes felmondás jogszerű, ha a pénztáros felperes a pénztárjelentés vezetésének szabályait nem tartja be.

2014. június 24.

Mikor mentesülünk a munkavégzési kötelezettség alól?

A munkavállaló rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettsége  a munkáltató által előírt munkaidőben és munkavégzési helyen folyamatosan fennáll. Ugyanakkor ez alól a kötelezettség alól – a felek megállapodásának hiányában – csak akkor mentesülhet a munkavállaló, ha azt munkaviszonyra vonatkozó szabály lehetővé teszi. A munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés azonban nem minősül sem rendes, sem rendkívüli szabadságnak, de még csak munkaidő-kedvezménynek sem lehet tekinteni.

2014. június 24.

Mitől zöld a zöld iroda?

Két, különböző profilú, nemzetközi nagyvállalat számolt be a Munkajog.hu-nak arról, hogy az elmúlt években milyen sokat tettek azért, hogy ma már büszke birtokosai lehessenek a „zöld iroda” címnek. Az SAP Hungary Kft. és az Unilever Magyarország Kft. egyaránt „generális” méretű változást vitt végbe ezen a fronton. Akár a „klasszikus” szelektív hulladékgyűjtés, vagy újrapapír használata ebbe a körbe tartozik, de a környezetbarát irodák építése és a vállalaton belüli önkéntesek toborzása és foglalkoztatása egyaránt ugyanazt a célt szolgálja mindkét vállalatnál: élhetőbb jövőt teremteni a gyerekeink számára.

2014. június 23.

EU: a képzetlen munkavállalóknak a legnehezebb

Az alacsonyan képzett munkavállalók számára a legnehezebb az elhelyezkedés, még a pusztán a legalapvetőbb képzettséget igénylő munkákat is inkább közepesen végzett emberek kapják, a magasan képzettek helyzete némely területeken pedig egyenesen javult – derül ki az Európai Bizottság hétfői közleményéből.

2014. június 21.

Kártérítés: szándékosság vagy gondatlanság?

Mind a munkáltatók, mind a munkavállalók gyakran kérdezik azt tőlem – mint gyakorló munkajogi ügyvédtől – hogy milyen összegű kártérítést követelhető a munkavállalótól. A bíróságnak, abban az esetben, ha megállapítja, hogy a munkavállaló magatartása felróható, azaz nem úgy jár el, ahogyan az az adott helyzetben elvárható lett volna, vizsgálnia kell azt is, hogy a károkozás szándékos volt-e vagy gondatlan. A kártérítés mértékének megállapításakor annak van jelentősége, hogy a munkavállaló károkozása szándékos volt-e vagy gondatlan. Hogy mi minősül szándékos károkozásnak a bíróság szerint és mely magatartásokat értékeli gondatlan károkozásnak bírósági eseteken mutatom be.

2014. június 20.

Ajánlások az 55 év felettiek foglalkoztatásáért

A magyar kormány, a munkáltatók, a civilszervezetek, a szakszervezetek és a munkavállalók számára ajánlásokat dolgozott ki az 55 év felettiek foglalkoztatásának javítására a  Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) alkotta konzorcium – jelentette be Lajtai György, a MOSZ projektvezetője csütörtökön, sajtótájékoztatón, Budapesten.

2014. június 20.

Iskolaszövetkezetek: a passzív diákok is dolgozzanak

Az Iskolaszövetkezetek Országos Szövetsége (ISZOSZ) és a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége (DiákÉSZ) arra kéri a kormányt, hogy bontsa le a szerintük indokolatlan és igazságtalan megkülönböztetést az aktív és passzív hallgatók között az iskolaszövetkezeti munkavégzésben való részvételi lehetőségek tekintetében.