Bejegyzések Európa Tanács címkével

Tényleges tulajdonosi nyilvántartások létrejötte az EU-ban és  a magyar központi adatbázis
2022. április 25. Szakma

Tényleges tulajdonosi nyilvántartások létrejötte az EU-ban és a magyar központi adatbázis

2022. február 1-én megnyílt a pénzmosás elleni törvény által ügyfélátvilágításra kötelezett szolgáltatók hozzáférése a magyar tényleges tulajdonosi nyilvántartáshoz, ez év július 1-től pedig – jelen állás szerint – a szélesebb nyilvánosság számára is hozzáférhetővé válik az adatbázis. A fentiek apropóján írásomban összefoglalom a vonatkozó uniós irányelv-beli szabályok történeti alakulását, különös tekintettel arra a küzdelemre, amely egyfelől a transzparencia másfelől a tényleges tulajdonosi privátszféra- és adatvédelem szempontjai között zajlott és részben még zajlik ma is. Ezzel párhuzamosan bemutatom a központi adatbázis létrehozására irányuló hazai jogalkotási folyamat főbb lépéseit, azok időbeliségét uniós kontextusba helyezve. Cikkünk első része a negyedik pénzmosás elleni irányelvtől az Afad-törvény elfogadásáig terjedő időszakot öleli fel. Az ezt követő második rész az Afad-törvény elfogadásától napjainkig terjedő időszakot és a jelen nyitott kérdéseit tárgyalja majd.

2022. március 16. Napi

Oroszországot kizárták az Európa Tanácsból

Oroszország kilép az Európa Tanácsból, az erről hivatalos értesítést kedden átadták a szervezet főtitkárának, Marija Pejcinovic Buricnak, szerdán az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága rendkívüli ülésé azonnali hatállyal megszűntette Oroszország tagságát a szervezetben.

2022. február 23. Szakma

Összefogott a az Országgyűlés és a Kúria az igazságszolgáltatás függetlenségének erősítéséért

A Velencei Bizottság 2021. őszén megvizsgálta a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló törvény (Bszi.), valamint a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló törvény (Bjt.) 2020. decemberi módosítását. A CDL‑AD(2021)036. számú, 2021. október 15‑16. közötti 128. ülésszakán elfogadott vélemény üdvözölte a peres felek kezdeményezésére induló jogegységi panasz eljárást, és nem emelt kifogást a korlátozott precedensrendszerrel szemben sem, azokat a jogállamiság követelményével összhangban állóknak találta. A Bizottság ugyanakkor a Kúria vonatkozásában több javaslatot fogalmazott meg, amelyeket az Országgyűlés, illetve a Kúria megfontolt és azoknak eleget tett. A Kúria elnöke az intézkedésekről írásban tájékoztatta a Velencei Bizottság elnökét.