Bejegyzések veszélyhelyzet címkével

AB: nem alkotmányellenes az általános gyülekezési tilalom, de rendszeres felülvizsgálatra szorul az indokoltsága

Az Alkotmánybíróság egy, a jogalkotónak címzett alkotmányos követelmény megfogalmazásával elbírálta a veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések második üteméről szóló 484/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet 4. § (1) bekezdése, valamint 5. § (1) és (2) bekezdése elleni alkotmányjogi panaszt, amelynek tárgya az általános gyülekezési tilalom fennállása volt a veszélyhelyzet idején. A döntéshez Horváth Attila, Hörcherné Marosi Ildikó, Juhász Miklós, Schanda Balázs és Szalay Péter alkotmánybírók párhuzamos indokolást, valamint Czine Ágnes, Dienes-Oehm Egon, Handó Tünde, Juhász Imre és Szívós Mária különvéleményt csatoltak.

2021. augusztus 11. Szakma Koronavírus Veszélyhelyzet

Az egészségügyi ellátáshoz kapcsolódó tesztelési kötelezettség

A tervezhető fogászati ellátások, a rehabilitációs ellátások, valamint a tervezhető invazív beavatkozások veszélyhelyzeti rendjéről szóló kormányrendelet egyértelmű kifejezése annak, hogy a Kormány kiemelt figyelmet fordít a veszélyhelyzet idején is a jogalkotást igénylő kérdések alapjogi vetületének áttekintésére és e körben nyitott az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala részéről megfogalmazott javaslatok érdemi megvitatására.

2021. július 15. Szakma Koronavírus Veszélyhelyzet

A büntetés megkezdésének elmulasztásakor vizsgálni kell az elítélt felróható magatartását

A feltételes szabadság törvény által és a perbíró ítéletében biztosított lehetőségének elvesztése tehát szükségképpen kapcsolódik az alávetési kötelezettség megsértéséhez, annak kvázi szankciója. Mindebből pedig az is következik, hogy nem maradhat el az önhiba vizsgálatakor az sem, hogy a mulasztás mennyiben vezethető vissza az alávetési kötelezettség megsértésének szándékára.