Fénykiállításon a Hupikék törpikék
A budapesti Füvészkertben elevenednek meg a híres rajzfilmfigurák, gyerekek és felnőttek legnagyobb örömére.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
További díjeső hull Nemes Jeles László megrendítő erejű alkotására, a Saul fiára 2016 januárjában és februárjában is.
A 2015-ös esztendő legjobb nem amerikai filmjének szavazta meg a Saul fia című magyar művet a Los Angeles-i Filmkritikusok Szövetsége (LAFCA), melyet 1975-ben alapítottak. A testület a legbefolyásosabb hollywoodi sajtóorgánumoknak dolgozó 57 filmkritikusból áll, mely ezúttal először díjazott magyar produkciót. Érdekesség, hogy a legjobb színész kategóriájában Röhrig Géza, a Saul fia főszereplője lett a szavazás második helyezettje (az első Michael Fassbender, a Steve Jobs címszereplője.) Az ünnepélyes díjátadó 2016. január 9-én lesz Los Angelesben.
A New York-i Filmkritikusok Egyesülete (NYFCC) 2015 legjobb elsőfilmes rendezői filmjének (Best First Film) szavazta meg a magyar produkciót, a befolyásos National Board of Review of Motion Pictures (NBR) tagjai pedig az év legjobb külföldi filmjének ítélték. Ugyanebben a kategóriában szavazták meg a legjobbnak az Egyesült Államokban többek között a bostoni, a washingtoni, a San Franciscó-i, a dallasi és a chicagói filmkritikusok is.
A Saul fia rendezőjének jelenése van január elején Palm Springsben is, ahol a 2016. január 1-je és 11-e között zajló neves filmfesztiválon ünnepélyes keretek között adják át a legnevesebb amerikai filmes szaklap, a Variety szerkesztőségének díját. A 10 Directors to Watch (Tíz rendező, akinek a munkáját meg kell nézni) elnevezésű válogatásban Nemes Jeles László is ott szerepel.
Los Angeles filmkritikusainak díjátadó ünnepségét mindössze egy nappal követi január 10-én a Golden Globe-gála, melynek évről évre egyre nagyobb a jelentősége. A hollywoodi külföldi tudósítókat tömörítő szervezet (HFPA) Arany Glóbusza nemcsak azért értékes díj, mert sokak szerint látványosabb, hangulatosabb és otthonosabb keretek között osztják ki sztárok jelenlétében, hanem azért is, mert a külföldi újságírók jelöltjei és díjazottjai háromnegyed részben(!) megegyeznek az Oscar nomináltjaival és győzteseivel. (A szervezet tagja és oszlopos szavazója Návai Anikó is.) Az idei jelöltek között ott van a Saul fia is, a legjobb nem amerikai („idegennyelvű”) film kategóriájában.
Magyarország hivatalosan a Saul fiát nevezte az Oscarra, vagyis az Amerikai Filmakadémia díjára. A jelölteket január 14-én hozzák nyilvánosságra, de december 18-a óta tudjuk, hogy a művet beválasztották a legjobb kilenc alkotás közé, amelyek közül kikerül majd a legjobb nem amerikai játékfilm öt jelöltje. A 88. Oscar-díjátadót 2016. február 28-án rendezik meg a Dolby Theatre-ben, a Hollywood & Highland Centerben, és a világ több mint kétszáz országában veszik majd át az amerikai ABC televíziós társaság közvetítését.
Újabb elismerések előtt áll Nemes Jeles László rendező (Fotók: Mozinet)
A Brit Filmakadémia (BAFTA) január 8-án jelenti be jelöltjeit díjaira, melyeket február 14-én, két héttel az Oscar előtt osztanak ki. A Saul esélyeiről annyit, hogy a Brit Filmintézet (BFI) által kiadott nemzetközi filmes folyóirat, a Sight & Sound magazin decemberben, 168 kritikus szavazata alapján a magyar művet a világon 2015-ben készített legjobb filmjei közé sorolta, a húszas listán az előkelő nyolcadik helyre.
A 31. Independent Spirit Awards, az amerikai független filmesek rangos elismerésére is esélyes a Saul, a legjobb nemzetközi film kategóriájában. A díjátadó egy nappal előzi meg az Oscar-gálát.
Az International Press Academy 1966 óta adja át neves Satellite-díjait, melynek jelöltjei között a Saul fia is versenyben van a legjobb nem angol nyelvű film kategóriában. A díjkiosztó esemény ugyancsak februárban lesz.
Az alkotás 2015-ben meghódította a magyar nézőket is: 2015. júniusi premierje óta a Mozinet forgalmazásában eddig már több mint 94 ezren látták a mozikban, annak ellenére, hogy fajsúlyos témát feldolgozó művészfilm. Az összes reklámnál jóval többet jelentett, hogy egy hónappal korábban a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon minden eddiginél nagyobb magyar sikert ért el: négy díjat is besöpört. Elnyerte a zsűri nagydíját (Grand Prix), a nemzetközi filmkritikusok FIPRESCI-díját, Zányi Tamás hangmérnöki munkájáért a Vulcan-díjat érdemelte ki, és a Francois Chalais-díj is a filmé lett.
