Harminc festmény, harminc gondolat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Különleges tárlat látható a Virág Galériában 2014. november 22-éig.


Harminc kép, harminc gondolat áll a középpontban a kiállításon: a festményeket a XX. század első felének ismert magyar alkotóitól válogatták, akik harmincas éveikben jártak, amikor gondolataikat vásznon ábrázolták. Egy-egy műről pedig érzéseit egy-egy ismert mai harmincas fiatal osztja meg a látogatóval írásban a kiállítás katalógusában. Megfogalmazzák gondolataikat: vajon mit üzenhet egy-egy alkotás a mai harmincasoknak, milyen érzéseket váltanak ki belőlük. A kiállítás szervezői szeretnék elérni, hogy a mai fiatalok jobban megismerjék a huszadik század magyar festészetét, s hogy a fiatalabb generációk is kötődjenek a saját kultúrájukhoz, magukénak érezzék a hazai képzőművészetet.

 


Íme néhány érdekes párosítás: Aba-Novák Vilmos Nagy vurstli című festményéről Al Ghaoui Hesna riporter ír, Vörös Géza 1930-as Csevegés című alkotásáról Jordán Adél színművész. Czigány Dezső Csendélet című művét Rédli András világbajnok párbajtőrvívó önti szavakba, Perlrott Csaba Vilmos: Aktok a szabadban című művéről Szalai Nóra (5 perc angol) szól, Márffy Ödön 1905-ben készített Lac d’Amour című festménye pedig Sándor Szandrát (Nanushka) ihlette meg. Mellettük a Harminc című tárlaton még látható többek között Ámos Imre, Batthyány Gyula, Berény Róbert, Bortnyik Sándor, Czóbel Béla, Gulácsy Lajos, Lakner László, Tihanyi Lajos egy-egy festménye. A képekhez fűződő gondolatait pedig megosztja egyebek mellett Szabó Kimmel Tamás (színész), Böszörményi-Nagy Gergely (a Design Terminál főigazgatója) Grecsó Krisztián (író), Karányi Dani (zenész), Stumpf András (újságíró), Baldaszti Péter (tervező).

A kiállítás kurátora a harmincadik életévéhez közelítő Kelen Anna művészettörténész, aki korábban már részt vett a galéria nagysikerű, 121 legszebb Mednyánszky festmény című kiállításának előkészítésében. Ez az első önálló projektje: a koncepció megszületésétől a kivitelezésig szinte mindent magára vállalt. Már öt éve dolgozik a Virág Judit Galériában, édesanyja oldalán, aki nem más, mint a névadó Virág Judit.


Kapcsolódó cikkek