Digitális Bíróság: akár 20 ezer oldal is elfér egy aktatáskában


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Digitális Bíróság fejlesztéseivel a magyar bírói szervezet csillaga a digitális égbolton is fényesen ragyoghat – mondta dr. Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke a Tatabányai Törvényszéken 2018. november 23-án. Hozzátette, a digitalizáció terén nagyon nagy a verseny, a bíróságok nem maradhatnak le. A digitális fejlődésen az ügyfelek bizalma is múlik – olvasható a birosag.hu-n.

Dr. Csorba Zsolt Ödön, a Tatabányai Törvényszék elnöke köszöntőjében kiemelte, a digitális bíróság eszköz ahhoz, hogy jól szolgáljuk az ügyfeleket, és a digitális eszközök használata nem életkor kérdése. Dr. Budai Vince, a Tatabányai Törvényszék büntető e-per kapcsolattartója szerint az elektronikus kapcsolattarás különleges látásmódot ad a bíróknak. A digitalizáció egyik nagy előnyeként azt emelte ki, hogy egy bíró akár 20.000 oldalnyi iratot is magánál hordhat az aktatáskájában.

Az érdeklődők megismerkedhettek a távmeghallgatási rendszerrel, a beszédfelismerő szoftverrel, az Új Generáció és a Digitális Bíróság projektekkel. Társszervezetként XXI. századi újításokat mutatott be a Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Komárom-Esztergom Megyei Adó-és Vám Igazgatósága is. Utóbbi kialakított egy ügyfélközpontot a díszteremben, ahol online be lehetett jelentkezni és a dolgozók ügyfélkaput is nyithattak.

A Digitális Bíróság projekt lehetővé teszi a bírósági iratokhoz, határozatokhoz, valamint a közhiteles nyilvántartáshoz való hatékonyabb hozzáférést. A projektnek köszönhetően létrejön az ún. „e-akta”. Az ügyfelek így személyes megjelenés nélkül, a nap 24 órájában, gyorsan, ingyenesen, online is hozzáférhetnek majd a bíróságon folyamatban lévő ügyükkel kapcsolatos információkhoz. A fejlesztések érintik a jelenlegi bírósági határozatkereső rendszert, így hamarosan egy korszerű, jól kereshető határozattár lesz elérhető a bíróságok központi honlapján. Elkezdődött a kialakítása egy, a közhiteles nyilvántartásokhoz való kapcsolódást lehetővé tevő informatikai alkalmazásnak is. Mindez az ügyfelek bírósághoz való hozzáférésének egyszerűsítésén túl az egységes jogalkalmazást is elősegíti.

A projekt a Széchenyi 2020 program keretében, az Európai Unió több mint 2,501 milliárd forint összegű vissza nem térítendő támogatásával valósul meg.

(birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. március 18.

Elhunyt Szalay Péter, az Alkotmánybíróság volt tagja

2024. március 14-én, életének 65. évében, hosszan tartó, súlyos betegségben elhunyt Szalay Péter, az Alkotmánybíróság volt tagja. Temetése 2024. március 27-én, szerdán, 14 órakor lesz a Miskolc-Martinkertvárosi Jézus szíve Templomban.