Röhrig Géza színészi játékát is elismeri a világ
További európai filmes elismerések is várhattak volna a Saul fiára, de Sipos Gábor és Rajna Gábor producerek úgy dönthettek: mivel a legrangosabbon már négy is az övék lett, nem kérnek a többiből, hogy inkább a tengerentúlra koncentráljanak, s ne „égjen ki” díjakkal idő előtt a kezükben lévő kincs. Így az Európai Parlament Lux-díjáért és az Európai Filmdíjért nem kívánták elindítani a művet. Ez abból állt, hogy az ítészeknek nem adtak digitális megtekintőket, így a filmre nem lehetett szavazni. Pedig esély bizonyára lett volna…
Mindenesetre az öreg kontinens így sem maradt díjra érdemes produkciók nélkül. A Lux-díjat az a Mustang nyerte el – Deniz Gamze Ergüven francia-török rendező munkája –, amely a Golden Globe-on már verseng a legjobb nem amerikai film kategóriájában a Saul fiával, s mely Franciaország nevezettje az idei Oscar-versengésben (a legjobb kilencben már benne van). Az Európai Filmdíj gáláján pedig a legjobb elsőfilmes mű lett, talán épp a Saul távollétében. A fődíjat az Ifjúság kapta, Paolo Sorrentino olasz filmje, mely több díjkiosztón szintén még versenytársa lehet a magyar produkciónak.
Bármennyire is lehet örülni egy-egy díjnak, elismerésnek, egy mű értékét nem elsősorban az dönti el, hogy közülük hányat zsebel be, hanem az, miként fogadja a közönség, milyen a hatása, s milyen helyet foglal el a filmművészetben. A mű értékesítési jogait Cannes-ban, a fesztivál idején a francia székhelyű Films Distribution nevű cég vásárolta meg, s még a Riviérán a legtöbb európai ország megvásárolta a mű forgalmazási jogait. Franciaországban, a novemberi premier óta kétszázezren nézték meg az alkotást. Az amerikai forgalmazási jogokat a Sony Pictures Classics szerezte meg, s 2015. december 18-tól kezdte vetíteni az Egyesült Államokban (egy napon a Star Wars premierjével). Az egyelőre négy Los Angeles-i moziban pergő film egy hét alatt 64 ezer dolláros bevételt hozott. 2016 januárjában viszont már valamennyi amerikai államban műsorra tűzik.
A magyar mozikban már csaknem százezren látták a filmet
A Magyar Nemzeti Filmalap 321 millió forintos támogatásával 450 millió forintból készült el a Saul fia a Laokoon Filmgroup gyártásában. A rendező francia partnerével, Clara Royerrel éveken át írta, átírta, csiszolta a forgatókönyvet, míg az elnyerte végső formáját. Tartalmáról Magyarországon már szinte mindenki hallott: az 1944-ben, Auschwitz-Birkenauban játszódó dráma főhőse Ausländer Saul, aki egyike a krematóriumokban dolgozó Sonderkommandósoknak, s aki az elégetésre váró holttestek között felfedezni véli saját fiát. Bár társai épp lázadást szerveznek, őt már nem érdekli a menekülés esélye, csak az, hogy keressen egy rabbit és kicsempészve a testet a táborból, méltó módon eltemethesse fiát. A történet tabukat dönt, amikor középpontba a Sonderkommandót állítja. Feszültségteremtő, hogy a helyszín egy haláltábor, annak is a legszörnyűbb pontja. A film szinte formanyelvi megújítása, ahogy a rendező a történéseket a főhős szemével, ám részben homályosan láttatja. Az őt körülvevő tragikus, szörnyű, felfoghatatlan világot elsősorban a hangokon keresztül érzékeljük, fogjuk fel, drámai erővel. Erdély Mátyás operatőr főleg kézi kamerával rögzített képei csak tovább növelik a feszültséget, olykor mintha dokumentumfilmet látnánk. A látványtervező Rajk László remek munkája tovább növeli a hitelességet. A film főszereplője, az egyébként New Yorkban élő költő, Röhrig Géza ösztönös játéka pedig magával ragadja a nézőt.
Az alkotás 2016-ban megannyi díj várományosa, sok esetben esélyese. A megtiszteltetésnek örülni lehet és kell, mindez azonban nem jelenti azt, hogy az alkotás versenyeken vesz részt, ahol lehet nyerni és alulmaradni. Hiszen az összes jelölés, gála, díjkiosztó ünnepség csak felhívja a figyelmet egy-egy művészi teljesítmény jelentőségére. Jelesül arra, hogy Nemes Jeles László és alkotótársai valami kiválót, maradandót alkottak.
Filmelőzetes: https://www.youtube.com/watch?v=0i3QVCLbV-A
A budapesti Füvészkertben elevenednek meg a híres rajzfilmfigurák, gyerekek és felnőttek legnagyobb örömére.
Az állami ellátásból érkező pácienseknek mások az elvárásaik a magánpraxissal szemben. Vélt vagy valós elégedetlenségeik egyre több panasszal járnak.
Szemészeti elváltozások szinte mindenkit érintenek életük során. Lézeres látásjavító beavatkozásokkal sok gond orvosolható, ám azok kizárólag magánfinanszírozásban érhetők el.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!