Középpontban a lézeres látásjavító műtétek


Szemészeti elváltozások szinte mindenkit érintenek életük során. Lézeres látásjavító beavatkozásokkal sok gond orvosolható, ám azok kizárólag magánfinanszírozásban érhetők el.

Évről évre novemberben jelenik meg a Top30 – Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben című nyomtatott kiadvány, Lengyel Lívia közgazdász, egészségügyi szakértő szerkesztésében. A Nagy Magánpraxisnapon, az ország egyetlen praxismenedzsment-konferenciáján napvilágot látó magazin immáron harmadik alkalommal teszi közzé a magánegészségügy legfontosabb szereplőinek listáját. Ezeken megtalálhatók magánkórház-alapítók, -igazgatók, orvosok, szakértők, egészségpolitikusok. A bevételek alapján rangsorolja a járó- és fekvőbetegellátást nyújtó magánegészségügyi intézményeket is. Megszólaltatja e sajátos egészségügyi hálózat vezetőit, az iparág szakembereit, s elemzi a különleges magyarországi helyzetet. Ezek mellett pedig évről évre górcső alá veszi a magánegészségügy egy-egy ágazatát.

magánegészségügy, lézeres látásjavító műtét, járó- és fekvőbetegellátás

Évente 8 ezer lézeres látásjavító műtétet végeznek Magyarországon (Fotó: Pexels.com)

Két éve a magánszülések, tavaly az ortopédiai műtétek témakörét járta körbe. E mostani számban a korábbiakhoz esetszámban hasonló nagyságrendű szemészeti lézeres beavatkozások honi piaci helyzetét tekintette át. Míg a korábbi kiemelt témák esetében az állami ellátás helyzete, a hálapénz kivezetése, valamint az állami intézményekben megnövekedő várólisták okozták/okozzák a magánellátás forgalmának növekedését, addig a lézeres látásjavító beavatkozások kizárólag magánfinanszírozásban érhetők el – hangsúlyozza a kiadvány szerkesztője.

Rövid- és távollátás korrekciójára alkalmas a lézeres látásjavítás műtéti eljárása, mely biztonsággal elvégezhető. Magyarországon évente 8 ezer ilyen beavatkozást végeznek magánpraxisban. E sajátos piacot öt nagyobb vállalkozás uralja, négy fővárosi és egy győri klinika. Éves árbevételük eléri a 10 milliárd forintot. Így összegez a kiadvány Fókuszban a lézeres látásjavító műtétek című tanulmánya, Lengyel Lívia tollából. A szerző a piac, a szolgáltatók és a páciensek oldaláról vizsgálja meg sasszemmel a jelenlegi magyarországi helyzetet, megszólaltatva az ágazat szakembereit.

magánegészségügy, lézeres látásjavító műtét, járó- és fekvőbetegellátás

(Grafikák forrása: Top30 – Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben című kiadvány)

Szemészeti elváltozások, fénytörési hibák szinte mindenkit érintenek életük során. A rövidlátás inkább a fiatalokat jellemzi, a távollátás főleg az idősebbeket. Az emberek elsősorban a szemüveg, a kontaktlencse elhagyása, a jobb életminőség – a sport, a szabadidős tevékenység – elérése érdekében, valamint esztétikai okok miatt választják a lézeres műtéti beavatkozást. Egy nemzetközi felmérés szerint a látásjavító műtétek páciensei főként az 55–64 éves korosztályból kerülnek ki.

Az emberek a műtéti helyszín kiválasztásakor legnagyobb számban online beszerzett információk alapján tájékozódnak, döntenek. De számít a klinika híre, biztonsága, a használt innovatív technológia, és befolyásoló tényező az ár is. Az egy szemre elérhető legkedvezőbb árú lézeres látásjavítás Magyarországon jelenleg 159 ezer forint, a legmagasabb ár csaknem eléri a félmillió forintot.

magánegészségügy, lézeres látásjavító műtét, járó- és fekvőbetegellátás

A szemészeti magánközpontokban nincs várólista, a pácienseket modern környezetben fogadják, és a legújabb diagnosztikai eszközökkel vizsgálják meg, a legmodernebb berendezésekkel történik a beavatkozás. A szolgáltatók között verseny zajlik, különösen a fővárosban. Dr. Nagymihály Attila, a Buda Szemészeti Központ orvosigazgatója állítja: látásjavító céllal felesleges magyar páciensnek külföldre mennie, mert nem fog jobb szolgáltatást, szaktudást, gépparkot, technológiát találni, mint Budapesten.

Ha már szemészeti beavatkozás, óhatatlan, hogy ne essék szó a szürkehályog-műtétekről. Az írás is kitér rá, hiszen az életkor előrehaladtával egyre gyakoribb az előfordulása. A felnőtt lakosság 17 százaléka érintett. Bár e műtétek elvégzése része az állami finanszírozásnak, vannak, akik nem győzik kivárni a hosszú időt, míg a várólisták élére kerülnek. Magyarországon sok ezren várakoznak szürkehályog-műtétre. Akad olyan térség, ahol több mint fél év a várakozási idő. A magánellátás felkészült a náluk jelentkezőkre, többségük vállalja e beavatkozások elvégzését is. Bár a páciensnek kiadással jár e bajával a magánegészségügyi intézményhez fordulni, sokan döntenek úgy, hogy megéri számukra előre tervezhető módon, rövid időn belül, modern környezetben elvégeztetni a műtétet.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 29.

A jog a magánegészségügyben

Az állami ellátásból érkező pácienseknek mások az elvárásaik a magánpraxissal szemben. Vélt vagy valós elégedetlenségeik egyre több panasszal járnak.